A Telenor által üzemeltetett 4G mobilinternet-hálózat, amely 150 megabites elméleti letöltési sebességre képes és év végére a lakosság mintegy negyede számára elérhető lesz.

Telenor: újabb lépés a vidéki 4G hálózat bővítése irányába

A sebesség azonban nem minden: a digitális szakadék megszüntetéséhez, a gyengébben fejlett vidéki területek felzárkóztatásához a Telenor álláspontja szerint elengedhetetlenül szükséges a legkorszerűbb technológiát képviselő mobilinternet hálózat széleskörű kiterjesztése, aminek azonban egyik meghatározó korlátja, hogy a jobb lefedettséget biztosító 800 Mhz-es frekvenciasáv még nem elérhető a hazai mobilszolgáltatók számára.

Az NMHH azonban Magyarország európai uniós kötelezettségének eleget téve várhatóan még az idei év folyamán elindítja a 800 MHz-es frekvenciasávok értékesítését, így az néhány hónapon belül elérhetővé válhat a Telenor számára is.

A Telenor a frekvencia értékesítése előtt azonban az országban elsőként műszakilag is meg akarja vizsgálni az említett technológiát, ezért kérte ki a kísérleti rádióengedélyt a 800 MHz-es frekvenciasáv használatára, amit kiválasztott vidéki településeken és a fővárosban egyaránt több ezer ügyfelet ellátó bázisállomásokon tesztel. Az állomások telepítését már el is kezdte a Telenor.[1] A tesztelés és a frekvencia értékesítés együttes sikere esetén a szolgáltató képessé válik arra, hogy a jövő év végére az ország lakosságának több mint a fele számára elérhetővé tegye a legkorszerűbb, negyedik generációs mobilinternetet, és ezáltal hozzájáruljon gazdasági, társadalmi felzárkóztatásukhoz.

 

A Telenor jelenleg is elkötelezett híve a vidéki területek felzárkóztatásának, a sajnos Magyarországon is meglévő digitális szakadék betemetésének. A mobilinternetet középtávon hazánk minden lakosához szeretnénk eljuttatni, hogy becsatlakozhassanak a XXI. századi gazdaság vérkeringésébe. A mobilinternetes lefedettség további növelésének kulcsa a digitális átállás során felszabaduló 800 MHz-es frekvenciasáv hasznosítása. Bízunk a hatóság együttműködésében és támogatásában, hogy mihamarabb lehetőségünk nyíljon a kellő mennyiségű frekvencia megszerzésére, és ezáltal a 4G szolgáltatás elindítására a vidéki régiókban is.Sepsi Zsolt, a Telenor Magyarország műszaki vezérigazgató-helyettese