Összeült a két profi, hogy kedvenc hobbijuknak időt szentelve alkossanak ismét valami olyat, amiért büszkék lehetünk rájuk.
Mi sülhet ki abból, ha két ilyen — folyékony nitrogén (LN2) gőztől — hidegvérű profi összeadja tudását, és ketten próbálják leküzdeni a fizika törvényeit?
Rántott ponty és hasábburgonya kevésbé, szerencsétlen esetben néhány kondi és ellenállás, jó esetben viszont országos rekord…
Róluk pedig tudjuk, ritkán szoktak hibázni, így már sejteni lehet, hogy utóbbi alternatíva vált valóra a felsoroltak közül. Over@locker886 és Achill3uS egymás mellé ültek néhány órára, ők pedig nem pasziánsszal szoktál elütni az időt, inkább szétlocsolnak egy kis folyékony nitrogént, persze azt sem céltalanul, csak úgy “hübele Balázs” módjára.
Erőiket összeadva, és ezáltal azt meghatványozva egy Core i5-655K processzora fókuszáltak, nem akartak ők éppen sokat, csak egy szép kerek 7 GHz-et elérni. Nos, egy spoilert ellőve eláruljuk, hogy a bűvös mérföldkő még nem lett meg, de ami késik, nem múlik, és a mostani eredményt is elég volt ahhoz, hogy a hwbot.org listájának 4. helyéig repüljenek, valamint az új országos csúcsot érjenek el. Ez az órajelre vonatkozik, a base clockra nem, persze emiatt aligha volt szomorkodás, hiszen azt is Over tartja egy korábbi eredményével. Mit lehet erre megint mondani? “Nice work, and keep going, guys!” 🙂
Tesztrendszer:
- Gigabyte P55A-UD7 ( Cold-bug mod)
- Intel Core i5 655K
- 2 GB Mushkin DDR3
- Sapphire 5870 1GB DDR5
- Antec TPQ-1200W OC
- Kingpin F1EE CPU Pot
- 5L LN2 – 196 C°
Hwbot 4. hely: http://www.hwbot.org/hardware/processor/core_i5_655k?tab=2drankings
Hivatalos valid: http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1386202
Max bclk teszt: http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1387002
Idézet Over leveléből:
“A két “öreg” összeállt, egy teszt erejére…vajon egyszeri alkalom, vagy lesz több is, meglátjuk.. Az Intel szorzólockmentes prociját tuningoltuk (655K). Achill3uS előzőleg a tuningos mini-ITX lapban 6664 Mhz-ig jutott. A cél ennél magasabb órajel elérése volt, a Gigabyte csúcstuningos ATX lapjában, a P55A-UD7-ben, ahol még magasabb processzor feszültség áll rendelkezésre. Tiszteletreméltó a H55N-USB3-tól, hogy azonos feszültségérték mellett — 1,88-1,9V — csak 60 MHz-el maradt el a tuningos nagytesótól. Ezután beállítottuk a biosban a maximális feszültségértéket, ami 1,9V volt, illetve a Level 2-es Load-Line calibration-t, mely segítségével, a valós vcore feszültség 1,95V lett. Ilyen feszültségérték mellett született meg a 6793 MHz-es órajel, ami nem volt egyszerű, ilyen magasságban minden egyes — akár minimális — beállításnak is óriási szerepe lehet. Mi még 6807 MHz-es képernyőt is láttunk, de sajnos a validáció nem lett érvényes. A processzor rendkívül jól viselte a hideget, az alaplappal és a processzorral -145 C°-on, 6,3 GHz-en tudtunk bootolni, erről az órajelről tornásztuk feljebb a MHz-eket az Easytune 6 segítségével. A processzor Cold bugja -152 C°-nál volt, így törekedtünk a folyamatos -150-151 C°-ra. Ez a feladat rendkívül nehéz volt, hiszen a magas vcore feszültség miatt nagyon melegedett a processzor, ugyanakkor ha túlhűtjük, akkor leáll a rendszer. Azt hiszem ez 4 kéz nélkül nem is ment volna.. Örülünk a 4. helynek, hiszen ezt egy “retail” processzorral sikerült elérni , nem “ES”-sel amelyből egyébként 2 is található előttünk. A későbbiekben a P55A-UD7 vcore mod-ja után megpróbálunk a dobogóra felkerülni, illetve a bűvös 7 GHz-et elérni! :)”