Weboldalakra költöznek át a vírusok
A Sophos közzétette a május hónapra vonatkozó biztonsági jelentését és statisztikáit, amelyekből kiderül, hogy a webes fenyegetettségek száma az elmúlt hónap során jelentősen megnőtt.
A Sophos a májusi jelentésében a kártékony programok közül elsősorban azokat emelte ki, amelyek weboldalakon keresztül próbálják támadni a számítógépeket. A biztonsági cég az elmúlt hónap során minden egyes nap átlagosan 9500 olyan új weboldalt fedezett fel, amelyek rosszindulatú kódokat is tartalmaztak. Áprilisban ugyanez a szám még 8500 körül mozgott.
A biztonsági cég webalapú kártékony programokat tartalmazó toplistájának élére az Iframe került, amely a webes károkozók 65,5 százalékát tette ki. A ranglistán még olyan kártékony programok is feltűntek, mint például az EncIFra, a DecDec és a Fujif. Érdekesség, hogy a 10. helyezett az a Soraci nevű károkozó lett, amely már több mint két éve fenyegeti a weboldalakat.
Carole Theriault, a Sophos egyik biztonsági szakértője elmondta, hogy a webes támadások hónapról hónapra egyre gyakoribb és mind nagyobb fenyegetést jelentenek az üzleti felhasználók számára is. Nem beszélve az adathalász célokat szolgáló weboldalakról. A Sophos májusban naponta átlagosan 600 új, adathalászati célokat szolgáló webhelyet fedezett fel.
A Sophos statisztikáiból kiderül, hogy Kínában található a legtöbb fertőzött weblap. Az összes rosszindulatú oldal 53,2 százaléka ugyanis ott üzemel. Ebből a szempontból a második helyezett az Egyesült Államok lett 27,4 százalékkal, míg a harmadik helyen Németország áll a maga 5,1 százalékával. A Sophos kiemelte még Thaiföld nem túl biztató helyzetét, ugyanis az ország májusban egyből az ötödik helyére került fel a legtöbb rosszindulatú weboldalt kiszolgáló államok toplistájára.
Az elmúlt hónapban a webalapú kártékony programok mellett természetesen az emailekben terjedő kártevők sem pihentek. A legtöbb fejtörést a Sober féreg okozta, míg a második helyezett a Netsky lett. Továbbra is meglehetősen nagy számban vannak jelen olyan jól ismert kártékony programok, mint például a Mytob, a Stratio, a MyDoom és a Zafi.