VIVOTEK Network Video Recorder – Biztonság, központosítva
Valójában mielőtt az NVR adminfelülét megnyitnánk, akad még egy teendőnk. A gyártó az eszközhöz mellékelt lemezen elhelyezte az Installation Wizard 2 nevezetű szofvert, ezt kell elsőként futtatnunk.
A program felismeri a csatlakoztatott berendezéseket (három kamera + NVR), melyeket a Smart Setup segítségével egyenként konfigurálnunk kell. Ezt úgy kezdeményezhetjük, ha a listából kiválasztjuk az egyik modellt (pl. PT7137), majd bal oldalt a Smart Setup gombra kattintunk (a eszközöknél látható IP-címek nem automatikusan kiosztott, hanem utólag manuálisan módosított IP-k).
Elsőként a kamera eléréséhez szükséges felhasználónevet és jelszót kell beállítanunk, majd a DDNS következik kizárólag erre a kamerára vonatkozólag, így erre most nem lesz szükségünk.
A következő lehetőség, amit felajánl a telepítő, az a mobiltelefonos elérés. Ha igényünk van rá, az Igen gombra kattintva elvégezhetjük a beállításokat.
Amennyiben kameránk vezetéknélküli képességekkel is meg van áldva (a PT7137 ilyen), ennél a pontnál lehetőség van a wireless kapcsolat konfigurálására.
A megjelenő összesítő ablakon válasszuk a Apply opciót, melynek megnyomását az alábbi panel felbukkanása követi:
A program mindhárom elérési mód számára címeket generál. A helyi IP-re kattintva előbukkan a kamera saját felülete, ahol elvégezhetjük a szükséges módosításokat. Mi ennél a lépésnél adtuk az eszköznek a 198.168.0.4-es fix címet (erre azért van szükség, mert a program nem minden esetben olyan címet generál, amely megegyezik az NVR tartományával, ha mégis ezt szeretnénk használni, akkor ezt utólag fixen be kell állítanunk az NVR adminjában).
Amennyiben ezeket a lépéseket a többi kamerán is elvégeztük, jöhet az NVR HTTP-alapú adminfelülete, ahol szükségleteink és ízlésünk szerint építhetjük meg rendszerünket, az előző két oldalon bemutatott lehetőségek alapján.
Így tettünk mi is, és vártuk, hogy kameráink felől megérkezzen a képáradat, de semmi sem történt, sőt, a Monitor panel alatt az összes eszközre Disconnected állapotot kaptunk. Kb. másfél napba és rengeteg, a vége felé már-már idegtépő próbálkozásba tellett, mire végül — teljesen véletlenül — megtaláltuk a megoldást. Mivel ez az eszköz egy hálózati videorögzítő, szüksége van valamilyen adattárolóra, melyet háttértárként használhat a rögzítéshez. Ez magától értetődik, viszont mi első körben csak a Live módot akartuk használni, így nem szereltünk be azonnal HDD-t az NVR-be. Képet azonban nem kaptunk, és mikor már kezdtünk kifogyni a logikus magyarázatokból, beszereltünk egy 500 GB-os Samsung F1 merevlemezt az eszközbe. Láss csodát, az összes kamera connected állapotba került, és megindult a kép, valamint a hang sugárzása! Hogy ez miért van így, nem tudjuk biztosan, egy elméletileg ésszerű, de a gyakorlatban támadható tippünk az, hogy az NVR-nek szüksége van egy nagyobb méretű átmeneti tárterületre — ha úgy tetszik — virtuális memóriára, hogy közvetíteni tudja az eszközök folyamjait.
Kamerakezelés, elrendezési variációk
Az adminfelület Monitor ablaka szolgáltatja a kamerák képének megtekintéséhez és vezérléséhez szükséges kelléktárat.
A képernyő nagy részében a kamerák képeit láthatjuk, de mi választhatjuk meg, egyszerre hány ablakot lássunk: 1, 4, 9, az utolsó két változatnál 6 és 8, de azoknál nem egyenlő részekre vannak osztva, hanem mindkettőn van egy nagyobb, prioritást élvező kameraablak. A bal oldali, pirossal kiemelt sáv a vezérlés motorja. A felső gombokkal választhatjuk ki az imént említett megtekintési módokat, alattuk pedig az idővonalat találjuk. A Digital I/O szegmensben az erre a portra csatlakoztatott külső eszközöket kezelhetjük. A fennmaradó területet a Live Control tölti ki, az öt gombból álló vezérlőegységgel mozgathatjuk Pan/Tilt-es típus esetén a lencsét fel, le, jobbra és balra, míg a középső házikóval az alapállásba küldhetjük vissza. Alatta kapott helyet a zoomvezérlés, a táblázatban pedig a videóval, a rögzítéssel és az egyéb eseményekkel kapcsolatos infókat találjuk. Adott kamera esetén be- és kikapcsolható a relay is. A felső négy főablakválasztó gomb mellett tudjuk kiválasztani a megjelenítés nyelvét, mely egyelőre csak angol és kínai lehet.
Végszó
A VIVOTEK Network Video Recorder egy nagyon jó és praktikus eszköz. Megjelenése olyan szolgáltatási űrt tömött be a cég termékpalettáján belül, melynek megoldása jóval komplikáltabb volt, hasonló üzemeltetéshez mindenképp szükségünk volt egy számítógépre. Segítségével direkt csatlakoztatással négy, míg egyéb ezközön keresztül öt, azaz összesen kilenc kamera képét tekinthetjük meg, vezérelhetjük, és — ami nagyon fontos — rögzíhetjük is. Grafikus felülete letisztult, könnyen átlátható, és a részétes opciókínálatnak köszönhetően nagyon okos is. Taníthatjuk, programozhatjuk, egyedi profilokat hozhatunk létre, a felhasználók hozzáféréseinek elkészítése és jogosultságainak megadása is pillanatok alatt elvégezhető. Az eszköz hardveres felépítésére, minőségére, valamint magára a megjelenésre sem lehet panasz. A használat közben nem tapasztaltunk anomáliákat annak ellenére sem, hogy az NR7401 egy első, igencsak úttörő modell a VIVOTEK körein belül. Tény, hogy egy ilyen rendszer (akár csak maga az NR7401) manapság sem egy olcsó darab, elsősorban célterületek számára készült (vállalatok, boltok, közintézmények), de a tehetősebb felhasználók otthoni felhasználásra szánt megvásárlása sem lesz csalódás, a tartósságra pedig kezesség a VIVOTEK név és a 2 év garancia.
Bruttó végfelhasználói árak:
VIVOTEK PT7137 | 66 000 Ft |
VIVOTEK FD7141 | 138 960 Ft |
VIVOTEK IP7151 | 107 214 Ft |
VIVOTEK NR7401 | 121 080 Ft |
Cikkünkhöz fórumunkban szólhattok hozzá.
Az VIVOTEK kamerákat és a VIVOTEK NR7401 hálózati rögzítőt a Kelly-Tech Kft. biztosította számunkra, köszönjük!