Az első generációs hibrid merevlemezek – mondhatni- kudarcai után reménykedjünk abban, hogy most a Seagate második generációs Momentus XT háttértárolói beváltják a hozzájuk fűzött reményeket.
Aki esetleg nem érti, pontosan mit takar ez a hibrid kifejezés annak pár mondatban vázoljuk a dolgokat. Ezek az adattárolók abban különböznek hagyományos társaiktól, hogy kapnak egy SLC SSD chipet, amit egyfajta olvasási gyorsítótárként tudnak használni. Ezzel tehát az írási sebesség nem növekszik, de a rendszerfájlok és a kis apró fájlok elérése jelentősen gyorsítható. Ez az alkalmazások és rendszerfolyamatok gyorsításában lehet fontos, hiszen itt sokszor néhány KB-os fájlokat kell használnunk.
Az elsőgenerációs Momentus XT egy 4 GB-os SLC SSD gyorsítótárral és 500 GB kapacitássál volt ellátva. Ezeken kicsit továbblépve az új darabok már egy 8 GB-os segédchipet kaptak és emellett a kapacitásuk is megnőtt 750 GB-ra. Azt gondolhatnánk, hogy ez nem igazán elég önmagában ahhoz, hogy egy új generációról beszélhessünk, de valójában nem is a fizikai paraméterek módosításán van a hangsúly. Ami az igazi újítás, az a szoftveres megoldás, ebbe pedig a Seagate nem kevés időt ölt bele. Az előzetes számítások szerint az új Momentus XT 70 %-kal gyorsabb elődjénél és akár háromszor az ugyanekkora méretű hagyományos merevlemezeknél. Ami nem változott az az, hogy még mindig csak az olvasási műveleteknél segít be a NAND chip. Ezzel a felállással jobban teljesít az egyszerű – NAND alapú gyorsító tár nélküli – háttértáraknál, de még így sem tudja felvenni a versenyt az SSD-vel.
Egy előnye azonban mégis van a Momentus XT-nek a SSD-hez képest. Maga a platform. Az egész a meghajtó firmware-jében található. A Seagate több jövőbeli fejlesztést is kilátásba helyezett, amik már támogathatják az írási folyamatok kisegítését. Mindezek mellet, azonban ami még gondot okozhat az a chip mérete. A 8 GB-ra hízás ellenére is kevésnek mondható.
Mindent egybevéve végül eljutunk a legfontosabb kérdéshez. A 245 dolláros végfelhasználói ára nem mondható rossznak, bár ennyiért már egy jóval gyorsabb 120 GB-os SSD-t is kaphatunk. Tehát a kérdés, hajlandóak vagyunk-e feláldozni a sebességből, hogy lényegesen nagyobb tárterületet kapjunk.
forrás: vr-zone