Lássuk az alaplap további érdekességeit címszavakban. A SATA csatlakozók ezen a alaplapon is merőlegesek a nyákra. Mellettük két darab hétszegmenses kijelző található, ami a hibakeresést könnyíti meg, ha a gép nem indul. Érdekes, hogy ezt a Gigabyte (általában a többi gyártó is) mint Debug LED-et említi. Ami még feltűnő, a meglehetősen buta helyen elhelyezett, ám annál feltűnőbb bekapcsoló gomb. Azt már megszokhattuk, hogy az alsó fertályon találunk apró gombocskákat, mint reset és power switch, de a Gigabyte tovább ment, és rábiggyesztett a lapra egy méretes kék gombot. Ennek legnagyobb baja nem a mérete, mert az senkit nem érdekel, hanem az elhelyezése, ami miatt normál méretű házaknál pont az optikai meghajtókhoz futó kábelek mögé kerül. Sebaj, látni nem kell, elég kitapogatni. Végül, de nem utolsó sorban érdemes megemlíteni a kivezetések között a két darab kombinált eSATA/USB csatlakozót. Ezek, ahogy a név is mutatja, felhasználhatók eSATA és USB eszközök csatlakoztatására is, persze nem egyszerre, hanem vagy ez vagy az módon.

P55 teszt előzetes - Gigabyte P55-UD6 bemutató 1

A hardvert lényegében kivégeztük, az oldal alján persze ott lesz még a táblázat is, amit érdemes végigböngészni, mert sok olyan képességet tartalmaz, amit mint érdekességet nem tudtunk kiemelni, mégis komolyan gazdagítja az alaplap képességeit.

P55 teszt előzetes - Gigabyte P55-UD6 bemutató 2

Térjünk rá inkább a szoftverekre! A cikkíró nem lehet szubjektív, de én most kikapcsolom a többes számot, és néhány mondat szubjektivitásra ragadtatom magamat. Szóval, meg kell vallanom, hogy soha egyetlen egy Gigabyte alaplapos gépemre sem telepítettem fel Gigabyte szoftvert. Miért? Mert nekem nem kellettek. Ez rossz pont a szoftvereknek? Nem! Jó pont a gyártónak? Igen, mert sok Gigabyte alaplapom volt. A lényeg, sokáig úgy éreztem, hogy a rengeteg Gigabyte szoftver csak a marketing része. Aztán egyszer csak megvilágosodtam, rájöttem, hogy van egy csomó olyan ember is, aki nem szerkesztő egy online hardveroldalnál, és bizony, a Gigabyte szoftverei úgy vannak összeválogatva, hogy mindenki, hangsúlyozom mindenki úgy érezhesse a használatuk közben, hogy ért ahhoz amit csinál, és ami nagyon fontos, eközben nem teszi taccsra a gépét. Ez ezekben a szoftverekben az okosság. Szubjektivitás kikapcsolva! Tehát a Gigabyte — ahogy azt már megszokhattuk –, rengeteg szoftverrel kényeztet el minket. Természetesen itt is van vírusvédelem, de ez nem fontos most. Fontos viszont a Smart 6-nak nevezett csomag.

P55 teszt előzetes - Gigabyte P55-UD6 bemutató 3

A jelszó az egyszerűen! A hatos szám jelzi, hogy 6 különféle szoftvert tartalmaz a csomag. Lássuk mik ezek!

Smart Quick Boot

Ahogy a neve is mutatja a gyorsabb rendszerindítást segíti elő. Két részre bontható. Az egyik komponens a BIOS útján gyorsít abban az esetben, ha nem raktunk be a leállás közben új hardvert, vagy nem raktunk át hardvert más portba. A másik komponens is a BIOS beállításait használja, ám ez már a konkrét operációs rendszer betöltődését gyorsítja fel az S3 (standby) és S4 (hibernation) beállítások engedélyezésével. Ahogy említettem feljebb, ne érts hozzá, használd!

Smart Quick Boost

A tuning lakik itt. Nincs más dolgunk, mint három opció közül választani. Ezek a Faster, a Turbo és a TwinTurbo módok. Lényegében automatikus túlhajtásról van szó.
 

P55 teszt előzetes - Gigabyte P55-UD6 bemutató 4

Smart Recovery

Egyszerű adatmentés és visszaállítás. Nem is lehet róla többet írni, csak ismételni, ne érts hozzá, használd!

