Nehalem, Penryn, 32 nm-es csíkszélesség és egyéb technológia újdonságok jellemezték az Intel Fejlesztői Konferecnia első napját.
Az Intel Corporation elnök-vezérigazgatója Paul Otellini az Intel Developer Forum (IDF) első napján olyan új termékeket, processzor terveket és gyártási technológiákat ismertetetett, melyek tovább segítik a vállalatot az iparági vezető szerep megtartásában.
Otellini az IDF fejlesztőkből és az iparág jeles képviselőiből álló közönségének bemutatta az első működő, 32 nanométeres csíkszélességgel gyártott processzorát, mely olyan apró tranzisztorokból áll, hogy a mondat végén szereplő ponton több mint 4 milliót lehetne belőlük elhelyezni. A 32 nanométeres gyártási technológia bevezetése a terveknek megfelelően halad, így 2009-ben veszi kezdetét.
Az elnök-vezérigazgató felvázolta azokat az előnyöket, melyhez a felhasználók jutnak az Intel most bevezetésre kerülő, magas K együtthatós fémkapu tranzisztor technológiára épülő 45 nanométeres Penryn processzor családdal. Az iparág első 45 nanométeres processzorai novembertől lesznek elérhetőek. A vállalat most első alkalommal mutatta be a jövő évben debütáló Nehalem kódnevű következő generációs processzor architektúrát is.
„Tik-tak stratégiánk, mely a következő generációs szilícium technológiát és az új mikroprocesszor architektúrát fejlesztését váltogatja, évről-évre gyorsítja az innováció léptékét az iparágban” – mondta Otellini. „Ez a stratégia a legfejlettebb technológiák gyorsabb megjelenésének hajtómotorja. Vevőink és a felhasználók világszerte számíthatnak az Intel innovációt elősegítő képességeire és gyártási adottságaira, melyek olyan egyedülálló teljesítményt biztosítanak, hogy azok gyorsan követendő példává válnak.”
A Penryn novemberi indulásával, a világ első 45 nanométeres processzorának tömeggyártása veszi kezdetét. A Penryn, éppúgy, mint a 45 nanométeres (a következő évtől kapható) Silverthorne processzor család, kisméretű lesz, alacsony energia felvételi követelményekkel, így képes lesz kielégíteni a számítástechnikai igényeket egészen a kis kézi eszközöktől a nagykapacitású szerverekig. Az Intel tervei szerint csaknem 15 új 45 nanométeres processzort mutat be év végéig, és további 20 ilyen processzorral bővíti termékskáláját 2008 első negyedévében, így teljesítmény és energiahatékonyság terén az Intel megerősíti pozícióját. A vállalat eddig több mint 750 Penrynre épülő számítógép tervet nyert az iparágban.
„Elvárásaink szerint a Penryn processzorok 20%-os teljesítménynövekedést nyújtanak, hatékony energiafelhasználás mellett” – folytatta Otellini. „Az Intel áttörést jelentő, 45 nm-es csíkszélességre épülő technológiái lehetővé teszik költséghatékony, nagyon alacsony fogyasztású processzorok tervezését innovatív, kisméretű eszközökben való használatra, és nagyteljesítményű, többmagos, sokoldalú processzorok bevezetését a legnagyobb számítási kapacitást igénylő rendszerekhez.”
Otellini beszédében kiemelte, hogy 2008-tól kezdődően az Intel 45 nanométeres processzorainál és 65 nanométeres lapkakészleteinél halogénmentes tokozást alkalmaznak. Ennek az újításnak köszönhetően a processzorok nemcsak hatékonyabb energia felhasználásúak, hanem sokkal környezetkímélőbbek is lesznek.
A 2008-as tervekhez kapcsolódóan, Otellini most először mutatta be a közönségnek a Nehalem processzort és megerősítette, hogy a stratégiának megfelelően az év második felében lesz elérhető.
A Nehalem architektúra a kiváló teljesítménynek és teljesítmény/fogyasztás mutatóknak köszönhetően tovább erősíti az Intel iparági pozícióját és az első olyan Intel processzor lesz, amely a QuickPath Interconnect rendszer szintű architektúrát használja. A Quickpath integrált memória vezérlő technológiát és jobb kommunikációs képességeket biztosít a rendszer elemei között, így javítva a rendszer egészének teljesítményét.
„A Nehalem egy teljesen új architektúra, mely továbbviszi Intel Core mikro-architektúra minden előnyét, egyedülálló teljesítményt, hatékony energiafelhasználást, továbbá olyan új szerver sajátosságokat hoz a piacra, pont egy évvel azután, hogy az Intel bevezeti az iparágat a 45 nanométeres gyártástechnológiába” – hangsúlyozta Otellini.
Az előadáson sor került az első 32 nanométeres processzor bemutatására, mely 300 mm-es szilícium ostyák (waferek) használatával készül. Ez az új chip kritikus mérföldkő a vállalat 32 nanométeres processzorainak későbbi tömegtermelése felé vezető úton. A 32 nanométeres processzorok 2009-es tervezett bevezetésével az Intel fenn kívánja tartani vezető szerepét a legfejlettebb gyártástechnológiák területén.
Az Intel 32 nanométeres teszt processzorai egyesítik a logikai és memória egységeket (Static Random Access Memory – SRAM), így a chipek 1.9 milliárd tranzisztort foglalnak magukba. A 32 nanométeres gyártási technológia a vállalat második generációs magas K együtthatós és fémkapus tranzisztor technológiáját használják.
A hozzáadott teljesítmény, amelyet az Intel chiptervezési és gyártási technológiája tesz lehetővé, a számítástechnikában betöltött funkciója mellett élethűbb szórakoztatást és valószerűbb grafikus képességeket is nyújt. A jövőben a vállalat még jobban kiaknázza a processzoraiban rejlő erőt, így nagyobb hangsúlyt kap a megjelenítés és a grafika.
„A folyamatosan növekvő igény az egyre nagyobb teljesítményre csak egyet jelenthet, hogy minél gyorsabban át kell állnunk az új gyártástechnológiára” – mondta Otellini. Az Intel mérnökeinek és kutatóinak igazán kijár a dicséret, amiért ilyen tempót diktálnak az iparágnak. Ahogy a fejlett technológiánk elér a felhasználókhoz és a vállalatokhoz az elkövetkezendő években az általuk hasznosítható számítási teljesítmény még nagyobb produktivitáshoz, kreativitáshoz és innovációs készséghez segíti őket.”
Otellini egy 25 wattos, kétmagos Penryn processzort is bejelentett, amely a Montevina platform részeként lesz elérhető. Az új platform az Intel mobil WiMAX áramkörét is magában foglalja. Jó néhány gyártó már most jelezte, hogy Montevinára épülő notebookokkal jelentkezik, amint a platform elérhető lesz. 2012-re az Intel tervei szerint egy milliárd ember élvezi majd a WiMAX előnyeit.
A jelentős WiMAX lefedettség, az Intel erőfeszítései, hogy a komputer technológiát a World Ahead program keretében a fejlődő országok lakosaihoz is eljutassa, valamint az olyan termékek, mint a Silverthrone processzor segítik a következő egy milliárd embert a számítástechnika előnyeinek kiaknázásában.