A PCI Special Interest Group (PCI-SIG) a napokban véglegesítette a PCI Express 2.0 specifikációit.

A PCI Express 2.0 a legnagyobb előrelépést az adatátviteli sebesség terén érte el: a korábbi PCIe 1.0 és 1.1-hez képest ez az érték megduplázodott, így a sávszélesség 2,5 Gb/s-ról 5 Gb/s-ra módosult. Természetesen az új szabvány visszafelé kompatibilis az eddigiekkel, így a régebbi PCIe-csatolójú eszközöket is kezeli, viszont ilyenkor — értelemszerűen — a megnövelt sávszélesség nem jöhet szóba.

Véglegesítették a PCI Express 2.0 specifikációit!

Számokban kifejezve ez annyit tesz, hogy egy PCI Express 1.1 x8 közel azonos sebességre képes, mint egy PCI Express 2.0 x4. Ráadásul a megduplázott adatátviteli sebesség költségcsökkentő tényezőként is rendkívül fontos szerepet tölt be.

A sávszélesség növekedése mellett mindenképpen az egyik legkiemelkedőbb újításnak számít, hogy lesz szoftveres beavatkozás is, mely lehetővé teszi, hogy menet közben módosítsuk a kapcsolat sebességét, sőt, visszajelzést is kaphatunk az eszközök felől, így tisztában lehetünk az éppen aktuális adatátviteli sebesség értékével.

Mindenképpen érdemes megemlíteni a kábeles csatlakoztatás lehetőségét, ami azt jelenti, hogy az hardvernek nem kell mindenképpen az alaplapi foglalatban helyet foglalnia, így egy külső eszközt is csatlakoztathatunk a PCIe 2.0 foglalatra, igaz, ilyenkor a sávszélesség a PCI Express 1.0/1.1 szintjére, azaz 2,5 Gb/s-ra esik vissza. Sajnos ezt a gyorsaságot maximum 10 méteres hosszúságig garantálja a kábel.

A videokártyák szempontjából az egyik legfontosabb szempont, hogy a PCIe 2.0-n keresztül mintegy 250-300 wattnyi energiához juthatnak, szemben a korábbi PCI Express 75 W-os értékével. Így néhány grafikus vezérlőről lekerülhet a tápcsatlakozó, vagy ha más nem, legalább a számuk mérséklődhet.