Végre pontosabb részletekkel szolgálhatunk az AMD Pacifica kódnévre hallgató virtualizációs technológiájáról és az új foglalattípusokról.

Mint hűséges olvasóink tudhatják, az AMD Pacifica és az Intel Vanderpool szolgáltatása új fejezetet nyithat a számítógépek felhasználásában. A hardveres virtualizáció lényege, hogy egy időben több, egymástól teljesen független operációs rendszer futhat ugyanazon a számítógépen úgy, hogy ezek nem tudnak egymásról, így nem is zavarhatják egymás működését.

Mind üzleti, mind otthoni rendszerek esetén hamar elterjedhet ez az egyébként meglehetősen bonyolult fejlesztéseket igénylő technológia. Természetesen ehhez megfelelően testre szabott központi egység és kiszolgáló környezet, vagyis elsősorban lapkakészlet szükséges. Így hát a virtualizáció megvalósításához sajnos új hardverelemekre lesz szükségünk, de ismerve a számítástechnika fejlődését, ez a váltás előbb utóbb fájdalommentesen is végrehajthatóvá válik.

Részletek a Pacificáról és az új foglalatokról 1

A jövő évben igen komoly változásokat várhatunk az AMD processzorait illetően, és bizony ez elsőre sokakat szomorúsággal tölthet el. Ugyanis ismét foglalatcserére szorulunk, de ennek oka nagyrészt a DDR2-es memóriák támogatásának megjelenése lesz, ami így vagy úgy mindenképpen cserével jár. Az összes asztali AMD processzor, a Sempronoktól az Athlon 64 FX-ekig, valamint az egyprocesszoros munkaállomásokhoz szánt Opteron 100-as sorozat is a Socket M2-be illeszkedik majd. Így hát végre nem kell külön Socket 754-gyel és 939-cel foglalkoznunk, ami jóval barátságosabbá teszi az olcsó rendszereket. Természetesen a már meglévő alaplapok tulajdonosainak nem kell aggódniuk, a Socket 939 és 754 egyaránt évekig életben marad, csak az újonnan vásárolt rendszerek esetén már egy jóval átgondoltabb foglalatrendszert kapunk.

Ami a többprocesszoros Opteronokat illeti, ők az 1207 lábbal rendelkező Socket F-be illeszkednek majd. A noteszgépekhez készült megoldások sem maradhatnak újdonság nélkül: az esetükben használt 754 lábat egy 638 lábhoz tervezett Socket S1 váltja.