Magyarul is megjelent a legátfogóbb mű, melyet eddig a számítógépes vírusokról írtak.
A vírusvédelem művészete 650 oldalas terjedelmének köszönhetően nem csupán tudományos súllyal bír, leginkább informatikusoknak és önjelölt hackereknek ajánlott.
A könyv egyik legérdekesebb tulajdonsága szerzője, a magyar származású Szőr Péter. A szakember Balatonfüreden nőtt fel, majd a Veszprémi Egyetemen vált informatikussá. Az 1990-es évek elején még az OTP is az ő, Pasteur névre keresztelt vírusirtóját használta, de Szőr Péter nemzetközi szinten szeretett volna a vírusirtással foglalkozni. 1996-ban Finnországba, a mai F-Secure elődjéhez került, ahol a kártevők megismerésén és szoftverfejlesztésen dolgozott. Emellett a számítógépes vírusok kutatásával foglalkozó CARO (Computer AntiVirus Researcher”s Organization) szervezetben olyan szakemberekkel működött együtt, mint John McAfee, Mikko Hypponen vagy Eugene Kaspersky. 1999-ben átment a Symantechez, ahol egészen a közelmúltig tevékenykedett vezető mérnökként, az antivírus szoftverekkel kapcsolatban 38 szabadalom fűződik a nevéhez.
A vírusvédelem művészete két részben, tizenhat fejezetben tárgyalja a támadók és a védekezők lehetséges stratégiáit. Bevezet „az élet játékaiba”, megmutatja a rosszindulatú programok elemzésének módszereit, és foglalkozik a kártékony kódok környezetével. Részletesen elemzi a fertőzési és az önvédelmi stratégiákat, megismertet a kódevolúciós eljárásokkal és a vírusgenerálás eszközeivel. Ezután bemutatja a védekezési módszereket, a férgek blokkolásának eszközeit, végül a hálózati szintű védekezés lehetőségeit. Mindezt olyan alapossággal, hogy az olvasónak módja van mikroszkóp alá venni az egyes kártevők kódrészleteit is.
Szőr Péter: A vírusvédelem művészete
A könyv tartalomjegyzéke és első fejezete ide kattintva ingyenesen letölthető.