Téli VGA-specialitások a felső- és középkategóriából
ASUS GeForce GTX 260 (ENGTX260/HTDP/896M)
Első a sorban az ASUS GTX 260, mely minden szempontból az NVIDIA referenciáit követi. Már járt nálunk ilyen belsővel szerelt kártya, aki bővebben kíváncsi a részletekre, kattintson ide. Két dolgot azonban még meg kell jegyeznünk e kártyával kapcsolatban. Az egyik, hogy — számunkra legalábbis — igen furcsa matricázást kapott, a modern katonai álcaháttér sehogy sem jön össze a mitikus fegyverrel rendelkező harcias amazonnal:
A másik, hogy az ASUS meglepően elegáns belső építészként tetszeleg e terméke esetén (is), hiszen igen megkapó fekete köntösbe bújtak a belsőségek:
Leadtek WinFast GTX 260 EXTREME+
Akiknek nagyon ismerős a fenti VGA neve, bizony jó memóriával rendelkeznek. Az első 216 árnyalóval megspékelt GeForce GTX 260-asok egyikét köszönthetjük benne, hovatovább október végén megjelent nálunk egy hír is, melyben alesi kolléga részletesen taglalta a videokártya tulajdonságait.
Nagy vonalakban a lényeg: gyárilag megemelt órajelek (persze azért túlzásokba nem estek a tervezők), és persze a 192-ről 216-ra megnövelt árnyalószám érdemel még említést; a 65 nm-es gyártástechnológia és az NVIDIA által ajánlott hűtés változatlan maradt.
ASUS GeForce 9800GTX+ “Dark Knight” (EN9800GTX+ DK/HTDI/512M)
Utoljára maradt tesztünk leggyengébb NVIDIA-kártyája, mely persze teljesítményét tekintve cseppet sem lebecsülendő. Természetesen a sötét lovag jelző az egyedi hűtésre utal, mely valóban kuriózumnak tűnik. A dizájnra akár ötöst is adhatunk, azonban vegyük észre, hogy maga az elgondolás cseppet sem egyedi – elég, ha egy műanyagházat képzelünk a hűtés köré. Persze a mutatott hőelvezetési képesség a lényeg, erről is nyilatkozni fogunk cikkünk végefelé.
A mindösszesen egy-két hónapra visszanyúló “történelemmel” rendelkező 9800 GTX+ nem más, mint a “sima” 9800 GTX gyárilag túlhúzott változata (ennyi az összes különbség, persze a G92b-n kívül) – vagyis még mindig a jó öreg 512 MB-os 8800 GTS-ről beszélhetünk (csak picit más formában). E VGA esetén tehát az NVIDIA által túlhúzott példányról van szó, azaz az ASUS nem eszközölt további tuningot:
E kártya esetében is megtalálható az elegáns fekete belső körítés, tehát a külsőségekre ezúttal is figyelt a gyártó. Ami a hozzávalókat illeti (oldalunk első VGA-ja esetén is ugyanezen kiegészítőkkel találkozhatunk): kis színes kézikönyv 2 CD-vel (ASUS szoftverek és meghajtó), HDMI-, D-Sub- és tápátalakító, valamint egy komponens videokivezetés.
Az alumínium borda közelebbről – alatta kivehető a Hynix gyártmányú 1,2 GHz-es lapka, vagyis 100 MHz-et egészen nyugodtan emelhetünk a VRAM-okon