NAS-solunk a hálózaton
Először is érdemes leszögezni, hogy egy hálózati eszköz esetén – persze más eszközöknél is – szeretjük, ha a kezelőfelület könnyen kezelhető és áttekinthető. Egyáltalán nincs arra szükség, hogy a különböző funkciókat ezer lépésen át lehessen elérni, sőt arra sem, hogy a funkciókat túlbonyolítsák, így hitetve el a felhasználóval, hogy NASA szintű hardverrel van dolga.
Miután pedig ezt tisztáztuk le kell írnom, hogy az NS348S kezelőfelületét szeretjük! Tiszta, átlátható és világos. A beüzemelés nagyjából 5 percet vesz igénybe, ennek ellenére most végig szaladunk a lépéseken, természetesen képernyőmentésekkel kísérve a mondanivalót. Első lépésként beszereljük a merevlemezt, majd a a tápegység és a LAN kábel csatlakoztatásával életre keltjük az eszközt. Talán felesleges leírni mégis megtesszük, a NAS működtetése routeren keresztül történik. A csatlakoztatás után elindítjuk a mellékelt CD-n található NetTool programot, és pillanatok alatt elérhetővé tesszük a NAS-t a hálózaton.
Ezzel el is készültünk, a böngészőbe az eszköz IP címét beírva máris a menüben találjuk magunkat. A legegészségesebb, ha a Tools menüben a merevlemezt megformázzuk, így már minden funkció elérhetővé válik.
A LAN és a System pontokban olyan beállításokat érünk el, melyeket a NetTool-lal már beállítottunk, így erre ne vesztegessünk időt. Az FTP Server pont az ami, vagyis itt tudjuk elindítani házi FTP szolgáltatásunkat. Sok magyarázat ehhez sem szükséges.
Az USB pontban a csatlakoztatott USB eszközöket kezelhetjük, a Users pontban pedig felhasználókat adhatunk meg. A felhasználók jogosultsága három előre definiált rend szerint történhet. Vagy nem kap jogot semmire, vagy kap olvasási jogot, vagy kap olvasási és írási jogot. Azt hiszem ez elég is.
A Share pont alatt állományok megosztását végezhetjük el, míg a Media pontnál bekapcsolhatjuk az UltraPNP média szervert, melyet különböző eszközökből érhetünk el, segítségével a multimédiás tartalmak elérését könnyíthetjük.
A BitTorrent klienst ismét nem kell magyarázni, főleg, hogy képet is mellékelünk. Egyszerűen a gépünkről tallózhatjuk ki a torrent fájlokat, ezután a feladat bekerül a listába, elindítjuk, és már megy is a le- illetve feltöltés.
Kicsit kukucskáljunk még be a Tools menübe! A legfelső pont segítségével időzíthetjük a NAS indulását illetve leállítását. A Restart pont egyértelmű, a Harddisk Utility-t már használtuk a formázásnál. Az FW Upgrade pontnál a NAS szoftverét frissíthetjük a gépünkről. A Save Config és a Factory Default pontokat ismét nem kell magyarázni. Ami még említésre méltó a legalsó E-mail Sending pont. Itt beállíthatjuk, hogy a NAS milyen címre küldje figyelmeztető üzeneteit, melyek szólhatnak az eszköz hibás működéséről vagy betörési kísérletről, szóval minden olyan eseményről, melyek külön figyelmet érdemelnek.