Az első Blu-ray kiadványok megjelenésével egyidőben napvilágot látott a jövő (és a jelen) digitális adatátviteli szabványának legújabb verziója.
Mi is az a HDMI? High Definition Multimedia Interface, melynek feladata a HD-sávok — audió és videó egyaránt — digitális átvitele a forráskészülékből a célhardverbe (mely utóbbi leginkább egy HD-Ready megjelenítő és házimozi processzor), mindezt egy viszonylag vékony, könnyen kezelhető kábel segítségével.
A fejlesztések eredményeit, vagyis az újításokat Joel Lee-től, a Silicon Image egyik marketinges igazgatójától tudhatjuk meg: “mivel az adatátviteli sávszélesség 4,95 Mbps-ról 10,2 Mbps-ra növekedett, lehetővé vált, hogy a HDTV-k képfrissítése 60 Hz-ről 120 Hz-re növekedjék, illetve a színmélység immáron 48 bites az eddigi 24 helyett, melynek köszönhetően 1,8-szor annyi színárnyalat jeleníthető meg a látható tartományban, mint amennyit a HDMI előző verziója lehetővé tett. Ennek eredményét könnyen észrevehetjük egy olyan felvételen, melyen nagy hansúlyt kap a kék égbolt — persze ez a minőség függvénye is.”
“A hangátvitel frontján is jelentős változások történtek” — folytatja Lee –, “hiszen eddig csak a veszteséges tömörítésű hangfolyamokat lehetett átalakítás nélkül szállítani a HDMI-csatlakozás segítségével, illetve a többcsatornás veszteségmentes formátumok átvitelét PCM-sávokra lebontva. Az 1.3-as verzió esetében a mintavételi frekvencia 192 kHz-ről 768 kHz-re ugrott, mely azt jelenti, hogy a következő generációs HD-s hangformátumokat is (Dolby True HD, DTS HD Master) egy az egyben át tudjuk vinni a kábel segítségével.”
Ezek ténylegesen jelentős fejlesztések, és szükség is van rájuk lassan az új formátumok hajnalán, de a készülékeken csak az év későbbi szakaszában találhatjuk meg a HDMI 1.3-at. PC-s oldalról nézve már igencsak időszerű lenne, hogy elterjedjenek a HDCP-s HDMI-kimenettel is ellátott VGA-vezérlők, hogy kedvenc masinánkat teljesértékű multimédiás központtá varázsoljuk.