Sajnos ismét elérkeztünk az utolsó oldalra. Egy érdekes és egyben kimerítő teszten és cikken vagyunk túl, reméljük olvasóink is ugyan úgy élvezték az első oldaltól az utolsóig ahogy mi, miközben készült.
A cikkből kiderült, hogy az Intel ismét komoly változtatásokkal lepett meg minket. Bővültek a processzorok képességei, ezzel egyidejűleg pedig egyszerűsödtek az alaplapok. Igaz, ez az egyszerűsödés „csak” egyfajta átrendeződést jelent, de ezt nem is fejtenénk ki újra, hiszen a technológiával foglalkozó oldalon bőven található információ.
A tesztre kapott alaplapokról összességében jó kép alakult ki bennünk. A Gigabyte két deszkával mutatkozott be. A P55-UD6 a tuningosok álma lehet, míg a P55-UD4P azok számára készült, akik sok extrával szerelt, ám megfizethető árú lapot keresnek. A Gigabyte lapokkal kapcsolatban semmilyen gigszer sem merült fel a tesztek alatt, jól vizsgáztak, sebességben sem maradtak el a vetélytársaktól.
Az MSI lapja a Gaming sorozatba tartozik. Nem a legdrágább alaplap P55 fronton, a képzeletbeli dobogó második helyét foglalja el. Az alaplap extrái mind a túlhajtóknak segítenek, de ami lényeg azoknak is, akik nem szeretnének komolyabb tanulmányokat folytatni a témában. Az egygombos tuning jó opció!
Az ASUS lapja a maga nemében nagyon szimpatikus megoldás. A Q design, és a tuningot segítő opciók közel sem lettek úgy kihangsúlyozva ahogy a másik két gyártónál, ám ennek ellenére ott vannak, működnek. Ez a visszafogottság jellemző az egész lapra és a csomagolásra is. Látszik, hogy az ASUS bízik abban, hogy a nevével jelzett termékekre akkor is lesz kereslet, ha nem buszgarázsnyi fényes dobozban érkeznek, mi pedig csak bíztatni tudjuk olvasóinkat, hogy próbálják ki e termékeket.
Természetesen ez az ajánlás a teszt többi résztvevőjére is vonatkozik, hiszen a maguk nemében egytől egyig kiváló darabok, megérdemlik, hogy forintjainkat rájuk költsük.
A grafikonokról is érdemes néhány szót szólni. Ahogy a mérésekből látszik az alaplapok közel egyformán teljesítettek. Valahogy úgy érezzük, hogy az integráltság növekedése ezt a trendet fogja erősíteni, vagyis a különböző gyártók termékei leginkább szolgáltatásaikban, a tuning lehetőségében és a mellékelt szoftverekben fognak egymástól eltérni. Ezeken kívül a különbségek elenyészőek lesznek, és a vásárláskor a döntést a fentieken kívül leginkább az egyes gyártók felé megnyilvánuló szimpátia vagy unszimpátia fogja befolyásolni.
SLI – A P55-öt használva sem kell elbúcsúznunk tőle
A Core I5-750 teljesítménye meggyőző volt. A renderelés területén a HT hiányában és az egyéb technológia csorbítások révén nem veheti fel a versenyt az I7-920-szal, de ez így van rendjén, nem is vártuk el tőle. A többi területen viszont, beleértve a játékokat is, impozáns eredményeknek lehettünk tanúi – a nálunk járt retail példány átlagosan azonos, vagy némileg jobb teljesítményt tudott nyújtani, mint az I7-920 ES. Vételára azonban messze elmarad a nagytestvértől (az 750 kb. 45 000 Ft, míg a 920 kb. 65 000 Ft-ba kerül), és habár az új alaplapok ára most még elég borsos, a kedélyek lecsillapodása után jóval kevesebb pénzből építhetünk majd majdnem olyan erős számítógépet, mintha az I7-920-at és az X58-at választanánk. Sajnos a tuningra az idő röbidsége miatt most nem tudtunk kitérni, de nem kell megijedni, tervbe van véve a Lynnfield megrángatása.
Összegzésképpen még annyit ismét leírnánk, hogy izgalmas feladat volt az új technológiákkal ismerkedni, és tényleg kíváncsian várjuk, hogy mit hoz a közeli és a távolabbi jövő. Az utóbbi évek munkája az Intelnél már beérni látszik, az integráltság növekedése, a valószínűleg tavasszal érkező CPU-ba kerülő grafikus mag komoly előrelépés lesz. Persze tudjuk, hogy kezdetekben óriási teljesítményre nem számíthatunk az integrált megoldásoktól, de akkor is, ez egy új úton megtett első lépésnek számít majd, és mint ilyen történelmi lesz a maga területén.
Ezek után már csak az a kérdés, hogy az AMD mit lép, fel tudják-e venni még a kesztyűt, hiszen annak idején hasonló célok vezettek az ATI felvásárlásához is. Nem lenne jó, ha az Intel vetélytárs nélkül maradna, még akkor sem, ha most úgy tűnik rendesen megdolgoznak a pénzünkért. Mit is mondhatnánk még? Legyen végre tavasz!
Cikkünkhöz fórumunkban szólhattok hozzá!
A tesztben használt Leadtek videokártyákat és GeiL memóriákat a Computer Emporium számítástechnikai nagykereskedéstől kaptuk. Az Intel Core i5 processzort Scythe Ninja 2 rev.B processzorhűtővel hűtöttük. Köszönjük!
A cikket írta: Tárnok Zoltán (s3nki) és Pintér Gábor (gabi123)