A NASA megerősítette azokat a híreket, amelyek szerint a Nemzetközi űrállomás egyik számítógépén vírust találtak.
Úgy látszik, hogy manapság már nemcsak a Földön használt számítógépek vírusvédelméről kell gondoskodni, hanem a világűrben keringő PC-k esetében is szükség van az odafigyelésre. Ezt támasztja alá az a tény, hogy a Nemzetközi űrállomáson használt egyik noteszgépen az asztronauták kártékony programot találtak. A NASA a vírusról szóló híreket megerősítette, azonban azt nem kívánta elárulni, hogy pontosan milyen számítógépes kártevő jutott ki a világűrbe. Egyes hírforrások azonban tudni vélik, hogy a notebookra egy Gammima.AG nevű féreg került.
A NASA szerint a biztonsági incidens még július 25-én történt, amikor az egyik noteszgépen található víruskereső alkalmazás fertőzést észlelt. A számítógépen éppen Sergey Volkov, a Nemzetközi űrállomás parancsnoka dolgozott, aki digitális képeket töltött be egy flash memóriáról. A NASA az eset kapcsán leszögezte, hogy az űrállomáson minden PC megfelelő vírusvédelmi megoldásokkal van felvértezve. Egyébként a világűrben keringő windowsos noteszgépek védelméről a Norton AntiVirus alkalmazás gondoskodik. A fertőzés észlelése óta az asztronauták átvizsgálták az összes veszélyeztetett számítógépet, de nem találtak további fertőzésekre utaló jeleket.
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a vírus miként került rá az űrállomáson lévő számítógépre. Erről a NASA nem kívánt részleteket elárulni, de egyes feltevések szerint vélhetőleg fertőzött fájlokat tartalmazó, hordozható adattárolón került ki a világűrbe a kártékony program.
A Gammima.AG férget a Symantec már több mint egy éve azonosította. Az elsősorban cserélhető adattárolókon keresztül terjedő kártevő legfontosabb célja, hogy olyan felhasználóneveket és jelszavakat gyűjtsön a fertőzött rendszerekről, amelyek online játékokhoz tartoznak.