Proscenic P13 – csúcsporszívó egy olcsó gyártótól?
A Proscenic P13 ára alig magasabb, mint a belépő kategória.
Tartalomjegyzék Mutasd
Nézd meg a porszívót működés közben is, ha tetszett a videó iratkozz is fel csatornámra!
Bevezető
Aki kicsit is képben van az állóporszívók és a kínai gyártók tekintetében az tudja, hogy a Proscenic közel sem csúcsminőséget gyárt. Viszont a gépei olcsók, erősek, és be kell látnom, az utóbbi években minőség terén is sokat javultak.
A Proscenic P13 jelenleg a legkomolyabb masinájuk, amit az ára is mutat. Azonban ez az ár még mindig annyira alacsony, hogy itthon, a műszaki áruházakban ennyi pénzért vicc kategóriás állóporszívók kaphatók csak. Persze a döntés mindig a vásárló kezében van, megveheti a drágább, gyengébb, de ismertebb gyártótól származó masinát, vagy vehet egy kevésbé neves gyártótól származó, de jóval erősebbet ugyanannyi pénzért.
Ebben a cikkben megpróbálom bemutatni a Proscenic P13-at, hogy segítsek a döntésben!
Kicsomagolás és tartozékok
Mindig megdöbbenek rajta, hogy a kínai pajtások milyen kicsi dobozba tudnak betenni egy állóporszívót. Pedig a gépek nem kicsik, így komoly tervezést igényelhet az is, hogy egy viccesen kicsi dobozba be tudják tenni. Persze a dolognak több előnye is van. Az egyik, hogy kevesebb csomagolóanyag kell, ami kevesebbe kerül, így az ökológiai lábnyom is kisebb, és mi is olcsóbban kapjuk meg a terméket. A másik, hogy a szállítás is olcsóbb, hiszen egységnyi helyen több gép fér el. Vagyis ismét kisebb az a lábnyom és ismét alacsonyabb az ár.
Na, a lényeg annyi, hogy a doboz elég apróka, de belefért minden!
A csúcsgépekhez képest egy tartozék maradt csak ki, ez pedig a motoros kárpitfej, vagy más néven atkaporszívó. Ismerve a Proscenic P13 árát ezt egy elfogadható kompromisszumnak érzem.
Van azonban egy korrekt teleszkópos cső, egy kisebb kefés fej, egy résszívó, egy falitartó, a nagy motoros padlókefe és kapunk egy tartalék HEPA-szűrőt és szivacsszűrőt is. Szóval összességében tartalékok számosságával ki lehet békülni.
Nem csak a számosság terén lehetünk elégedettlenek, a minőség sem kelt olcsó benyomást. Ahogy fent írtam évről-évre javul a minőség és ez tetten érhető a műanyagok és a szerelés minőségén is. Itt már nincsenek sorjás peremek, öntési hibák a műanyagalkatrészeken, szóval egy kellemes középkategóriát kapunk a Proscenic P13 esetén a pénzünkért.
A tartozékok kapcsán már találhatunk is egy extrát. Persze ez leginkább az olcsóbb kategóriában számít extrának, a drága gépeknél ma már szinte alapkövetelmény, hogy a porszívó a falitartóba helyezve töltődjön. Megjegyzem a másfél-két éves Jimmy gépemen sincs ilyen opció, pedig az akkor nem volt egy kimondottan olcsó masina még kínai mércével sem. Szóval a lényeg, a Proscenic P13 falitartójába be lehet dugni a töltő kábelét, így a gép a tartóba helyezve töltődik.
Mielőtt elfelejtem, az is frankó, hogy az akkumulátor levehető, cserélhető, az alacsony árú kategóriában sajnos még mindig előfordul, hogy beépített akkumulátort kapunk.
Specifikáció
Fussunk át gyorsan a gyári adatokon, hogy aztán a teszt fejezetben megnézhessük a gyakorlatban, hogy működik a gép!
