A Wintsch Labs valószínűleg senkinek nem mond semmit, és ezen nincs mit csodálkozni, de azon igen, hogy be szeretnének törni a hűtések piacára, méghozzá a halottnak hitt peltier technológiájú hűtéssel.
Peltier… a lágy, dallamos szót egykor a hűtések új fejezeteként, szent grálként emlegettük. Azután, mint Jézus serlege ez is eltűnt a ködben, oka pedig a technológia nem megfelelő alkalmazása, a rossz ár/teljesítmény viszony, illetve a hőcsöves hűtések előtérbe kerülése volt. Akinek a peltier hűtés semmit sem mond, az olvassa el Hűtési Akadémiánk megfelelő fejezetét, illetve az egyetlen kereskedelmi forgalomban is megjelent peltieres processzoros hűtés, a Thermaltake SubZero4G cikkét.
A [H]ard|OCP-n megjelent cikk teljes mértékben kivesézi a Wintsch Labs Arctic Web 437 W-os rendszerét, melyet most szemügyreveszünk. A 437 W teljesítmény azért jelzi, hogy itt valami egészen különleges hűtéssel van dolgunk, bizony ez nem léghűtés.
Márcsak azért sem az, mivel a peltier termelte rengeteg hőt vízzel szállítják el, ebből következik, hogy az Artic Web-et csak vízhűtéses rendszerekben használhatjuk. A termék honlapján az alapcsomag 129,99 dollárról indul (~28.000 Ft, 148 Wattos peltier elemmel), ha erre még kiválasztjuk a 226 W-os 12 V-os, vagy a 437 W-os 24 V-os peltier elemet, akkor még 20 dollárral többet elkérnek tőlünk (~32.000 Ft), ami igen jó árnak számít. De vajon megéri-e? A csomagban a hűtés mellett még rögzítők, szerelési utasítás, illetve szigetelőanyagok találhatóak. Maga a blokk is kiváló minőségűnek és jól megtervezettnek tűnik, a vaskos rézelemek is igen reménykeltőek. Érdemes megtekinteni a melegoldali elemet, melyen a kis kiálló “bütykök”, mintegy négyszeresére növelik a hőátadó felületet.
Kattints a képre a nagyobb méretért!
A szigetelőanyagok ráépítése a processzorra, mint látszik nem nagy dolog, néhány percen belül elkészül a hűtő felszerelése, kezdődhet a teszt.
Kattints a képre a nagyobb méretért!
A teszteket egy igen jól melegedő Intel Pentium 3.2 GHz-es Extreme Edition processzorral végezték, három fázisban. Az első teszt alapórajelen (3.2 GHz, 16 x 200 FSB), a második 3.69 GHz-en (16 x 231 FSB) a harmadik pedig 3.96 GHz-en (16 x 248 FSB) készült. Versenytársaknak egy PolarFlo, egy Danger Dan és egy Koolance hűtést választottak, illetve az Artic Web eredményeit lemérték 1 és 2 hőleadó radiátort használva. Az eredmények:
Mint látszik, alapórajelen az alaplapi szenzor (mely nem mér negítatív irányban) nulla fokot mért, ami remek erdmény, terhelt állapotban is csak 1-2 fok lett az eredmény.
A processzort magasabb órajelen járatva az Artic Web hőmérséklete még mindig nem éri el a tíz fokot, a versenytársak blokkjainak hőmérséklete pedig 60 fok körül ingadozik.
3.96 GHz-en a sima vízhűtések már feladták a versenyt, míg az Artic Web hűtésével a rendszer még stabil, a hőmérséklet terhelve is csak 16 fokig szökött. Elképesztő igaz? A hőmérsékletek és a tuningpotenciál meggyőzhet mindenkit, az Artic Web sikeréről, azonban mint mindenhol itt is vannak árnyoldalak. A peltier hűtésnél alapvető feltétel, a szigetelés. Miért is? Mert ha bekövetkezik a harmatpont (a relatív páratartalom és a környezeti hőmérséklet arányaiban) pára csapódik ki, vagyis víz keletkezik. Az Artic Web működése során 0, de inkább valószínűleg negatív érték és +16 Celsius fok között teljesített, tehát a kicsapódás veszélye valós. Az alábbi képen látszik, hogy az Artic Web tervezői a szigetelésre, nem fordítottak kellő figyelmet, pedig ezen állhat, vagy bukik minden.
Folyik a víz, ki tudja hol áll meg…
Persze megoldás mindenre van, a [H]ard|OCP lelkes csapata egy biciklisboltban tett kirándulás után egy belső tömlőt szétvágott, és ráhúzta a blokkra, így megakadályozta a jégképződést, vagyis kiküszöbölte a fenti problémát.
A kapitális hibától eltekintve az Artic Web egy igen olcsó, rendkívül jó teljesítményű és rendkívül sokat fogyasztó hűtés, mely barkácsolóbb kedvű tuningőrülteknek kötelező. Reméljük, hogy lesz egy jobb (szigeteltebb) megoldás is, különben nem tudom, hogyan számolna el bármelyik forgalmazó is a garanciával.
Letöltés: Harmatpont táblázat (PDF – 65,3 KB)
Honlap: Wintsch Labs