Két telefon hasonló áron, felületesen nézve hasonló tulajdonságokkal. De melyik a jobb?
Bevezető
A Xiaomi a tavalyi év egyik nagy slágerének számító Mi 8 Lite után ismét elővette a „kicsinyitó képzőt”, és bemutatta az Mi 9 Lite nevű készülékét. Villám gyorsan megérkezett a Global verzió is, így most már nyugodt szívvel tudjuk ajánlani olvasóinknak.
Itt van azonban a Piacon a Redmi telefonja, ami persze ugyan úgy Xiaomi, és nálunk Európában Xiaomiként is árulják, ráadásul ez is a kilences sorozatba tartozik. A két telefon ára jelenleg közel van egymáshoz, bár a Lite már most, a megjelenést követően is olcsóbb néhány ezer forinttal. Ez jó hír, mert előre vetíti a későbbi jelentősebb árcsökkentés lehetőségét is, amire, ahogy az alábbi bemutatóból kiderül, szüksége is lesz.
A kérdés tehát, hogy melyiket érdemes megvenni – nyilván mind a kettőt-, és melyiket miért!
Processzor
A két telefon egyik leginkább eltérő része a központi egység. A Snapdragon 710-et használó Mi 9 Lite és a Snapdragon 730-ra épülő Mi 9T különbsége, legalábbis felületesen böngészve az adatokat nem sokban különbözik. Ez valahol érthető is, hiszen a 710 és a 730 között mindössze egy generációnyi különbség van, természetesen a 730 javára. Kibontva azonban a SoC-ot komoly eltéréseket találunk.
Az első, és igen fontos különbség, hogy míg a 730 már 8 nanométeres csíkszélességen készül, addig a 710 még 10 nanométeren. Ez leginkább a lapka méretére, a fogyasztására és a termelődő hőre van jó hatással. Ha csak ennyi lenne az eltérés, akkor valószínű, hogy csak az órajelekben lenne különbség – azokban is van. A helyzet viszont az, hogy a Qualcomm elég erősen belenyúlt a processzorba, így például a felső fürtben található két darab Kyro 360 (Cortx-A74) helyét a fejlettebb Kyro 470 (Cortex-A76) vette át, az alsó fürtben található Cortex-A55 magok órajele pedig 1,7-ről 1,8 GHz-re emelkedett. Ezek a változások a processzor teljesítményében akár 35-40 százalék különbséget is okozhatnak, természetesen a 730 javára.
Hogy ez ne legyen elég, a Qualcomm kicserélte a GPU-t, az Adreno 616 helyett 618 lett, ami jó 15 százalékkal erősebb, ráadásul a fogyasztása is jobb. Fejlettebb képfeldolgozó került a 730-ba, és a gépi tanulást segítő egység is megújult, hiszen a Snapdragon 730-ba már a Hexagon 688 került.
Egyéb képességekben nincs számottevő változás, így a támogatott memória fajtája, vagy a GPU által támogatott API-k sem változtak, de azért látszik, hogy a Snapdragon 730 egy jóval erősebb lapka. Szóval egy piros pötty a Xiaomi Mi 9T neve mellett!
Kijelző
Szuper dolog, hogy immár a középkategóriában is megjelentek az AMOLED panelek, ezzel együtt pedig elérhetővé vált az üveg alatti ujjlenyomatszenzor használata. Szerencsére mind az Mi 9 Lite, mind az Mi 9T esetén megkapjuk ezeket a képességeket.
Mind a két telefon AMOLED- panelt kapott, és mind a kettőnek ugyan akkora a képátlója, vagyis 6,39 col. A felbontás sem különbözik, itt is, ott is 2340 x 1080 pixelt használnak a kép megjelenítésére, ez pedig együtt jár azzal, hogy a pixelsűrűség is megegyezik.
Amiben viszont különbség van, az a szelfikamera elhelyezése. Az Mi 9 Lite a klasszikus, a „nagy” Mi 9-ben is használt csepp alakú kameraszigetet használja, míg az Mi 9T esetén semmi nem lóg bele a képbe. Ismét egy pont az Xiaomi Mi 9T neve mellett, igaz egy aprócska pötty csak, de ez is valami.
Kamerák
Ránézésre semmi különbség, három kamera itt is, ott is. Belül, a szenzorok szintjén azonban lesz eltérés, nem is kevés.
A főkamera mind a két esetben a megszokott 48 megapixeles Sony szenzoros megoldás. A Xiaominál ezt használják szinte minden készülékben már, ami csak egy kicsit jobb, mint egy féltégla. Szóval ez jó is, meg rossz is, a 64 megapixel ide még nem fért be, az majd a Redmi Note 8 Pro-val érkezik – abból is lesz Global verzió, hurrá!
A nagy különbségek a segédkameráknál találhatóak. A Xiaomi Mi 9T esetén ugyanis egy 13 és egy 8 megapixeles kamerát találunk, szemben az Mi 9 Lite-tal, ahol egy 8 és egy 2 megapixeles képalkotó segíti a fényképezést. Már ez is lényeges különbség, azonban az igazi, és azt gondoljuk fontosabb eltérés nem ez, hanem az, hogy a 9T esetén a 8 megapixeles egység egy telefotó kamera, ami 2x optikai zoomot tud, míg a 13 megapixeles egy széleslátószögű kamera, ezzel szemben az Mi 9 Lite csak egy 8 megapixeles széleslátószögű egységgel és egy 2 megapixeles mélységszenzorral rendelkezik. Ezek az eltérések annyira jelentősök, hogy nem is kérdés, hogy melyik telefon jobb a hátlapi kamerák szempontjából.
