Válassza az Oldal lehetőséget

Téli VGA-specialitások a felső- és középkategóriából

Téli VGA-specialitások a felső- és középkategóriából

Utolsó előtti oldalunkon először vessünk egy pillantást az elektromos hálózatból felvett teljesítményre:

A HD 4870 X2 közel sem nevezhető környezetbarátnak, üresjáratban még az SLI sem tudta vele felvenni a versenyt. Jelen konfigurációnkban a GeForce-ok nyugalmi áramfelvétele jóval kedvezőbb a vetélytársakénál, azonban 3D-s feladat esetén ez az előny elolvad. Érdemes még megjegyezni azt is, hogy csúcsban a 4870 X2 produkált 433 W-ot is, míg az SLI alig ment 400 watt fölé.

A villanyszámlát illetően körül-belül már képben vagyunk, úgyhogy erre támaszkodva nézzük, a gyártók hogyan oldották meg a nemkívánatos hő elvezetését:

Ha győztest szeretnénk hirdetni, akkor a PowerColor kártyájára tesszük le a voksunkat: egy RV770XT-t így lehűteni nem semmiség, ráadásul szinte teljesen hangtalanul! Ez utóbbi pozitív tulajdonság szerencsére több versenyzőre is ráhúzható: ASUS 4850 és 9800 GTX+ és HIS 4850 IceQ 4. Nem mellesleg ez utóbbi hűtésével is nagyon meg lehetünk elégedve, még az ASUS Glaciatorát — mely szintén igen jó darab — is sikerült “lefőznie”.

A 4870 X2-nél el kell mondanunk, hogy a melegebbik (tehát a ventilátortól távolabb lévő) GPU adatait jegyeztük fel – a hűsebb központi grafikus egység 59/48 °C-os felállást produkált. Sajnos a maximális 86 °C nem mondható kevésnek, egy nem elégséges szellőztetéssel ellátott kuckó esetén akár végzetes is lehet. Pláne illik ferde szemmel nézni az X2-re ebből a szempontból, hiszen néha igencsak megterhelte zajjal szerkesztőségünket. A HIS 4870 Turbo (ugyancsak gyári) hűtése akár még nem is lehetne olyan rossz az értékek alapján, azonban terhelésnél nagyon rövid idő alatt felkapcsolt a ventilátor 2600 rpm-re, mely sajnos igen hangos működést produkált (porszívó-effektus).

A szerzőről