SteelSeries a Warcraft-univerzumban
Zboard billentyűzet
A dobozon már lelőtték a poént
Kanyarodjunk vissza a termékekhez, s bár az első billentyűzetnek még vajmi kevés köze van a WOW-hoz, a későbbiekben ez változni fog. A dobozból egy szokatlan klaviatúrát vettünk ki, és azért volt furcsa, mert a csomagoláson más kiosztás díszeleg. Akkor ez most hogy is van? Túl nagy ez a doboz egy billentyűzetnek, hát találtunk benne még valamit, ami már hasonlít a képen láthatóra, de még mindig nem teljes értékű klaviatúra. De ne szaladjunk előre…
Piros pillangó szürke bogyókkal
A Zboardot is értelemszerűen a játékosoknak készítette a gyártó, ez látszik is a kiosztás bal harmadában. A piros pillangószerű nyilacskák gyakorlatilag a Q, W, E és A, S, D gombok, ami a legtöbb játékban az irányítást hivatott vezérelni. Körülötte kerek, szürke gombok sorakoznak rendezetlenül, rajtuk számok és a játékokban alkalmazott további betűk alkalmazásainak neve. Ilyen a “Reload” (R) vagy a “Use” (F). Van két fekete is, a “Run/Walk” (bal shift) és a “Crouch” (C), és egy kis szóközünk, a “Jump”. Az elrendezés csak használat közben válik érthetővé, bal kezünk ujjai (mivel a jobbikban az egér van) könnyedén elérik az összes általánosan használt gombot, még a “Pause”-ért sem kell csuklónkat megmozdítani.
A második harmad már ismerősnek tűnik, itt kezdődik a hagyományos része a klaviatúrának. A QWE és ASD gombokat újra megkaptuk, ne hiányozzon az esetleges gépelésnél, alul Windows-gomb és még egy szóköz. Kisebb, szürkék folytatják a számokat, majd az “Insert”, “Home” és “End”. Az első harmadon felül kezdődő funkcióbillentyűk az “F6”-tól folytatódnak.
USB-aljzatok és a kipattintóka
A harmadik harmadon láthatók a maradék betűkarakterek, a kurzorbillentyűk, “Alt”, “Control”, “Del”, és egyéb szürkeségek, mint a “Page Up” és “Page Down”. A Zboard logónak hagytak helyet. Megszoktuk, hogy a billentyűk között nincsen szünet, de mivel a kerek gombok “alkotnak” némi helyfölösleget, így a “kiaknázatlan” területeket kénytelen-kelletlen igényesen lefedték szürkeárnyalatos matricával.
Jobbra a hagyományos (Standard) kiosztás
A multimédiás billentyűk is eltérőek a hagyományostól, de nem hátrányukra. Sorakoznak az átlátszó gombok: hangerő-szabályozás, némítás, léptetés, indítás és szüneteltetés, majd megállítás és médialejátszó megnyitása. A továbbiakban számos egyéb, a multimédiás klaviatúrákra jellemző gombokat látunk, ilyen az intéző, a számológép, levelező- és böngészőszoftver megnyitása, míg a legutolsó a Zboard szoftverét indítja el. Hátul található kettő darab USB-port, így az egeret akár ide is csatlakoztathatjuk, de bármikor jól jöhet a “kéznél” lévő csatlakozófelület.
Most jön az érdekesség. A csomagban talált hagyományos kiosztású “valami” önmagában ugyan nem használható, de ha megnéztük volna a dobozon lévő képeket (ki nézi azt?), akkor egyértelművé vált volna, hogy a Zboard amolyan cserélhető kiosztású billentyűzet. Hogyan is?
Gamer laposhernyó kiszerelése és Standard laposhernyó előkészítése
A “gyári” képen jól kivehető az egyszerű procedúra. A jobb oldalon található rögzítési célt szolgáló kipattintót felhajtva kiemelhetővé válik a kiosztás, s választ kapunk a kérdésre, miszerint mi alapján kapta a termék a “Zboard” nevet, hiszen az említett harmadok egymásra fektetésének folyamata alatt alakul ki a fordított “Z” alakú forma. Ez persze csak egy jogos feltételezés, de valószínűleg tényleg ez az indok.
A “játékos” billentyűzet alapból be van építve, így a hagyományos kiosztás használatához elő kell venni a tartozékot, majd megtanulni a cserélgetést, pár váltás után meg is szerezzük a rutint, s ahogy annak idején az SMS hőskorában bepötyögő versenyeket indítottak, nem elképzelhetetlen egy Zboard-kiosztás cseréjének időmérése sem. A kipattintás először nehézkesnek tűnhet, de gyorsan rá lehet érezni az “ízére”. A gyorsaság itt nem feltétel, hiszen a hagyományos billentyűzettel való robotmunka végeztével a játék betöltődése elég időt enged a cserére. És az Ideazon azt mondta, hogy a csere az jó.