Válassza az Oldal lehetőséget

P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral

P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral

Ahogy a bevezetőben már említettük, tavaly ősszel dobta piacra az Intel a Core i7 processzorokat. Ez a CPU egy teljesen új architektúrát vezetett be a Nehalem néven. A központi egység egy sor újdonságot hordozott az elődökhöz képest, új fogalmakat tanultunk, és megismerkedtünk a háromcsatornás integrált memóriavezérlővel is.

P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral 1

A Core i7 azonban, ahogy az Inteltől már megszokhattuk, az új család legdrágább tagjaként debütált. Nem csak a processzor, hanem a körítés is arcpirítóan sokba került, így nem sokan engedhettek a csábításnak. Az Intel a felső kategóriát tehát betöltötte új processzorával, ám ott maradt a közép- és az alsó kategória, amivel valamit kezdeni kellett. Az AMD ugyan nem jelentett komoly veszélyt, de a régebbi Core architektúrát lassan cserélni kellett. Itt lép be a képbe az LGA1156, ami az LGA775-öt, és az új Core i7/i5/i3 család, mely a felső közép-, közép- és belépőszintet fogja váltani.

A most bemutatkozó processzorok tehát a Core i7-800, és a Core i5-700-as családok tagjai, név szerint a Core i7-870, a Core i7-860 és a Core i5 750-es modellek. Jövő év elejére várjuk a Clarkdale-re épülő Core i5-600 és a Core i3-500-as modelleket.

P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral 2

Mivel lassan kezdünk elveszni a sok Core processzor között vegyük sorra őket, hogy lássuk a különbségeket. A legdrágább szegmens tehát a Core i7-900-as család, mely Bloomfield magra épül, 3 csatornás integrált memória vezérlővel rendelkezik, valamint 4 magot és Hyper-Threading technológiát tartalmaz, vagyis 8 szálat, hogy pontosak legyünk. A következő, most debütáló Core i7-800-as széria már Lynnfield magra épül. A különbség többek között a memóriavezérlőben található, a 800-as család kétcsatornás vezérlőt kapott. Szintén most mutatkozik be a Core i5-700-as kategória, mely kétcsatornás memóriavezérlővel és Hyper-Threading nélkül érkezik, vagyis négy mag összesen négy szálat jelent. A Core i5-600-as család jövő év elejére várható, ez már Clarkdale alapokra épül majd, két maggal, Hyper-Threadinggel, vagyis két mag és négy szál felállásban. Végül az ugyancsak év elejére várható Core i3-500-as sorozat következik, szintén két maggal és négy szállal, ám ezek a processzorok már egyértelműen a belépő szintet célozzák meg. Ez utóbbi a Turbo Boost technológiát sem kapja meg, ami viszont minden Core i7 és Core i5 modellben megtalálható lesz.

P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral 3

Akik olvasták cikkünket a Core i7 tavalyi debütálásakor, azok már kezdenek képben lenni a változásokkal kapcsolatban. Most következnek azonban az igazi érdekességek!

Az Intel a most bemutatkozó P55 lapkakészlettel bevezet egy új fogalmat, ez pedig nem más két lapkás architektúra. A most lecserélésre kerülő P45 és G45 lapkakészletek még három lapkásak voltak, felépítés szerint CPU + (G)MCH + ICH. Ezzel szemben az új struktúra a CPU + PCH párosból áll. Ismét új fogalom a PCH, ami az angol Platform Controller Hub rövidítése. Az új egység tartalmaz mindent, amit eddig a déli híd tartalmazott. Kis különbségek azért vannak, növekedett a támogatott USB kapuk száma 12-ről 14-re, és immár 8 darab PCI-Express x1 sínt használhatnak a gyártók az eszközeik illesztésére, vagy külső sín elhelyezésére az alaplapon.

P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral 4

Az új rendszer esetében elfeledkezhetünk a QPI-ről mint buszrendszerről, legalábbis a processzoron kívüli kapcsolat esetén. A tavaly debütált Core i7 esetén ez volt az egyik nagy ütőkártya, hiszen jóval nagyobb sávszélességet biztosított, mint korábbi Front Side Bus technológia. Az új processzorok és a PCH között a hagyományos DMI (Direct Media Interface) teremt kapcsolatot. A DMI 2 GB/s-os sávszélessége nem éri el a QPI sebességét, azonban erre nem is lesz szükség, hiszen a processzor és az új PCH között nem lesz akkora adatforgalom, mint a régi architektúránál lett volna. Miért? Azért, mert az új processzorok uncore területén az integrált memóriavezérlő mellett már megtaláljuk az integrált PCI-Express 2.0 vezérlőt is, ami képes egy kártyát x16-os, két kártyát pedig kétszer ×8 módban vezérelni, a QPI pedig itt teljesít szolgálatot. Ez egyben azt is jelenti, hogy a régi északi híd lényegében a processzorba költözik, a régi déli híd pedig fizikailag, az alaplapok tervezésétől függően vagy felkerül az északi híd helyére, vagy marad a lap alsó fertályán.

P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral 5
Bloomfield

P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral 6
Lynnfield

Itt némi visszalépést is tapasztalhatunk, hiszen az x58 esetén az északi híd PCI-Express vezérlője képes volt két x16-os sín egyidejű támogatására, vagyis ebben az esetben a Quad-SLI (4-Way SLI) támogatás is jelen volt négy darab ×8-as sín esetén. Erről az új lapkakészlet – ami már fizikailag nem is lapkakészlet – esetén le kell mondanunk, hiszen ahogy feljebb írtuk csak egy ×16-os vagy két darab ×8-as sínt támogat. Ugyan akkor a P55 esetén a 3-Way SLI kialakítása lehetséges maradt, még ha elég nyögvenyelősen is. Ehhez a gyártóknak a déli híd 8 darab ×1-es sínjéből négyet egy videokártya csatolójára kell áldozni. A csatornák száma már önmagban is kevés, ám ott van még problémának a QPI lecserélődése a DMI-re, amire pedig szükségünk lesz, hiszen ez a buszrendszer köti össze a processzort és a déli hidat, amiből „kilophatók” a szükséges sínek. Végezetül egy mondat erejéig térjünk vissza a memóriavezérlőhöz. A blokkdiagramokon jól látszik, hogy az LGA1366-os Core i7 processzorok esetén három, míg az LGA1156-osok esetén kétcsatornás a memóriavezérlő, ám az is látszik, hogy az új vezérlő nagyobb sávszélességet biztosít, vagyis gyorsabb memóriákat támogat, mint elődje.

P55 alaplap teszt Intel Core i5 processzorral 7

Ahogy látható tehát, az Intel bár architektúrát nem cserélt, mégis nagy lépést tett előre az integráció irányába. Nagyon nem akarunk előre szaladni, de jó tudni, hogy a következő lépés a központi egységbe integrált grafikus mag lesz (Clarkdale), és itt ismét bizton számíthatunk a QPI-re, ami a hírek szerint a CPU és a GPU közötti kapcsolat bonyolításáért is felelős lesz. A fejlődés tehát nem állt le, de erre valljuk be nem is számítottunk. 2010 elején újabb processzorok és alacsonyabb csíkszélesség köszönt be, hogy aztán a következő lépésben újabb architektúrát üdvözölhessünk, és tovább ketyeghessen az Intel órája. Tick-Tock-Tick-Tock.

Következő oldalainkon a teszthez használt alaplapokat mutatjuk be.