Silvermont: Az új generációs mikroarchitektúra
A Silvermont is az Intel jelentős teljesítménynövekedést és hatékonyabb energiafelhasználást eredményező 22 nanométeres háromkapus rendszerchip gyártási technológiájával készül, és ez lesz az alapja számos, még idén érkező újdonságnak.
A Silvermont mikroarchitektúra az iparágban csúcsnak számító wattonkénti teljesítményre képes. A kiegyensúlyozott konstrukció egy szélesebb dinamikatartományt és zökkenőmentes skálázhatóságot biztosít. Több mérési eredmény szerint a Silvermont háromszoros csúcsteljesítményt, illetve azonos teljesítményen mérve ötször alacsonyabb fogyasztást produkál, mint az Intel Atom processzormag jelenlegi generációja.
Az Intel Silvermont mikroarchitektúra tervezése és optimalizálása együtt zajlott az Intel forradalmi 3-D háromkapus tranzisztorokat alkalmazó 22 nanométeres rendszerchip gyártásával. Az iparágban vezető technológia segítségével az Intel jelentős teljesítménynövekedést és hatékonyabb energiafelhasználás biztosítására képes. A Silvermont mikroarchitektúra további főbb jellemzői:
- Új out-of-order végrehajtási motor, mely kiváló szálankénti teljesítményre képes
- Új többmagos és system fabric architektúra, mely nyolc processzormagig skálázható, és amely a rendszer magasabb szintű kiegyensúlyozottsága és reszponzivitása érdekében nagyobb teljesítményt, sávszélességet, alacsonyabb késleltetési értéket és hatékonyabb OoO támogatást biztosít.
- Új utasítások és technológiák, melyek megnövelt teljesítményt, virtualizációs és biztonsági szolgáltatásokat tesznek lehetővé a különféle termékek széles skálájához. Ezen utasítások az Intel meglévő 64 bites támogatására és az Intel architektúra telepített bázisának szélességére épülnek.
- Fejlett energiagazdálkodási képességek, köztük egy új intelligens burst üzemmód, alacsony fogyasztású alvó állapotok (C-states) és az Intel 3-D tranzisztortechnológiáját kiaknázó szélesebb dinamikus tartomány.
- Intel Burst Technology 2.0, mely reszponzivitást és a hatékonyabb energiafelhasználás érdekében skálázhatóságot biztosít, az egymagos vagy többmagos rendszereknek.
A Silvermont szolgál majd több idén megjelenő 22 nanométeres termék alapjául. A wattonkénti teljesítményérték javulása és az új mikroarchitektúra lényeges növekedést jelent majd az ezekre a processzorokra épülő eszközök teljesítményében és reszponzivitásában.
Az Intel négymagos „Bay Trail” rendszerchipje terv szerint a 2013. karácsonyára érkező táblagépekkel mutatkozik be, és a jelenlegi Intel táblagép-kínálat teljesítményének több mint kétszeresét hozza. A Silvermont rugalmasságának köszönhetően a „Bay Trail” egyes variánsai más szegmensekben, belépőszintű, innovatív kialakítású laptopokban és asztali gépekben is megjelennek majd.
A „Merrifield” chipet év végétől kezdik szállítani, mely a jelenleg generációhoz képest nagyobb teljesítményt és hosszabb akkumulátoridőt biztosít, illetve támogatja a kontextus tudatos és személyes szolgáltatásokat, a webes streameléshez szükséges ultragyors csatlakozást, valamint megnövelt adat-, készülékvédelemmel, illetve személyi adatvédelemmel rendelkezik majd.
Az Intel „Avoton” a mikroszerverekbe, adattároláshoz és felhős szolgáltatások támogatásához (scale-out workloads) nyújt az iparágban egyedülállóan hatékony energiafelhasználást és wattonkénti teljesítményt. Az „Avoton” az Intel második generációs AtomTM rendszerchipje, mely teljes értékű szerver képességekkel rendelkezik, olyan a vásárlók által igényelt szolgáltatásokkal, mint a 64 bites támogatás, integrált fabric, hibakódjavítás, Intel virtualizációs techológiák és szoftverkompatibilitás.
A „Rangeley” modellt hálózati és a kommunikációs infrastruktúrákba szánják, kimondottan belépőszintű és középkategóriás routerekbe, switchekbe és biztonsági berendezésekbe. Mindkét termék az idei év második felében érkezik.
Ezzel egyidejűleg az Intel az iparágban páratlan fejlesztéseket hajt végre a második generációs, 22 nanométeres csíkszélességű Haswell mikroarchitektúráján, aminek köszönhetően a még idén megjelenő innovatív „kettő az egyben” kialakítású gépekben és más mobil eszközökben alacsonyabb teljesítményszint mellett is elérhetővé válik a teljes PC-s teljesítmény. Az Intel tervei közt szerepel még a 22 nanométeres, adatközpontokba szánt Xeon processzorcsalád frissítését is, amelynek tovább javul a wattonkénti teljesítménye és más szolgáltatásokat is kap majd.