Jelen cikkünk bevezetőjét nem szándékozzuk hosszúra nyújtani, mindenkit sokkal jobban foglalkoztatnak az eredmények. Sajnos az e tesztben szereplő kártyákat apró és viharos hazánkban elég kevesen engedhetik meg maguknak, a Radeon HD 5850 és a GTX 285 még talán az elérhető kategória, de a HD 5870, és főleg a kétkártyás rendszerek, vagy a két GPU-s HD 5970 a csillagászati árú kategóriába tartoznak. Ennél fogva ez az írás a legtöbb vásárló számára nem reális választási alternatívát, hanem egy érdekes olvasmányt ad, szerencsére mi abban a helyzetben vagyunk, hogy kipróbálhatjuk, tesztelhetjük ezeket a monstrumokat, így fel tudjuk mérni, mire képesek ma a piac leggyorsabb modelljei. A HD 5850 önmagában is érdekes lehet, hiszen eddig még nem volt alkalmunk megismerkedni vele, azonban most kettő is befutott, így az egykártyás mérés mellett Crossfire-t is tudtunk mérni. Kíváncsian vártuk, utóbbi hogyan viszonyul majd a HD 5970 teljesítményéhez, a HD 5870-et már ismertük, de nem tudtuk mire képes párban dolgozva. Sajnos a teszt ideje alatt (mely kényszerűségből igen hosszúra nyúlt) akadtak problémáink, méghozzá nem is kevés, melynek fő okozója 10.1-es Catalyst meghajtó volt, a szürke-halál probléma nálunk is jelentkezett. Azonban ezekről később…
Az ilyen kategóriás kártyák bizony már megkövetelik a kényelmet
Természetesen az összes felsőkategóriás Radeon DirectX 11 kompatibilitást kínál, így szükségesnek éreztük a játéklista felfrissítését. Ennek megfelelően bekerült a tesztalkalmazások közé a S.T.A.L.K.E.R. – Call of Pripyat és a Colin McRae: Dirt 2. Jó alanyok, hiszen mindkét cím képes kihasználni az új API lehetőségeiből néhányat, alkalmazzák a tesszellációt és ráadásul elérhető hozzájuk mérőalkalmazás, előbbi esetén egy külső program, míg utóbbinál eleve a játékban találunk mérőmodult.
Reméljük, eme cikkünkkel sikerül kellő érdekességgel és unikummal szolgálni, hiszen ilyen felsőkategóriás kártyateszt már régóta nem volt az oldalon, így nincs más hátra, mint hogy megtekintéséhez jó étvágyat kívánjunk!