Vasárnapig lehet online népszámlálni
Október 16-ig van lehetőségünk az internetes felületen számot adni magunkról, aki ezt a lehetőséget szeretné választani, az siessen.
Aki az online felületen szeretné kitölteni a népszámlálás lakás- és személyi kérdőíveit, amihez a lakáskérdőíven szereplő azonosítókód alapján van lehetőség.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tájékoztatása szerint az internetes adatközlés 20-30 percet vesz igénybe, és ha az adott címről minden lakos adatait pontosan közlik, oda nem megy ki a számlálóbiztos. A kérdőívet az enepszamlalas.hu és az ekulfoldi.ksh.hu honlapok felkeresésével lehet kitölteni. Ha valaki nem az internetes módszert választja, akkor október végéig eleget tehet állampolgári kötelességének úgy is, hogy a papír alapú kérdőíveken rögzíti a válaszokat, vagy megbeszél egy időpontot a számlálóbiztossal, aki a kapott válaszok alapján kitölti az ívet.
A KSH felhívta a figyelmet arra: az adatok közlésekor mindig “az adott eszmei időpontban”, az október 1-jén 0 órakor fennálló állapotokról kell nyilatkozni. Ha valaki az adatközlés és október 1-je között született, akkor nem szerepel majd a statisztikában, ahogy az időközben, október 1-je után megszerzett diploma, az állampolgárság megszerzése vagy a családi állapotban beállt változás sem.
Azok a magyar állampolgárok, akik átmenetileg (legfeljebb 12 hónapig) külföldön tartózkodnak, szintén interneten szolgáltathatnak adatot a népszámláshoz. Ők abban az esetben tölthetnek ki népszámlálási kérdőíveket, ha Magyarországon bejelentett lakóhelyük vagy tartózkodási helyük van. A KSH úgy fogalmazott: azok számára fontos elsősorban a külföldi internetes bevallás, akik “nem biztosak abban, hogy magyarországi lakóhelyükön van olyan ember, aki kitöltené róluk a népszámlálási kérdőívet”.
A hagyományos úton kitöltött kérdőívek leadására ennél sokkal több idő van még, mától számítva még 16 napjuk van a hagyományos úton való adatnyilvánításra a lakosságnak, vagyis a hónap végéig mindenki ráér a személyesen az önkormányzatok által kézhez kapott adatok kérdőívek leadására. A statisztikai hivatal akár 98%-os adatközlési arányt sem zár ki.
Forrás: MTI