Fermi-alapú Tesla kártya és a GPU felépítése.
Bízva abban, hogy a bejelentéssel egy kicsit kivárásra ösztönzi az embereket és egy kicsit visszafogja a HD 5800 szériát övező érdeklődést — illetve növeli azt a saját irányába –, tegnap este az NVIDIA a GPU Technology Conference-en felfedte a leplet az új “Fermi” (GT300) CUDA GPU architektúráról.
NVIDIA GT300 (Fermi) mag
Lényegében ezzel bejelentésre került a világ első számítási feladatokra tervezett grafikus feldolgozó egysége (cGPU), a Fermi számos jelentős változáson és továbbfejlesztésen esett át a GT200-hoz viszonyítva. Habár tegnap már közöltük az addig napvilágot látott információkat, most ismétlésként újra feltüntetjük azokat, már csak azért is, mert azóta néhány újabb részlet is belekerült a felsorolásba:
- 512 darab CUDA mag (32 darab per Streaming Multiprocessor) IEEE 754-2008 lebegőpontos szabvány támogatással
- ECC memória támogatása
- Teljes C++ támogatás
- DirectX 11 támogatás
- Parallel DataCache – az első gyorsítótár hierarchia a GPU-n belül, ami gyorsítja az olyan algoritmusokat, mint például a fizikai számítások, raytracing és mátrix multiplikáció, ahol az adatcímek előre nem ismertek
- A GigaThread Engine támogatja az egyidejű kernel végrehajtást, ahol a különböző kernelek ugyanabban az alkalmazásban összefűzve is végrehajthatóak a GPU-n.
- Teljes 32 bites integer path 64 bites kiterjesztésekkel
- 8× dupla precíziós lebegőpontos teljesítmény a GT200-hoz képest
- Memóriaelérési utasítások a 64 bites címzésre való áttéréshez
Összehasonlító táblázat az egyes gererációkat illetően
Az első Fermi-alapú lapka 3 milliárd tranzisztort tartalmaz, a memóriabusza 384 bites amelyhez maximum 6 GB GDDR5 társítható és a kártya természetesen az új AMD termékek elsőszámú ellenfele.
Nincs már messze a nap, amikor hozzájuthatunk a következő generációs GeForce, Quadro és Tesla termékekhez, a Fermi tervezett megjelenése a Q4-re, év végére várható (az egyéni felhasználói szegmensben a GeForce 300 széria érkezésével).