Újabb mérföldkő a magyar felsőoktatási és kutatóintézeti informatikai infrastruktúra fejlesztésében
Az NIIFI adattároló szolgáltatásának összkapacitása duplájára, 1 Pbyte méretűre növekedett, és eddig mintegy 120 millió forint összköltséggel épült. A fejlesztésnek köszönhetően újabb európai szintű rendszerrel bővült a magyarországi informatikai hálózat.
Az immár 1 PByte (1 000 000 GigaByte) kapacitású adattároló infrastruktúra elemeit egyrészt a földrajzi tartalékoltság érdekében elosztottan, másrészt a hatékonyabb üzemeltetés céljából három regionális központban helyezte el az NIIF Intézet. Korábban 250-250 Tbyte méretű tárolókapacitás került a Dunaújvárosi Főiskolára, illetve a Nyugat-magyarországi Egyetemre. Ezt egészíti ki a most, a Debreceni Egyetemen átadott 500 Tbyte-os rendszer. A három helyszín a HBONE+ adathálózat dedikált DWDM kapacitásain keresztül kapcsolódik egymáshoz, illetve a rendszer automatikus menedzsmentjét végző kiszolgáló infrastruktúrához. Az adattároló rendszert az NIIF Intézet energiatakarékos komponensek felhasználásával tervezte meg, melynek kialakításánál kiemelt szempont volt a kis áramfogyasztás, és az igen alacsony fajlagos fenntartási költség. A megoldás egyik alappillére az internet alapú adattárolási protokollra épülő iSCSI technológia használata. E technológia adattároló hálózatok összekötésére használható. A debreceni rendszer újdonsága, hogy ezt már 8 x 10 Gbit/s sávszélességű interfésszel csatolt a felhasználók felé.
A bővítés során fontos szempont volt a régi adattároló rendszerekkel történő kompatibilitás, így a választás a Fujitsu Eternus DX90v2 megoldására esett, amely az igényes, gyors és megbízható diszk-megoldásokhoz közelítő ”nearline-SAS” technológiát használja, ötletes átmenetet képezve a legigényesebb banki adattárolók esetén is használatos high-end megoldások, és a viszonylag szerényebb szolgáltatási szintet képviselő low-end adattárolók között. További előnye, hogy az igen kiterjedt funkcionalitású parancssoros felület mellett megtalálhatók rajta mindazok a szolgáltatások is, amelyek elsősorban a magasabb kategóriás adattároló megoldásokra jellemzők.
Az adattárolási szolgáltatást az NIIF tagintézmények ingyenesen vehetik igénybe, és rendkívül változatos módon használhatják fel. Példaként említhető egyebek mellett a rákkutatásban felhasznált CT (Computer Tomograph) felvételek tárolása, de teljes könyvtárak digitalizálása sem elképzelhetetlen. Így az Országos Széchenyi Könyvtár könyvállományának egy része is az NIIF Intézet által karbantartott storage rendszeren férhető hozzá. „A 2010/2011-es tanévben a Debreceni Egyetemen átadott HD videokonferencia rendszer és a szuperszámítógép mellett a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet legfrissebb informatikai beruházása kiválóan használható nagy teljesítményű tudományos számítások eredményeképpen előállított, nagyméretű adatállományok tárolására, digitális archívumok kialakítására, archiválására, lehetővé teszi nemcsak a Debreceni Egyetem, de az ország többi felsőoktatási intézménye számára is a hallgatói adatok – tanulmányi rendszerek – és a kutatások, sőt akár a klinikai adatállományok biztonsági mentését ” – mondta dr. Gaál István, a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok elnöke.
Forrás: Sajtóközlemény