A gép motorja természetesen szénkefementes, teljesítménye 400 watt. Ezzel a motorral a gép 35 000 Pa szívóerővel rendelkezik, de a gyártó megadja az AW értéket is, ami 120 lett. Ezt azért kell kiemelni, mert a drágább gépeknél már inkább AW-t és nem Pa-t látunk, így könnyebb az összehasonlítás. Ez persze azt is mutatja, hogy a Proscenic P13 esetén a gyártó tudja, hogy ezzel az értékkel nagyon nem kell majd szégyenkeznie.
Az akkumulátor kapacitása 2500 mAh, ezzel a gép egy töltéssel 45 perces maximális üzemidőt tud. Lemerülés után az újratöltés 4-5 órát vesz igénybe. Persze a 45 perc csak a legalacsonyabb fordulatszámon érhető el, a gyártó szerint a legerősebb teljesítményt igénybe véve 15 percet kapunk. Ez sem rossz!
Ami nem jó, hogy ebbe az árkategóriába sajnos nem fér még bele az automata funkció. Ennek oka persze egyszerű, az automata szíváserősség állításhoz kellenek szenzorok, amik a felszívott levegőben lévő por mennyiségét mérik, ehhez meg a szenzoron kívül kell fejlett elektronika is, összességében ezek még olyan extrának számítanak, amiket használva nem lehetne az alacsony árat tartani.
Fontos még kiemelni a Proscenic P13 esetén az ötrétegű szűrőrendszert. Ez azért kiemelendő, mert 5 réteget csak a drága gépeknél szoktunk kapni, az olcsóknál csak három rétegű a szűrés. Az öt réteg így néz ki:
- Cyclone-os elválasztás
- Acélszűrő
- Szivacsszűrő
- HEPA-filter a motor előtt
- HEPA-filter a motor mögött.
Ami leginkább lényeges itt a kilépő oldalon lévő szűrő, vagyis hiába jut át minimális mennyiségű por az alsó szűrőkön és a motoron, ezt a kevéske szennyeződést is megfogja a felső, a levegő kilépő oldalán lévő szűrés. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy lényegében semmilyen beszívott szennyeződés nem juthat ki hátul.
Még két dolog a végére. Az egyik, hogy a nagy szívóerő ellenére a zaj 75 dB alatt marad, vagyis nem kell majd füldugó a porszívózáshoz. A másik, hogy a szűrők, legalábbis az alsó HEPA-szűrő, a szivacs szűrő és az acél szűrő mosható, így elég költséghatékony a dolog, nem kell annyi plusz szűrőt vásárolnunk majd!
Tapasztalatok
A használat során egyetlen apró dologba tudtam belekötni, így ezzel kezdem az értékelést. Ez sem borzasztó nagy hiba, inkább csak egy kis kényelmetlenség, hogy a gép fordulatszámát a tetőn lévő érintőkijelzőn kell állítani. Ezt nem érjük el a porszívót tartó kezünk ujjaival, így, ha a fordulatszámot változtatni akarjuk, akkor a másik kezünkre is szükség lesz. Na, hát ez volt az egyetlen hiba, szerintem mind kiegyezhetünk vele.
A jó dolgok:
Ebben a porszívóban is van a fejben gubancolódásgátló fésű. Ez azért jó, mert a hajszálak, szőrszálak, szövetszálak nem tudnak a forgó hengerkefére feltekeredni. Apró kis figyelmesség ez, de ha nincs, akkor sok macerával jár a feltekeredett szálak levágása.
A porszívófejnél maradva nagyon jó, hogy kapunk LED-eket a fej elejére, ráadásul zölden világító LED-ek vannak, amik sokkal jobbak, mint a sima fehér fényűek. Ahogy azt többször leírtam, ez a zöld surlófény lehetővé teszi, hogy meglássuk a padlón a finom porréteget. Szóval nem azért szerelik fel a padlófejre a LED-et, hogy lássunk vele a szekrény meg az ágy alatt.
A nagy padlófej esetén negatívumként talán csak a viszonylag egyszerű, ám lényegében gondozásmentes kefét említhetem. Működés szempontjából persze nem volt vele hiba.
Ahogy említettem van a gépen kijelző is, ez nem extra valami. A gép tetejére helyezett panelen azért a fontos információk megjelennek, mint például a működési fokozat és az is, hogy az adott fokozaton mennyi üzemidőnk van még hátra. Sőt, a gép jelzi azt is, ha megtelt a portartály, azt is, ha megszorult vagy leállt a motoros fej hengerkeféje.
