Multi Workplace Computing a Corvinus Közigazgatási Karán
Felavatták az e-közigazgatás oktatását támogató első magyarországi Multi Workplace Computing (MWC) laboratóriumot a budapesti Corvinus Egyetemen.
Az MWC laboratórium eszközeit a Fujitsu Technology Solutions Kft. adományozta és telepítette. A cég szakembereinek közreműködésével készült el az „e-rendszerek a közigazgatásban” című jegyzet, amely hivatalos egyetemi tananyaggá vált. A Fujitsu közreműködött az előadások megalkotásában és aktívan részt vesz azok megtartásában is. A tananyag egyebek között tárgyalja az információ hitelességének és a kormányzati hivatali elektronikus ügyintézésnek a kérdéseit, esettanulmányokon keresztül mutatja be az okmányirodai rendszert, a közjegyzői Digitális Levéltárat, valamint a szegedi e-kormányzat projektet, bemutatja a Polisz integrált önkormányzati rendszert és a RITEK ZRt. szakigazgatási alkalmazásait.
A közös munka elmélyítésére Poros Gábor, a Kft. ügyvezető igazgatója és Dr. Imre Miklós dékán az avatási ünnepség alkalmából megállapodtak egy tudományos műhely megalapításáról, amely az e-közigazgatást továbbfejlesztő technológiák és módszertanok kidolgozására és kipróbálására fog összpontosítani. Elhangzott, hogy az együttműködés következő eredménye egy a közszolgálati egyetemen kialakításra kerülő virtuális okmányiroda közeli jövőben való felállítása lesz. Dr. Imre Miklós dékán reményét fejezte ki, hogy a KEK KH és a Corvinus egyetem közigazgatási kara közötti már korábban létrejött együttműködés új lendületet kaphat a virtuális okmányiroda kialakításával, az újonnan létrejövő Nemzeti Közszolgálat Egyetem keretein belül.
A Fujitsu a tervek szerint tovább bővíti az MWC labor eszközrendszerét és rendelkezésre bocsátja a világ élenjáró, IT-gyártójának és IT-szolgáltatójának az e-közigazgatás területén létrejött tudásbázisát. Az egyetem és a cég szakemberei egyebek között közös informatikai és folyamatfejlesztéssel járulnak hozzá a legújabb alkalmazásoknak, a magyar közigazgatás informatikai kontextusába helyezésével és megvizsgálják a védett privátfelhő alapú informatikai szolgáltatások közigazgatási alkalmazásainak lehetőségeit. Poros Gábor hangsúlyozta: „lehetőségeink szerint igyekszünk hozzájárulni ahhoz, hogy a jövő köztisztviselői megismerjék a legmodernebb szoftver és hardver technológiákat, egyúttal gyakorlatot szerezzenek azok alkalmazásában is”.
Mindehhez az első lépés a Multi Workplace Computing laboratórium felállítása volt. Dr. Imre Miklós dékán elmondta: „hallgató és tanár közötti interaktív és kollaboratív munkakörnyezet eddig nem volt ezen a téren elérhető. Az MWC tanterem multifunkcionális, így előnyeit a hallgatóink más gyakorlatorientált foglalkozások keretén belül is élvezhetik, hiszen a tantárgyat évente közel 300-an veszik fel”.
A Fujitsu előtelepített és előkonfigurált gazdagép-vékonykliens infrastruktúrára épülő több munkahelyes számítástechnikai megoldása rendkívül takarékos üzemeltetést és rendszerfelügyeletet tesz lehetővé, miközben az egy főre jutó beszerzési költség is jóval alacsonyabb egy átlagos PC költségénél. Az MWC több munkahelyes számítástechnikai megoldás egy PC-alapú 64 bites szerver-kliens infrastruktúrára épül. Egyetlen gép tárkapacitásán, optikai meghajtóján és operációs rendszerén akár 30 felhasználó osztozhat. A gazdagép egy folyamatos működést biztosító központi nagyteljesítményű munkaállomás. Ehhez csatlakoznak a vékonykliens gépek, amelyekkel a hallgatók dolgoznak majd. A közigazgatási egyetemi karnál telepített konfigurációt a Fujitsu minden elemében újrahasznosítható anyagokból gyártott ECO egérrel és billentyűzettel egészíti ki.
Forrás: Sajtóközlemény