Bemutatjuk: Nagyképű, mégis szerény az AOC Q2775PQU monitor
Ahogy az már olvasható volt, az AOC Q2775PQU IPS kijelzőt kapott. 5-6 évvel ezelőtt az IPS panel még nagy szónak számított, leginkább a profi, grafikus munkára szánt megjelenítőkben találkozhattunk vele. Azonban a folyamatos fejlesztéseknek hála megjelenhettek az egyszerűbb kristályszerkezettel és kevesebb tranzisztorból felépülő panelek, amik az alacsony előállítási költségekkel képesek voltak kiszorítani a sokáig egyeduralkodó TN+film megoldásokat.
Ezek az olcsóbb kijelzők természetesen hordoztak némi kompromisszumot, de még így is, hogy a minőség romlott, messze jobbak voltak az elődöknél. Egy IPS panelnél, ha megadnak egy 178 fokos betekintési szöget, már nem mosolygunk gúnyosan, hiszen tényleg lehet ekkora a szög, ráadásul úgy, hogy a kép is felismerhető marad, a színek sem másznak el túlzottan.
Az AOC Q2775PQU tehát IPS-t kapott. A száraz adatok szerint a 27 colos panel 350 cd/m² a fényerővel, 1000:1-es kontrasztaránnyal rendelkezik. A pixelméret 0,233 milliméter, a pixelsűrűség 108,785 ppi, a látható képméret 597,74 x 335,66 milliméter. A betekintési szög 178/178 fok, a válaszidő pedig 4 ms. A végére maradt a felbontás, ami nem teljes HD, nem is UHD, hanem 2560 x 1440 pixel, ami valahol félúton helyezkedik el, a két elterjed felbontás között.
Mit jelentenek ezek az értékek a gyakorlatban? Bár nem UHD a felbontás, mégis, nem csak a képátló, hanem a pixelméret és a pixelsűrűség tekintetében is előre lépünk egy hagyományosnak mondható, 24 colos teljes HD felbontású kijelzőhöz képest. Utóbbinál rendre 0,276 milliméteres képpontokat és 91,787 képpont/inch képpont-sűrűséggel találkozunk. Ebből rögtön látszik, hogy bár a képátló nő 3 inch-el, vagyis 7,62 centiméterrel, a képminőség nem romlik, hanem javul a magasabb pixelsűrűségnek és kisebb képpont méretnek hála.
Ha a cikk elején bárkiben is felmerült a kérdés, hogy miért ezt, és miért nem egy UHD felbontású monitort választottam a cikk alanyául, akkor itt a válasz. Kíváncsi voltam, hogy egy átlagos felhasználásra szánt irodai kijelző milyen minőséget tud produkálni ilyen képméret és ilyen felbontás mellett egy 24 colos teljes HD kijelzőhöz képest. Azért fontos kérdés ez, mert bár a hype jelenleg az UHD kijelzők körül van, azok ára, főleg 27-es vagy nagyobb képátlóval rendelkezők ára az egekben van még.
Mielőtt a kép minőségével foglalkozunk, nézzük meg a menüt!
Ahogy az előző oldalon olvashattátok, hogy a 16 különböző nyelvet ismerő menüt vezérlő gombok a káva alsó csíkján kaptak helyet. Az OSD menü vezérléséhez öt gombot kapunk a következő sorrendben:
Luminance – itt beállíthatjuk a kontrasztot és a fényerőt, választani tudunk az Eco mód és a Gamma beállítás profiljai között.
Image Setup – itt tudjuk a látható képet jobbra-balra mozgatni, illetve a képelmosás értékét beállítani.
Color Setup – Ennél a pontnál a színhőmérsékleteket állíthatjuk, természetesen külön is alapszínenként, a zöldnél, a kéknél és a pirosnál.
Picture Boost – Ez egy érdekes pont. Be tudunk állítani egy olyan munkaterületet a kijelzőn, ahol a többi résztől
eltérő szín és fényerő beállításokat használhatunk.
OSD Setup – Ebben a menüben változtathatjuk az OSD menü beállításait, az OSD helyét a képernyőn, illetve az időt,
ami után tétlenség esetén a menü eltűnik a képernyőről.
Extra – Ebben panel választhatunk képbemenetet és beállíthatjuk, hogy jel hiány esetén mennyi idő után kapcsoljon ki a kijelző.
Ha nagyon elszúrtuk a beállításokat, akkor itt tudjuk a gyári értékeket is visszaállítani.
Lássuk a képminőséget! A neten található tesztek egyetértenek abban, hogy a gyári beállítások szinte tökéletesek. Ezzel együtt a monitor képének minősége egyértelműen mutatja, hogy nem grafikai munkára lett kitalálva. Az sRGB színskála lefedettsége 99,5 %, ami jónak mondható, de a hasonló IPS panelek között nem túlságosan különleges. AdobeRGB esetén a lefedettség már nem éri el a 74 százalékot. Kicsit hibádzik a fényerő is, a gyári értékként megadott 350 cd/m2-t, a valós a mérések alapján ez az érték alig nagyobb 330 cd-nél.
A fenti értékek alapján biztos sokan elhúzzák a szájukat, de ne feledjük, az AOC Q2775PQU irodai munkára, esetleg az Overdrive funkció megléte miatt játékra lett kitalálva. A fenti eredményeket így kell szemlélni, viszonyítani. Ami a kijelző javára írható az IPS panel, és annak minden hozadéka. A remek betekintési szögek, a fekete szín mélysége és úgy általában a színek telitettsége, valamint, ami nagyon fontos, az igen alacsony színeltérési értékek.