Már nem számít extrának, de azért megemlítem, hogy a portartály egy gombbal nyitható, így a szemetes fölé helyezett tartályból könnyedén ki tudjuk pottyantani a felporszívózott szemetet.
Jöhet a teszt, ami a szokásos módon zajlott. A nagyon finom port liszttel helyettesítettem, ami azért is jó mert fehér, és jól látható nyomot hagy, ha átmegy a szűrőkön. A közepes méretű koszok modellezéséhez rizst használtam, a nagy szennyeződések helyett pedig levesgyöngyöt.
A legutóbbi állóporszívó tesztemmel szemben most minden tökéletesen működött. Mind a három „szennyeződés” fajtával megbírkózott a gép, igaz, a levesgyöngy nagyobb golyói nem fértek be a fej alá, de kicsit megemelve a fejet a kefe széttördelte a golyókat és maradék nélkül minden tartályba került.
A legutóbbi robotporszívó tesztem után nagyon sokat kellett takarítanom, mire a gép által szétszórt mindenfélét össze tudtam szedni az irodámban, de a Proscenic P13 esetén minden tökéletes volt. Minden, amit fel akartam porszívózni a gép tartályába került!
A teszt kevésbé látványos, de legalább ilyen fontos része az is, amikor megnézem, hogy működik a szűrőrendszer. Ahogy írtam a Proscenic P13-ban 5 rétegű szűrést találunk.
Nos, a rendszer tökéletes volt, és jó példája volt annak, hogy mennyire jól tud üzemelni egy jól megtervezett cyclon rendszer. Ennek a lényege az, hogy a tartályba belépő levegőt megforgatja, és a gyors forgás miatt a szennyeződés a tartály falához kerül, míg a levegő áthalad az acélszűrőn, utána a szivacsszűrőn, majd a HEPA-szűrőn, végül a motor mögött lévő HEPA-szűrőn keresztül lép ki a gépből.
A Proscenic P13 esetén már a Cyclonos elválasztás és az acélszűrő is annyira hatékonynak bizonyult, hogy a nagyon finom liszt porból csak egészen minimális mennyiség jutott el a szivacsszűrőig, az első HEPA-szűrőn, ami a szivacs felett van már nem is találtam lisztet. Nyilván egy mikroszkóppal lehetett volna találni, de szemre semmi nem jutott át a szűrő rendszer első 3 fokozatán. Ez az eredmény kitűnő!
Összegzés
A Proscenic P13 a gyártó legdrágább gépe jelenleg, ami nem is csoda, hiszen olyan elemeket, képességeket is tartalmaz, amit csak a felső kategóriában szoktunk meg. Ilyen a töltési funkcióval rendelkező falitartó, az öt rétegű szűrőrendszer és végül, de nagyon nem utolsó sorban a kiemelkedően jó, 35 000 Pa szívóerő.
Ezek mellett a szűrőrendszer nemesacél szűrőjét kell még kiemelnem, és nem szabad elfeledkeznem a ragyogóan működő LED-es zöld fényről sem a porszívófej elején.
Az anyagválasztás, a műanyagok minősége és az összeszerelés példás. Nem mondom, hogy abszolút felső kategória, de a középkategória tetejére helyezni ezt a masinát nem nagy kockázat részemről.
Azt, hogy mennyi ideig bírja majd a strapát, hogy mikor kell majd filtereket cserélni, mennyi idő után megy tönkre a motoros fej egy ilyen teszt alapján nem lehet megmondani, de ha az általános minőségre és a megérzésemre hallgatok, akkor nem lesz ez számottevően kevesebb idő, mint pl. egy jóval drágább Jimmy porszívó esetén.
Összességében tehát a Proscenic P13 megéri az árát. A termék megvásárolható a Geekbuying áruházban a NNNFRP13C kuponkóddal 47 282 forintért, EU raktárból szállítva.
Vásárlás itt:
Proscenic P13 állóporszívó
A cikk kereskedelmi üzenetet tartalmaz