Bemutatjuk: Nagyképű, mégis szerény az AOC Q2775PQU monitor
Tisztázzuk rögtön az elején, az AOC Q2775PQU egy irodai, vagy legalábbis egy átlagos felhasználásra szánt kijelző, és mint ilyen, nem fogunk csodájára járni a dizájn miatt. Egy irodába, még ha a főnök asztalára is gondolunk, nem illik a hivalkodó, krómmal teli külső. Sokkal inkább a visszafogott, szolid, ám elegáns külcsín az, amit ilyen helyen látni szeretünk.
Az AOC monitora ennek a célnak tökéletesen megfelel. A talp és a keret esetén a sötét felületek uralkodnak. A talp szálcsiszolt hatást szeretne kelteni, ami félhomályban is nehezen jön össze neki. A matt keret nem túl széles, de vékonynak sem mondható, hiszen jobb- és baloldalon valamint felül 2-, míg az alsó sávon 2,5 centiméter széles. Ez utóbbi felület alsó részén találjuk a gombokat. A gombok nem érintés érzékenyek, hanem jó öreg klattyanósak, velük tudunk a menüpontok közül választani, illetve természetesen a kijelző paramétereit állítani.
Mivel egy 27”-os képátlóval rendelkező megjelenítőről beszélünk, nem mehetünk el szó nélkül a méretek mellett sem. A 27” közel 70 centimétert jelent, ami már TV-nek is lazán elmegy, az íróasztalomon pedig egész egyszerűen hatalmas, mondom ezt úgy, hogy alapértelmezetten egy széles kávájú 24 colos üldögél a helyén. Erről eszembe jutott, hogy sok évvel ezelőtt, amikor először a kezembe vettem a Samsung S3 telefont azt gondoltam, te jó ég, milyen hatalmas, alig tudom átfogni, minek egy ekkora, 4,5 colos kijelző egy telefonra? Ehhez képest hol tartunk ma? Az 5” egyáltalán nem számít különlegesnek, de az 5,5-ön sem akadunk már fenn. Valahogy így alakult ez a monitoroknál is.
Egyszer nagyon régen, amikor még 14 colos monitort használtam kölcsön kaptam 2 hétre egy 15-öst. Hihetetlen volt a különbség, a Quake 3 is jobban ment, pontosabban tudtam lőni. Aztán alig néhány év alatt a 17 col lett a megszokott, majd jöttek a lapos kijelzők, a 19-es, majd később a 16:9-es oldalarányú, a 22- majd a 24 colosak.
Itt tartunk most, a 24 colnál. A következő lépcső lehet a 25, de még inkább a 27”, ami jelenleg még furcsán nagynak tűnik, de ahogy a panelek- és ezzel együtt a kijelzők ára csökken, hamar elterjedhetnek, és egyáltalán nem lesz furcsa ez sem.
A teljes méret az AOC Q2775PQU esetén 533,4 x 640 x 242,9 mm fekvő módban. A magasság persze változik attól függően, hogy mennyire emeljük fel, hiszen az íróasztal lapjától számolva 40- és 164 milliméter között állíthatjuk. Mivel munkához tervezett monitorról beszélünk, a talp és a kijelző állíthatósága is átlag feletti. Egy ekkora megjelenítőnél már bőven elképzelhető, hogy csoportmunkára is használjuk, így igazán hasznos, hogy a talp egy forgatható felületen tud mozogni így jobbra és balra 165-165, vagyis összesen 330 fokot fordíthatunk rajta. A dönthetőség sem mindennapi, -5 és +25 fok között választhatunk. Ha a számszerű adatokat nézzük, akkor már csak egy adattal vagyok adós, ez pedig a tömeg, a 6,6 kilogramm.
Ugyanígy egy adat maradt le a forgathatóság, dönthetőség listáról, ez pedig a PIVOT mód. Ez a jól hangzó funkció nem más, mint a kijelző függőleges állásba való forgatásának lehetősége. Teljesen őszintén megmondom, ennél a kijelzőnél nem nagyon látom, hogy miért hasznos ez a funkció. Régen, amikor a felbontás illetve a képátló még jóval kisebb volt értettem, hogy miért jó, ha el tudom fordítani a monitort, mivel egy A4-es dokumentum fekvő módban nem fért fel teljes egészében fekvő módban. Manapság viszont ez már nem igaz, így a PIVOT mód is értelmét vesztette kicsit. Egy esetben látnám hasznát, ha az AOS megoldása érintés-érzékeny lenne, mert úgy állított módban használni lehetne információs kijelzőnek egy üzletbe. Igaz, ehhez meg a felbontása feleslegesen nagy.
A menü kezelőszerveiről már olvashattatok, a menüről pedig majd a következő oldalon ejtünk szót. Amiről nem beszéltünk eddig az a csatlakozók, amiken keresztül a kijelzőbe juttathatjuk a megjelenítendő képet. A csatlakozók a hátlap alsó részén kaptak helyet kettő kivételével. A hagyományos D-SUB mellett találunk DVI-D-t, HDMI-t és persze DisplayPortot is. Ami némiképp szokatlan az egy kék színű USB-B bemenet, ami a szín és a forma miatt is egyértelműen USB 3.0-ás adatátviteli sebességet ígér. Emellett találunk két USB 2.0 kimenetet is. A feljebb említett két kimaradó csati a hátlap –szemből nézve- baloldalán található. Itt két USB 3.0 csatlakozó várja perifériáinkat, ezek közül az egyik gyorstöltésre is alkalmas.
Ennyit a külsőről, lássuk a belsőt, vagyis a panel adatait, a menüt és a panel megjelenítési képességeit!