A Xiaomi Mi 9 Lite helyzetén némileg javít az a tény, hogy a szelfikamera 32 megapixeles lett, szemben az Mi 9T 20 megapixeles egységével. Ez több a semminél, de annyit nem nyom a latban, hogy ne mondjuk, a Xiaomi Mi 9T bőven jobb képességekkel rendelkezik a fényképezés terén.
Külső és egyéb képességek
A két telefon mérete és tömege lényegében megegyezik (156.7 x 74.3 x 8.8 mm – 191 gramm vs. 156.8 x 74.5 x 8.7 mm – 179 gramm), az Mi 9 Lite könnyebb valamivel, mert kevesebb az üveg. A Xiaomi Mi 9T esetén a hátlapi kamerák középen kaptak helyet, míg az Mi 9 Lite házán megtartották a nagyobb testvérnél, az Mi 9-nél megszokott baloldali pozíciót. Ujjlenyomat szenzor tehát egyiken sincs, pontosabban nem a hátlapon van, hanem az üveg alatt.
A komoly eltérést a külsőben a szelfikamera elhelyezése jelenti, ami az Mi 9T esetén a készülék felső részéből emelkedik ki, a Lite-nál pedig ugyancsak a nagytesóból származtatott csepp alakú kamerasziget maradt. Nálunk ez utóbbi a jobban tetsző dolog, már csak az egyszerűsége miatt is, kevesebb a hibalehetőség, és a notch sem olyan nagy, hogy zavaró legyen.
Egyéb képességekben a két mobil szinte azonos. A 9T-ben 4000 mAh, a 9 Lite-ban 4030 mAh az akkumulátor kapacitása. Mind a kettőben van NFC – hála az égnek, hogy legalább ezt nem spórolják ki -, viszont mind a kettőből kimaradt a vezeték nélküli töltés. Ez utóbbi már kezd kicsit érthetetlenné válni, nem nagyon tudunk másra gondolni, mint hogy a prémium kategóriába kell ez a plusz, máskülönben azokat a telefonokat a kutya nem venné. Van mind a két mobilban ac szabványú wifi, 5.0-ás Bluetooth, 18 wattos (kábeles) gyorstöltés, FM rádió.
Ebben a bekezdésben nem tudunk egyértelmű nyertest hirdetni, a mérleg nyelve egy picit a 9 Lite felé hajlik a kicsit nagyobb akkumulátor és a szerintünk kicsit felesleges, kibújós szelfikamera miatt.
Melyiket érdemes megvenni?
Jelenleg a két mobil között, legalábbis a 6/64 GB-os kivitel esetén nagyjából 10 dollár van (kuponos, akciós ár), ez a 9 Lite javára. Azonban ezt mi kevésnek gondoljuk, és valószínűleg, elolvasva a fentieket Ti is így gondoljátok. A reális eltérésnek valahol 20-30 dollár között kéne lennie, legalábbis véleményünk szerint. Erre, ahogy a bevezetőben írtuk, meg is van a reális esély, hiszen a Xiaomi Mi 9 Lite esetén az újdonság mivolta miatti ártöbblettel is számolni kell, vagyis azt reméljük, hogy néhány hét múlva elérhetjük a 20 dolláros különbséget. Azt persze csak remélni tudjuk, hogy nem a 9T ára lesz ennyivel magasabb, hogy a 9 Lite-nak helyet csináljanak.
A kérdésre, hogy melyik telefont érdemes megvenni, a válasz természetesen az, hogy mind a kettőt. Szuper készülékek lettek ezek, ráadásul megfizethető árat kaptak. Képességeik, minőségük egyértelműan Xiaomi szintű. Vagyis, ma, 2019. szeptember 17-én, mi azt mondjuk, hogy inkább a Xiaomi Mi 9T-t vegyétek, mert a 3000 forintos felárnál sokkal többet érnek a fent olvasható pluszok. Ha az ár változni fog, nő az eltérés, akkor már csak fog dönteni, hogy mennyit szántok egy új telefonra. Ha kevesebbet, akkor jöhet a Xiaomi Mi 9 Lite, ha többet a Xiaomi Mi 9T.
A legjobb árak jelenleg:
Xiaomi Mi 9T 6/64 GB – Kuponkód: MI9T64BLUE – Ár: 81 540 Forint
Xiaomi Mi 9T 6/128 GB – Kuponkód: BG9T13 – Ár: 91 922 Forint
Xiaomi Mi 9 Lite 6/64 GB – Kuponkód: GBM9LITE3 – Ár: 77 587 Forint
Xiaomi Mi 9 Lite 6/128 GB – Kuponkód: GBM9LITE6 – Ár: 87 232 Forint
Ne feledjétek, a vámmentes szállításhoz, áruháztól függően válasszátok a Priority Line vagy EU Priority Line szállítási módokat!