Smart Dual BIOS

Akinek volt már Gigabyte lapja, az tudja, hogy nem valami nagy különlegességről van szó, legalábbis a Gigabyte alaplapjai között. Fizikailag is két BIOS lapka található az alaplapon, aminek hála akkor is életre kelthetjük gépünket, ha a BIOS megsérül.

Smart Recorder

A Smart Recorder egy monitorozó program, mely a gépen történő fájlmozgásokat, ki- és bejelentkezéseket, fájlok külső hordozóra történő másolását, valamint hálózati eseményeket detektál és rögzít. Hasznossága munkahelyi környezetben nagy, otthon kisebb, bár nem árthat tudni, hogy öcsikénk vagy anyukánk mit matatott gépünkön.

Smart TimeLock

A funkció leginkább munkahelyi környezetben lehet hasznos. Beállíthatjuk, hogy gépünkön milyen időszakban dolgozunk, ezen időszakon kívül jelszóval tudjuk csak használni a szerkezetet. Munkamániások figyelem! Beállítható, hogy a gép a munkaidő végén kapcsoljon ki. Fontos funkció, előre megakadályozhatjuk, hogy túlórára adjuk a fejünket!

Akár hogy is számolgatjuk, a Smart hat funkciójának végére értünk. Nem maradt más hátra, mint még egy szolgáltatást megemlíteni, amivel energiát takaríthatunk meg, óvhatjuk a földet és persze pénztárcánk tartalmát, már persze, ha van benne valami. Ez a funkció a nevezetes Dynamic Energy Saver 2. Ehhez kapunk egy Windows alatt futó programot, amin grafikus felületen kapcsolgathatjuk a különböző funkciókat. A szolgáltatás egyébiránt képes a processzor és a processzor tápellátó áramköreinek dinamikus szabályzására. Ez a CPU esetén a feszültség szabályzását, míg a tápellátó áramkörök esetén az áramkörök ki- illetve bekapcsolását jelenti több lépcsőben.

Az érdekességek végére értünk, következzen a táblázat!

 

Specifikáció  
Processzor támogatás Intel® Core™ i7/Intel® Core™ i5 LGA1156 foglalatban
Lapkakészlet Intel® P55 Express
Memória 6 darab 1,5 V DDR3 (2600+/2200/1333/1066/800 MHz)DIMM csatlakozó, támogatás 16 GB-ig
Hang Realtek ALC889A codec, 2/4/5.1/7.1 csatorna, Dolby® Home Theater támogatás,
Vezetékes hálózat 2 darab RTL8111D chips (10/100/1000 Mbit)
Bővítőhelyek 1 x PCI-Express x16 (PCIEX16_1), 1 x PCI-Express x16 (PCIEX8_1), 1 x PCI-Express x16 (PCIEX4_1), 2 x PCI Express x1, 2 x PCI
Több videokártyás támogatás ATI CrossFireX™/NVIDIA SLI Technology (PCIEX16_1 és PCIEX8_1)
Háttértárak csatlakoztatása
  • 6 x SATA 3 Gb/s – SATA RAID 0, RAID 1, RAID 5 és RAID 10,
  • GIGABYTE SATA2 – 1 x IDE (ATA-133/100/66/33) 2 x SATA 3 Gb/s,
  • 2 x JMB362 – 2 x eSATA 3 Gb/s (SATA RAID 0, RAID 1 és JBOD), 2 x SATA 3 Gb/s (SATA RAID 0, RAID 1 és JBOD)
  • iTE IT8720 – Floppy meghajtó
USB 14 darab USB 2.0/1.1 csatlakozó, ebből 10 darab a hátlapon
IEEE 1394 TSB43AB23
Hátlap csatlakozói
  • 1 x PS/2 billentyűzet és egér csatlakozó
  • 1 x koaxiális S/PDIF kimenet
  • 1 x optikai S/PDIF kimenet
  • 2 x IEEE 1394
  • 8 x USB port
  • 2 x eSATA/USB port
  • 2 x RJ-45 (GigabitLAN)
  • 6 x jack

 

 

A mai napra ennyi jutott. Holnap jön a java, további alaplapokat mutatunk be, és érkeznek a teszteredmények is. Anélkül, hogy bármi részletet elárulnék, érdekes eredményekről számolhatunk majd be.