Az ATI egyre agresszívabb támadásai ellenére az NVIDIA ismét növelni tudta részesedését a felsőkategóriás asztali grafikus vezérlők piacán.

A Mercury Research elemzései szerint 2005 első negyedévében a “nagy teljesítményű” DirectX 9-es asztali vezérlők piacán az NVIDIA részesedése akár a 70 százalékot is elérhette, míg a maradék 30-ot az ATI Technologies birtokolta. Ezzel szemben 2004 negyedik negyedévében 67:33, még három hónappal korábban 64:36 volt az arány. Az olcsóbb DirectX 9-es megoldások piacán jóval kiegyenlítettebb a verseny: az ATI 51, az NVIDIA 49 százalékot tudhatott magáénak az első negyedév végén.

Az NVIDIA sikeréhez vélhetőleg nagy mértékben hozzájárult az nForce4 SLI lapkakészletek hihetetlen népszerűsége is, hiszen ezekhez általában egyből két grafikus vezérlőt vásárolnak. Emellett az AGP-csatolójú GeForce 6600 és GeForce 6600 GT megjelenése is sokat lendített a cég szekerén, a teljes GeForce 6600-as sorozatból mintegy 16 százalékkal tudtak többet értékesíteni, mint néhány hónappal korábban.

Tovább növelte részesedését az NVIDIA

A GeForce 6600-ak sikeréhez döntő mértékben hozzájárult az ATI Radeon X600-as és X700-as sorozatának meglehetős erőtlensége, vagyis inkább visszafogott teljesítményükhöz képest relatíve igen magas áruk. Érdekes lesz azonban az elkövetkezendő három hónap alakulása: az R430-as magra épülő Radeon X800 XL, valamint a hagyományos Radeon X800 megjelenése alaposan átrendezheti a dolgokat, ezek ugyanis már nemcsak teljesítményükkel, de meglehetősen baráti áraikkal is felhívják magukra a figyelmet. Előbbi az NVIDIA GeForce 6800 GT, utóbbi a GeForce 6600 GT közvetlen ellenfelének tekinthető.

Az előbb közölt adatokkal kapcsolatban azért azt mindenképpen fontos megjegyezni, hogy a Mercury Research a “nagy teljesítményű” kártyákat tranzisztorszám alapján ítéli meg, azaz egy körülbelül 100 millió tranzisztorból álló lapka már felső kategóriásnak számít náluk. A “való életben” viszont inkább teljesítmény és ár alapján szokás osztályozni.

Tovább növelte részesedését az NVIDIA