Az openSUSE 12.1 az idei év második kiadása.
Az openSUSE a Novell által támogatott közösségi projekt. A Linux általános felhasználását ösztönözve az openSUSE egy ingyenes disztribúció, amely alapjául szolgál a SUSE Linux Enterprise termékcsaládjának.
Az openSUSE 12.1 a GNOME 3.2-es verzióját szállítja, melyben bemutatkozik a Gnome Shell. A GNOME 3.2 jelentős javulást mutat, így például javult a kisebb képernyők és multi-screen beállítások kezelése. Ez a kiadás egy új dokumentum kezelőt is hoz, valamint jobb színkezelési technológiákat, és automatikus forgatást az érintőképernyős készülékeken.
Az új disztribúció alapértelmezett munkaterületként a KDE Plasma Desktop 4.7-es verziójával érkezik. Ez az első jelentős Linux-disztribúció amely az új KolorManager és Oyranos színkezelési eszközöket szállítja. Egy másik fontos újdonság a KPackageKit cseréje, aminek helyét mostantól az Apper veszi át, hogy egyszerűsítése az alkalmazások telepítését és eltávolítását.
A KDE közösség új “tablet projektje” a Plasma Active egyelőre nem szerves része az openSUSE 12.1 kiadásnak, viszont a tablettel rendelkező felhasználók telepíthetik a Plasma Activeot a KDE közösségi tárolójából. A Plasma Active intágrálása az openSUSE következő kiadásába jelenleg is gőzerővel folyik.
Sem az Xfce, sem az LXDE nem jelentkezett nagyobb frissítéssel, de kisebb fejlesztések történtek és szerepelnek ebben a kiadásban. Ez magában foglalja a jobb témázási lehetőségeket és asztali integrációt.
Az openSUSE 12.1 a legújabb webböngészőket (Chromium 16), a Horda 4 Groupware keretrendszert és naprakész cloud- és virtualizációs technológiákat vonultatja fel. Az alapértelmezett böngésző továbbra is a Mozilla Firefox. Az új kernelnek köszönhetően az openSUSE már módosítások nélkül futtatható az Amazon EC2 felhőjében is. A gazda oldalon a legfrissebb virt-manager és az open-vm-tools eszközök biztosítják a különböző virtualizációs megoldások (Xeb 4.1, KVM, Virtualbox) könnyű kezelését. Az új verzió magában foglalja az egyedi Snapper eszközt, a systemd init rendszert és a Google Go nyelvet.
Az openSUSE 12.1 letöltése ide kattintva kezdhető el.
Forrás: hu.opensuse.org