Válassza az Oldal lehetőséget

NVIDIA: Moore törvénye halott

NVIDIA: Moore törvénye halott

Bill Dally szerint a „néhány” processzormaggal rendelkező számítógépek ideje végleg lejárt.

Az ember azt hihetné, az NVIDIA szorgosan dolgozik azon, hogy utolérje a vörös vetélytársát. Ez valószínűleg így is van, de azért a vállalatnál akadnak néhányan, akiknek van elég szabadidejük arra, hogy eltereljék a szót a valós helyzetről. Ezúttal a zöldek az AMD mellett az Intelnek is odaszúrtak picit.

Moore törvénye immár 45 éve szépen tartja magát az informatika világában. A törvény kimondja, hogy az integrált áramkörökben alkalmazott tranzisztorok száma kétévente megduplázódik. Bill Dally, az NVIDIA kutatási csoportjának alelnöke szerint Moore törvényének leáldozott, és itt az ideje új elvárásokat támasztani a számítási igények fejlődésével szemben.

Elmondta, hogy szerinte mi a legjobb megoldás: az egyre nagyobb párhuzamosításra kell törekedni, ez új lendületet adhat Moore törvényének is. A számítástechnika iparának az évtizedek óta tartó szokásán kellene változtatnia, és ezt az új szemléletet követnie. Az NVIDIA már egy jó ideje ezt teszi a sokmagos, erőteljes párhuzamos számítást megvalósító grafikus magjaival.

NVIDIA Moore törvénye halott

Bill Dally

Érdekes módon Dally nagy hangsúlyt fektetett az energiatakarékosságra is: fontos, hogy energiatakarékos, erősen párhuzamosítottan dolgozó gépeket használjunk, amelyekben a sok processzormag elsősorban nem a minél magasabb, soros feldolgozási teljesítményre, hanem az egymás közti hatékony együttműködésre törekszik, így oldván meg a számítási problémákat. Alapvető előnye a párhuzamosított egységeknek, hogy a több tranzisztort nagyobb teljesítménytöbbletre tudják váltani. A processzormagok számát megduplázva a programok jelentős része kétszer olyan gyorsan futhat, mint előtte. Ezzel szemben, ha a tranzisztorok számát duplázzuk meg egy egyszerűbb, soros számításokat végző CPU-ban, akkor igen csekély teljesítménynövekedésnek lehetünk csak tanúi – jóval nagyobb energiafogyasztás árán. Meglepő módon ezek a gondolatok azon vállalat munkatársától származnak, amely a Fermit is megalkotta, így kissé érdekesen hangzik az energiatakarékosságról szóló mondóka.

A szerzőről