Tökéletes fotók mobillal
Mi emberek mindig is szerettük megörökíteni az emlékezetes pillanatokat. Eleink tapéta és csempe híján a falat mamutvadászatos festményekkel díszítették. Majd persze szép fokozatosan jöttek a különféle fejlettebb technikák. A vászon és a papír jóval könnyebb, mint a barlangfal, vagy a kőtábla, ezért érthető volt a váltás.
„Néhány” év múlva pedig még magasabb szintre emeltük a pillanat megörökítését, hiszen megjelentek a fényképezőgépek. Ezekkel jóval egyszerűbb alkotni, bár ennek is megvan a maga evolúciója. A sötétben kibányászott filmet felváltotta a memóriakártya, majd a felhő, a fotóalbumot pedig a lapostévé és a projektor. Manapság a fotózáshoz az esetek zömében mobiltelefont használunk. Ennek legfőbb oka, hogy a készülék nagyjából minden emlékezetes pillanatban nálunk van, illetve, hogy a mobilokba épített kamerákkal is elképesztő minőséget tudunk elérni. Mobiltelefon vásárlás során az egyik elsődleges választási szempont, hogy mit tud az adott eszköz kamerája. Márpedig a mai mobilok kamerái nem keveset tudnak.
A fejlődés során nemcsak megapixel tornádó söpört végig a telefonok kameráin, hanem folyamatosan nő a lencsék mennyisége, minősége, sőt a funkcióik száma is. Léteznek egészen különleges megoldások. A night vision kamerák képesek vaksötétben is fantasztikus fotókat készíteni, vagy akár éjjellátóként is funkcionálni. A hőkamerák hőmérsékleti különbségeket észlelnek. Nemcsak azt ellenőrizhetjük le, hogy melyik sör hidegebb, hanem például belőhetjük a falban futó vízvezetékeket, legyen az meleg, vagy hideg. Ezzel is csökkentve az esélyt, hogy elárasszuk a lakást egy fúrás miatt. Nagy hasznát vehetjük akkor is, ha mondjuk ősszel szeretnénk átvizsgálni a nyílászárók szigetelését. A mikroszkóp kamera lencsék képesek a bolhából elefántot csinálni, és azt lefotózni. Remek hasznát vehetjük hobbi természetbúvárként, illetve alkalmas pénzvizsgálatra, hibakeresésre, bármire, aminél hasznát vesszük az extrém nagyításnak.
Mire érdemes fotózáskor figyelni? – Lássuk a medvét!
Elsősorban a tökéletes pillanat érkezésére. Ezt viszont várjuk úgy, hogy a kamera lencséi tökéletesen tiszták legyenek. Csodát tehet a képpel, ha nincs a lencsén ujjlenyomat, zsíros, olajos maszat, vagy egyéb szennyeződés. Egy mikroszálas kendő fantasztikus dolgokra képes! Ha ezt nem tesszük meg, akkor az erdei túrán a szarvassal a szájában, jámboran felénk cammogó medve elmosódott lesz, mi pedig lemaradunk életünk top természetfotójáról! Az objektív tisztasága az első lépés a jó fotó felé. A szennyeződés könnyen eltávolítható, a karcolódás viszont nem. A lencse sajnos a telefon egyik legsérülékenyebb része. Egy rossz mozdulat, és törhet, karcolódhat. Használj lencsevédő fóliát, vagy lencsevédő üveget!
A digitális zoom nagyon sokat ronthat a képen. Természetesen jóval kényelmesebb, mint közelebb menni a fotó tárgyához, viszont a kép szemcsés, elmosódott, rossz minőségű lesz. A medve esetén viszont nyugodtan zoomolj!
Fotózáskor mindig tartsd stabilan a mobilt! Inkább készülj rá rendesen, támaszkodj oda valamihez. Jobban jársz, ha a kijelző megérintése helyett például a hangosító/halkító gombbal lövöd a képet, így kisebb az esélye, hogy bemozdul a készülék. A legjobb, ha állványt használsz. Ez mindig stabilan tartja a telefont és nem foglal sok helyet. Vannak olyan multifunkciós állványok, melyek önkioldóval is fel vannak szerelve, és egy pillanat alatt selfiebottá alakíthatóak. Az állvánnyal elkerülheted a remegő kéz okozta „képzavart”. Persze, a medve esetén érthető a remegés.
A fények jelentősen befolyásolják a fotó sikerét. Ügyelj a fényforrás elhelyezkedésére, és használd úgy, hogy a lehető legtöbbet hozd ki a képből. Amikor például a fotómodell mögül sugárzik a nap, egyfajta aurát kap. Mindig onnan fotózz, ahonnan leginkább az elképzelésednek megfelelő hatást tudsz elérni a fénnyel. Kapcsold be a HDR-t, ez segít a fények kiegyensúlyozottságában, hogy a sötét és világos területek mindig tökéletesen exponálódjanak!
Használd bátran a vezetővonalakat, és a rácsozást! Nem is gondolnád, mennyit segítenek! Sokkal egyszerűbben tudsz a kép leglényegesebb pontjára fókuszálni – arra, amit leginkább ki szeretnél emelni.
Ha már szó esett a fókuszálásról, az autofókuszt érdemes kikapcsolni. Sokkal művészibb képeket tudsz készíteni, ha a kezedbe veszed az irányítást, és te magad állítod be a fókuszt! A telefon ugyanis csak sejti, hogy mit szeretnél fotózni, te viszont pontosan tudod! Így fordulhat elő, hogy az autofókusz miatt egy szarvast fotózol, holott ott van mögötte a medve… az a nagy barna folt.
Kísérletezz bátran a különféle beépített effektekkel, vagy végezz utómunkát az elkészült fotókon képszerkesztő applikácókkal! A telefonodra mindig ügyelj a természetben (és természetesen mindenhol máshol), mivel rengeteg veszély leselkedik rá. Elég egy óvatlan mozdulat, kicsúszik a kezedből, majd rálépsz, egy másodperc alatt többszázezres károd keletkezhet! Használj törésálló tokot, előzd meg a bajt, és te is nagyobb biztonságban leszel, ha medve helyett inkább lepkéket fotózol!
Támogatott tartalom