Open Source 2011 – Technológiák harca
Február 24-én az Aréna Plaza Cinema Cityben rendezi meg az IDG Hungary Kft. B2B brandje, a Computerworld az Open Source 2011 – Technológiák harca című konferenciát. A konferencia látogatása ingyenes.
A nyílt forráskódú megoldások kihasználtsága hazánkban még mindig nem érte el azt a szintet, amelyet a benne rejlő üzleti és technológiai lehetőségek indokolttá tennének. A rendezvény elsődleges célja éppen ezért az, hogy a hazai piac potenciális felhasználóinak – legyenek azok mikrovállalkozások, kis- és középvállalkozások, nagyvállalatok vagy kormányzati intézmények – bemutassa az open source rendszerek kínálta lehetőségeket, előnyeiket, korlátaikat.
A múlt év végén bemutatott kormányzati IKT-stratégia, a Digitális Megújulás Cselekvési Terv egyik fontos célja a nyílt forráskódú szoftverek részarányának növelése a kormányzati szektorban, amely jelenti egyrészt a nyílt forráskódú operációs rendszert futtató kormányzati számítógépek, másrészt a nyílt forráskódú szoftvereket használó (pl. Openoffice.org) kormányzati alkalmazottak arányának növelését. Ennek a kormányzati célnak a fontosságát kívánta hangsúlyozni a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára, dr. Nyitrai Zsolt, amikor elvállalta a rendezvény védnökségét.
A konferencia délelőtti ülésén előadást tart több fontos piaci szereplő mellett Vályi-Nagy Vilmos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kormányzati informatikáért felelős helyettes államtitkára, az ODFA (Open Ducument Format Alliance) Magyarország képviselője, valamint dr. Telek Eszter szofverlicenc-szakértő is.
Délután három szekcióban folyik majd a munka. A vállalati szekcióban szó lesz az oktatás szerepéről, az open source nemzetközi helyzetéről, a nyílt forráskódú rendszerekhez adható vállalati szolgáltatásokról, a Drupal Commons rendszer vállalati környezetben való alkalmazásáról, valamint az open source rendszerek auditjáról.
A kormányzati szekcióban az érdeklődőknek Fekete Gábor e-kormányzatért felelős helyettes államtitkár (Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium) mutatja be, hogyan illeszthető az e-kormányzati koncepcióba a nyílt forráskód. Az előadók emellett folyó projekteket, innovatív fejlesztéseket is bemutatnak, és persze szóba kerül az örök kérdés: hogyan lehet spórolni a nyílt forráskódú rendszerekkel.
Mivel a nyílt forráskódú rendszerek motorjai a fejlesztők, külön szekció foglalkozik az open source fejlesztés kérdéskörével. Szóba kerül itt a technika, a fejlesztési modellek, valamint az üzlet, azaz arról beszélgetnek majd, hogy hol térülhet meg a nyílt forráskódba fektetett munka.
A konferenciára elsősorban a vállalati és állami szféra azon szakembereit, döntéshozóit várják a szervezők, akik gazdaságos megoldást keresnek IT-problémáikra, és érdeklődnek a nyílt rendszerek kínálta lehetőségek iránt.
A fejlesztők számára pedig olyan fórumot kívánnak biztosítani, ahol a különböző projekteken dolgozó szakemberek megoszthatják egymással tapasztalataikat, szélesíthetik látókörüket.