A mérések kapcsán leginkább arra voltunk kíváncsiak, hogy az antennás kivitelek mennyivel tudnak többet az antenna nélkülitől, mert, hogy többet tudnak, azt borítékolhatjuk. A teszt egyszerűen zajlott. A szerkesztőségnek otthont adó panelházban igyekeztünk minél jobban eltávolodni a routertől, eközben pedig egy szoftver segítségével grafikont rajzoltunk az éppen aktuális átviteli sebesség értékéből. A mérés közben egy nagyméretű fájlt másoltunk a hordozható gépről egy olyanra, melyet UTP kábellel kötöttünk a routerre gigabites kapcsolattal. Ez az oldal tehát biztos nem jelentett szűk keresztmetszetet, a grafikon értékeit csak az USB-s eszközök és a router közötti átviteli sebesség befolyásolhatta. Igyekeztünk a távolodás sebességét egyformára szabni a három stick esetében, hogy a grafikonon látni lehessen a jelerősség csökkenésének mértékét. A megtett távolság mind a három esetben ugyan akkora volt. A teszt helyszíne nem könnyítette meg az Edimax hardverek dolgát, hiszen a panel a sok vas miatt erősen gyengíti a jelet, és bevetettük a lakás bejárati ajtaját is nehezítő tényezőnek. Lássuk milyen eredmény született!

Olcsón az „ennedik” sebességen 1
Edimax EW-7711UAn

Olcsón az „ennedik” sebességen 2
Edimax EW-7711USn


Olcsón az „ennedik” sebességen 3
Edimax EW-7711UMn

Ahogy azt már jeleztük, az antennás egységektől lényegesen jobb szereplést vártunk, nem is kellett csalódnunk. Az egy dolog, hogy jóval előbb érkeztünk el a kapcsolat teljes megszűnéséig, az igazi baj az volt, hogy az oda vezető út is jóval rövidebb. Magyarán, a szimpla antenna nélküli csatoló csak akkor volt megfelelő sebességen használható, ha maximum egy szobányira távolodtunk el a routertől.

A két antennás jól szerepelt, olyannyira, hogy azt vettük észre, hogy a lépcsőházban lépkedve felerősödött a jel, ha a fal túloldalán elhaladtunk a szoba mellett ahol a router üzemelt. Ez jól látható a felső két görbén, ahol a jel csökkenése után szinte az eredeti erősségre kapaszkodott vissza az átviteli sebesség. Ahhoz, hogy teljesen elveszítsük a jelet az kellett, hogy a lakás ajtaját becsukjuk, áthaladjunk a folyosó fémajtaján, és legyalogoljunk egy emeletet a lépcsőházban. Ekkor a notebook és a router között már számos fal és ajtó, na és persze jó néhány méternyi távolság volt.

Olcsón az „ennedik” sebességen 4

Összegzésképpen elmondhatjuk tehát, hogy abszolút ideális körülmények között minden eszköz hasonlóan teljesített, ám az extrém kihívásnak az antenna nélküli csatoló már nem tudott megfelelni. Emiatt ezt az eszközt csak azoknak tudjuk jó szívvel ajánlani, akik egyazon szobában használják a gépet és a routert, illetve azoknak, akik a méret okán inkább ezt hordoznák gépükkel. Tény, hogy kevesebb helyet foglal, mint az antennás tesók, azonban ez a takarékosság a hellyel nagyon meglátszik a teljesítményen.

A tetszésünket leginkább az EW-7711Uan nyerte meg. Jóval kisebb és könnyebb mint az EW-7711USn, viszont teljesítményben ugyan azt nyújtja. Igaz az antenna nem szerelhető le. Az USn végződéssel bíró csatolót azoknak tudjuk ajánlani, akik igazán nehéz feladat elé állítják eszközüket. Az antenna lecsavarozható, így a helyére csatlakoztathatunk akár nagyobb teljesítményűt is, amivel még tovább növelhetjük a hatótávot.

Olcsón az „ennedik” sebességen 5
Edimax EW-7711Uan

Az Edimax eszközeiben most sem kellett csalatkoznunk. Szép külső, az nLite eszközöknél megfizethető ár, és egy 100 megabites vezetékes hálózat teljesítményéhez közelítő átviteli sebesség jellemezte a kipróbált hardvereket. A többféle kivitel sem haszontalan, hiszen mindenki megtalálhatja a neki megfelelő verziót.

Az Edimax hálózati eszközöket most is a hazai forgalmazó, a Kelly-Tech Kft. biztosította a teszthez. Köszönjük!