Az alábbiakban a CES, a világ legnagyobb szórakozató elektronikai vásárának beharangozójaként kiadott sajtóközleményt olvashatjátok.

Budapest, 2009. október 28. – A világ legnagyobb szórakozató elektronikai vására, a CES 2010. január 7-én nyitja meg kapuit. A szervezők semmit nem bíznak a véletlenre, a megnyitó ceremónia vezérszónokai már-már félistennek számítanak a szórakoztató technológia univerzumában.

A szervező CEA, azaz a Szórakoztató Elektronikai Szövetség már a kiállítás előestéjén beveti a nehéztüzérséget, ugyanis a Microsoft szoftveróriás nevében Steve Ballmer üdvözli a 2010-es CES-t és résztvevőit. Másnap, január 7-én pedig kezdődik a pergőtűz: Gary Saphiro, a házigazda, a CEA elnök-vezérigazgatója után, a Ford autógyár első embere – Alan Mulally, a Yahoo! vezérigazgatója – Karol Bartz, az Intel elnök-vezérigazgatója – Paul Otellini, a Hisense elnöke – Zhou Houjian, valamint a Nokia vezér – Olli-Pekka Kallasvuo léphet fel a vezérszónokok pulpitusára, hogy szavak erejével is megpróbálja befolyásolni a szórakoztató elektronikai ipar fejlődésének irányait.

Nagyágyúk a 2010-es CES megnyitóján

„A mostani CES sokkal, de sokkal fontosabb a technológiai szektornak, mint valaha. Ezek a vállalatvezetők olyan irányokat mutatnak, amelyek a világpiaci sikerhez vezetnek.” – mondta Gary Shapiro, a CEA elnök-vezérigazgatója, aki hozzátette: „A CES-en egész egyszerűen ott kell lenni! Ott kell lenni, ahol a jövő kezdődik, ahol ezek a vezetők megosztják stratégiai elképzeléseiket az üzletről.”

A vezérszónokok fellépése persze csak a hab a tortán. A CES-nek, a világ legnagyobb szórakoztató elektronikai vásárának keretében szervezett konferencia 250 szekcióján több mint 800 iparági szakértő és vállalatvezető ragadja meg a lehetőséget és a mikrofont, hogy átadja ismereteit, tapasztalatait a szórakoztató elektronikai iparágról, vagy hogy felvázolja a legújabb trendeket, stratégiákat és üzleti lehetőségeket. A szervező CEA által megjelölt kilenc témakör enged némi rálátást a 2010-es víziókra. A vásár konferenciáján többek között kiemelt jelentőséggel bírnak a feltörekvő technológiák, az otthoni szórakoztatás és életmód technológiák, valamint az autófedélzeti fejlesztések.

De mielőtt bárki azt hinné, hogy a CES konferenciája egy amolyan szokásos, unalmas-átalvós, dünnyögős előadássorozat elvarázsolt professzorok őrült ideáival tűzdelve, érdemes belekukkantani a 2010-es programba.

„Digital Health Summit”, azaz Digitalizálás az Egészségért Csúcstalálkozó

Vannak dolgok az egészségügyben, amiket sose fogunk digitalizálni, példának okáért itt van az Algopyrin vagy a vakbélműtét. Azonban a trendeket és a víziókat látva úgy tűnhet, hogy ezen kívül mindent automatizálni és digitalizálni lehet, ami az egészséggel és megőrzésével kapcsolatos. Kereslet pedig lenne bőven, hiszen a világon jelenleg több mint 600 millió ember küzd valamilyen krónikus betegséggel és a 60 évnél idősebbek száma pedig 2025-re bizony meg fog duplázódni! Ez az adathalmaz egy laikusnak ijesztően hangzik, a CES felfogásában inkább egy újabb üzleti lehetőségnek számít hatalmas célcsoporttal. Az otthoni vezetéknélküli teleegészségügy a CES 2010-en kap újabb lendületet.

„Entertainment Technology@CES” – Szórakoztató Technológiák a CES-en

Az otthoni 3D-s mozi, a kábelalapú („over the top”) és mobil megoldások a tartalomszolgáltatásban a szórakoztató iparág legsürgetőbb témái és legnagyobb lehetőségei egyben. A Szórakoztató Technológia Központ ezért hozza össze a 2010-es CES-en a legnagyobb Hollywood-i stúdiókat, szórakoztató elektronikai és technológiai, illetve szolgáltató vállalatokat, de legfőképp ezen cégek vezetőit és döntéshozóit, hogy együtt gondolkodjanak a tartalomszolgáltatás következő generációján és fejlesztésén a szórakoztató tartalom előállításától egészen a nyájas fogyasztói trendekig.

„HigherEd TECH”, azaz technológiák a felsőoktatásban

Az iskolában az a legrosszabb, hogy korán kell kelni – ebben pártállástól és politikai szimpátiától függetlenül mindenki egyetért. De képzeljük csak el nem középiskolás fokon azt az egyetemes elefántcsont tornyot, amely be van kábelezve minden digitális jóval, a high-tech kütyüktől, a távoktató technológiákon át az úgynevezett szociális médiaeszközökig. Az Egyesült Államokban már több mint 4,5 millióra tehető azon diákok száma, akiknek – hála a tudomány eme vívmányainak – már nem kell korán kelniük. És ez a szám, nem is csoda, nőttön-nő. Az e-órák, az e-tankönyvek, e-tananyagok, sőt globális e-egyetemek várják a jövő hallgatóit. Az oktatás-technológia gyorsan fejlődik és lassan más fogalmat kell az „iskolába járni” helyett találni. Ha erre nem is, de a 21. századi e-tanulás aktuális kérdéseire adhat választ a HigherEd TECH előadássorozat 2010 januárjában Las Vegasban.

„Mommy Tech” – Anyus technológiák

Az anya mindenkinek a legfontosabb az életében. ő adott életet, de az első játékkonzolt is ő adta a kezünkbe. Jól tudják már ezt a CES-en is, így 2010-ben külön szekciót szentelnek a családanyáknak. Mára a leglelkesebb fogyasztói csoport az övék, hiszen ők azok, akik rögzítik és archiválják a családi emlékeket, háztartásokat vezetnek, találkozókat szerveznek, vásárolnak akár online is. A mamák jövőre több mint 90 milliárd dollárt fognak elkölteni okostelefonokra, netbookra, digitális kamerákra, autófedélzeti és otthon felügyeleti eszközökre és ki tudja még milyen kütyükre, szolgáltatásokra, amelyek az életet élvezhetőbbé, biztonságosabbá és szervezettebbé teszik. A CES 2010-en találkoznak a legaktívabb blogger anyák és azok a vállalatok, amelyek kifejezetten a családanyák és gyermekeik igényeit szolgálják ki. Természetesen – látva az összeg nagyságát – a férjeket erre nem hívják meg.

A 2010-es CES konferencia programja, a vezérszónokok listájával együtt a www.cesweb.org/sessions oldalon található. További információkat a kiállítással kapcsolatban a www.cesweb.org, a rendezvény szervezőjéről pedig a www.ce.org oldalakon talál.