Válassza az Oldal lehetőséget

PCoIP – varázslat a Leadtektől?

PCoIP – varázslat a Leadtektől?

Mielőtt magát a konkrét hardvert bemutatnánk egy adósságunkat törlesztenünk kell, ez pedig a cikk címében említett PCoIP kifejezés magyarázata.

Azzal nem árulunk el titkot, hogy ez egy betűszó, mely a Teradici által kifejlesztett protokolt takarja, mely segítségével számítógépes hálózat segítségével köthetünk össze szervereket és munkaállomásokat.

Oké, de mi ebben az érdekes, ezt eddig is IP alapú hálózatok segítségével valósítottuk meg. A PCoIP azonban jóval több, mint a hagyományos IP alapú kommunikáció. A Teradici nem csak a protokollt alkotta meg, hanem a teljes hardveres környezetet is. Megoldásuk alkalmas arra, hogy az egyik gépről a másikra, ebben az esetben az Ő központi egységükre épülő kliensre pixelpontos képet vigyünk át egy IP alapú hálózaton. Ráadásként előnyként említhetjük, hogy a kifejlesztett célhardverek segítségével ez az adatfolyam tömörített és titkosított. A becsomagolást egy PCI Express sínbe illeszkedő kártya, a kicsomagolást pedig egy apró kliens végzi.

PCoIP – varázslat a Leadtektől? 1

Ha idáig eljutottunk, akkor talán kezd érthetővé válni, hogy a Leadtek miért foglalkozik a témával. A válasz a pixelpontos képben érhető tetten. Mivel a Leadtek megoldása a Teradici által fejlesztett hardverekre épül lehetővé válik, hogy virtuális gépen, pontosabban egy apró kliensen hozzáférjünk egy szerver, vagy egy kimondottan 3D munkához épített munkaállomás összes erőforrásához.

Tudni kell, hogy a virtuális gépek egyik nagy hátránya pont a grafikus teljesítmény hiánya. Számolási teljesítményben nincs hiba, hiszen akár egy komplett szerverfürt is rendelkezésünkre áll, ám az emulált videokártya sosem rendelkezik olyan képességekkel, mint egy valós hardver, legalábbis az általunk elérhető megoldások szintjén nem.

PCoIP – varázslat a Leadtektől? 2

Itt van azonban a PCoIP, mely képes arra, hogy a szerver, vagy az erős munkaállomás képét a kliensen keresztül jelenítse meg az épület, vagy megfelelő sávszélesség esetén akár a világ másik felén. Emellett persze, ahogy azt a virtuális gépeknél megszokhattuk a perifériák kezelése is megoldott, vagyis ha leülünk egy kliens elé, ami egy erős géphez csatlakozik, akkor pont úgy dolgozhatunk, mintha a 3D-s munkaállomás vagy a szerver kijelzője előtt ülnénk.

Eltűnik minden határ. Pixelpontos képet kapunk, teljes 3D megjelenítés, vagy ha úgy tetszik akár teljes HD felbontású anyagokat nézhetünk egy apró célhardveren.

PCoIP – varázslat a Leadtektől? 3

Ez azonban még nem minden. A rendszernek vannak korlátai. Ez a korlát egyszerűen abból adódik, hogy egy gépnek egy desktopja van, azt nem lehet sokfelé osztani, magyarán a fent vázolt rendszerrel csak felhasználó élhet, igaz az minden erőforráshoz hozzáfér. Itt jön az igazi virtualizáció, hiszen a Teradici hardvere támogatja a VMWare 4-es verzióját. Ez a támogatás lehetővé teszi, hogy a szerveren létrehozott virtuális gépeket a Leadtek kliensével elérjük, használjuk. Ebben az esetben a vezérlőkártyára sincs szükség. Mire jók tehát a Leadtek hardverei? Arra, hogy segítségükkel olyan szerver kliens hálózatot építsünk mely a jelenleg is használt IP alapú hálózaton működik, titkosított és tömörített adatfolyamot kínál, és a normál VMWare-es használat mellett a hálózat egy-egy gépén akár a teljes grafikai erőforrást is elérhetővé teszi.

Az elmélet végére értünk, lássuk a Leadtek hardvereit!