P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral
A végére maradt az ASUS P55-ös deszkája. Ez az utolsó hely azonban semmiképpen sem jelenti, hogy ez a lap lenne a legkevésbé érdekes, hiszen felszereltségét tekintve a nálunk lévő lapok között a középmezőnyben helyezkedik el.
Ami rögtön feltűnik, ha a dobozt kézbe vesszük, hogy az ASUS ennél a termékénél jóval kevesebb teret engedett az önfényezésnek, mint konkurensei. Ez nem is csoda, hiszen a a P7P55D középkategóriás deszka. Nem találunk sem különleges bordákat, sem hőt vezető csöveket, még álbordát sem. Találunk viszont minden mást, ami ahhoz kell, hogy jó alaplapunk legyen. Lássuk sorban mit látunk, ha kézbe fogjuk!
Az alaplap – nem túl érdekes módon – ATX felépítésű. Kialakítása szerint az új vonalat követi, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy a déli híd a régi helyén van, az északi híd helye pedig üresen maradt, mindössze két darab kondenzátor kacsint ránk.
Elfogultak vagyunk az alaplapra merőleges SATA csatlakozókkal, ezen a lapon meg is kapjuk őket. Mind a 7 csatlakozó felfelé néz, az egyedüli kivétel az IDE port, de annál ez nem nagy probléma, lévén a szalagkábel végén mindenképpen 90 fokos a csatlakozó.
Hűtés szempontjából sok érdekességet nem tudunk felfedezni. Az északi hidat, ahogy a MOSFET-eket is alumínium borda takarja. Nem túl nagy, nem túl kicsi, valószínűleg pont elég.
A tápellátás terén az ASUS maradt a jól kitaposott úton. A fázisok számában a se nem túl sok, se nem túl kevés elvén maradtak, szám szerint 14 darab amit összeszámlálhatunk. Tapasztalatunk szerint ennek is elégnek kell lennie egy kis tuninghoz, a Gigabyte fázisai számát érezzük inkább kicsit túlzónak. A mondás úgy tartja, hogy jóból is megárt a sok, de talán a tápellátás fázisainál még sem lesz így.
Tuning
Bár az ASUS a dobozán nem hirdeti olyan bőszen mint társai, azért igyekszik a tuningosok kedvébe is járni. Nekik 4 különlegességet sorol fel a leírás. Lássuk ezeket szép sorjában!
- A TurboV EVO lapkát, mely a kezdők számára automatikus tuningot biztosít. Figyeli a processzor és a memóriák beállításait, és a lehetőségekhez képest legjobb beállítási módokat keresi meg. Haladó túlhajtók természetesen ezzel nem elégedhetnek meg, nekik ott van a BIOS, mint újabb lehetőség a finomhangolás még finobbra hangolásához. Ehhez kapcsolódóan meg kell említenünk az ASUS P7P55D alaplapot, mely Premium kivitelű, és amihez jár egy vezetékes távirányító is, melyen el lehet a finomhangolásokat végezni.
- Másodjára a T.Probe elnevezésű technológiára, mely egy intelligens hűtési megoldást takar. Egy speciális lapka figyeli a processzor körül található lapkák hőmérsékletét, és szükség szerint osztja el a terhelést a fázisok között. AZ eljárás segítségével jóval optimálisabban lehet elosztani a terhelést és az ezzel együtt járó hőtermelést a lapkák között. Az eredmény akár 8 fokkal is alacsonyabb hőmérséklet a processzor környékén. Ezt most sikerült úgy leírnom, mintha valami szenzáció hajhász reklámszöveg lenne, pedig a tény tény marad, a T.Probe működik.
- Harmadjára a MemOK memória tesztre hívnánk fel olvasóink figyelmét. Ez egy MemOK felirattal illetett gomb, melyet megnyomva letesztelhetjük memóriáinkat, a helyes működést egy LED mutatja. LED-ekre kitérve érdemes megemlíteni, hogy az alaplapon több fényforrást is találunk, melyek többek között a videokártya működését is jelzik. Hiba keresésénél jól jöhetnek ezek a LED-ek.
- A negyedik a memória tuning lehetősége. Az ASUS 2133 MHz-ig látja biztosítva a túlhatjtást ezen az alaplapján.
ASUS Q Design
Az alaplapot kézbe véve még egy dolog biztos feltűnik mindenkinek, ez pedig a memória modulok, és a videokártyák rögzítése. A memóriáknál csak a csatlakozó egyik végén találjuk meg a kipattintható rögzítést. Ez nem azért készült így, hogy fél kézzel is elbánjunk a modullal, hanem azért, mert nagyobb videokártyáknál a belső fület egyszerűen nem lehet a kártya nyákjától kinyitni. Az ASUS lapján erre nem is lesz szükség. A videokártya rögzítése sem szokványos. A hátsó rögzítő az ASUS fejlesztése, és a hagyományosnál biztosabb rögzítést tesz lehetővé. Emellett azt gondoljuk, hogy letörni sem túl egyszerű, szóval a rögzítő élettartamára is jó hatással van. Ezeket a változások az ASUS-nál a Q Design csomagba pakolják, tehát, ha valaki egy ASUS dobozon a nagy Q betűt felfedezi, akkor bizton számíthat rá, hogy a LED-ek és a javított rögzítők ott lesznek az új alaplapján.
Express Gate
A hardverek bemutatójának a végére értünk, de mielőtt a specifikációs táblázatra tekintenénk egy szoftvert is meg kell említenünk, ez pedig nem más, mint az Express Gate. Ez nem más, mint egy Linux alapú operációs rendszer, mely segítségével 5 másodperc alatt internetképes lesz gépünk. A drágább lapoknál az alaplapra integrált csak olvasható Flash memória meghajtóról töltődik be, olcsóbbaknál a merevlemezen alakít ki magának a telepítő egy saját tárterületet, ahonnan be tud töltődni. Ez utóbbi megoldás természetesen valamivel lassabb, mint az SSD-s megfelelője, de annál sokkal gyorsab, mintha a Windowst akarnánk betölteni.
Az Express Gate , ahogy írtuk, alapvetően internetezésre szolgál. Segítségével böngészhetünk, vagy Skype klienst használhatunk. Elboldogul lényegében minden videokártyával és hangkártyával, nem igényel különösebb beállítást. Használatát a BIOS-ban egy külön kapcsolóval engedélyezhetjük vagy tilthatjuk le.
Az érdekességek végére érve jöhet ismét az összefoglaló táblázat!
Specifikáció | |
Processzor támogatás | Intel® Core™ i7/Intel® Core™ i5 LGA1156 foglalatban |
Lapkakészlet | Intel® P55 Express |
Memória | 4 darab 1,5 V DDR3 (2600+/2200/1333/1066/800 MHz)DIMM csatlakozó, támogatás 16 GB-ig |
Hang | VIA® VT1828S codec, 2/4/5.1/7.1 csatorna, DTS Surround Sensation UltraPC |
Vezetékes hálózat | 2 darab RTL8111D chips (10/100/1000 Mbit) |
Bővítőhelyek |
|
Több videokártyás támogatás | ATI CrossFireX™/NVIDIA SLI Technology (PCIEX16_1 és PCIEX8_1) |
Háttértárak csatlakoztatása |
|
USB | 14 darab USB 2.0/1.1 csatlakozó, ebből 8 darab a hátlapon |
IEEE 1394 | VIA® 6308P |
Hátlap csatlakozói |
|