Morzgalmas napokon van túl a GlobalfoundriesA Globalfoundries háza táján hatalmas a mozgolódás hétfő óta, több eredményről és a jövővel kapcsolatos tervről számoltak be a napokban.

 

Az AMD leválasztott chipgyártója a Globalfoundries az elmúlt napokat szép eredmények bejelentésével, és ambiciózus tervekkel nyugtázta, de menjünk szépen sorba.

Hétfőn bejelentette, hogy a 20 nm-es gyártási technológia elérte a Tape Out fázist, ami az első nagy mérföldkő a jövőben érkező 20 nm-t használó AMD processzorok ütemtervében. Ezen eredmény elérésében az EDA nevű cégtársulat volt a Globalfoundries segítéségére, ami az alábbi gyártópartnereket foglalja magában: Cadence Design Systems, Magma Design Automation, Mentor Graphics Corp. és a Synopsys. Viszont senki ne gondolja, hogy innentől már sétagalopp az út, a 20 nm-es processzorokhoz. Rengeteg tervezési és tesztelési fázis van még hátra, mire teljesen sikerül kiaknázni a 20 nm-es szilícium-ostyák képességeit.

Egy kicsit talán borúsabb ezen hírek következménye, mivel egy enyhe csúszás vár vélhetően a 20 nm-re épülő processzorok megjelenésében, hiszen a GloFo a a jelenlegi 32 nm-es SHP (Super High Performance) gyártásmód leváltását, így 2014 környékére becsülik. Ez valamivel távolabbi cél, mint az eddig hallatott 2013-as dátum. A 2012-re tervezett 28 nm-es SHP node viszont a tervek szerint halad, de ezt követően szélcsend következik, így valószínűleg a 20 nm-ig egy kicsit ínségesebb idők jönnek.

Ezt követően, a mai napon, érkeztek a távoli jövőt felmérő jóslatok, miszerint a 14 nm-es csíkszélesség valamikor 2016-ban jöhet legkorábban, ami viszonylag nagy ugrás a 20 nm-es gyártásmódról, így ezek az információk egyelőre, kicsit pozitívabb fogadtatásban részesültek. Ezt a frissen épülő New York-i Fab 8 gyárban fogják készíteni.

amdintel

Sajnos hozzátartozik az igazsághoz, hogy az Intel már jövő év első felében tömeggyártásba bocsátja a 22 nm-es Ivy Bridge architektúrára épülő processzorokat, és 2014 magasságában pedig szeretnék a boltok polcaira helyezni az első 14 nm-es nodeot alkalmazó központiegységeket. Ezekhez, az ütemtervekhez viszonyítva pedig, igen csak le van maradva az AMD bérgyártója, és sajnos mintha a lemaradás nem akarna csökkenni, sőt, mintha egyre később jönnének a hasonló csíkszélességgel operáló gyártástechnológiák.

Forrás: Globalfoundries