Az igazság az, hogy a véleményünk egybehangzóan jó az új Clarkdale processzorokról és a CPU + GPU hybrid megoldásról. Nyilván az lesz majd az igazi, ha az egészet egy szilíciumszeletből alakítják majd ki, de a mostani megoldás is sikeres rajtot vett és teljesen életképes. Habár a GPU teljesítménye kíválónak nem nevezhető, ha belegondolunk, ezt nem is nagyon várhattuk, hiszen egy CPU-ba integrált megoldásról van szó, mely parányit sem játékosoknak készült. Ennek elenére szerény beállításokkal el lehet vele szórakozgatni néhány játékprogramban is, de az igazi előnyi az, hogy néhány komponensből egy teljes rendszert építhetünk, ami ráadásul nagyon kedvező fogyasztás szempontjából is, ezért kicsi és halk PC-k építhetőek belőle, irodába, munkára, filmnézésére, akár HTPC-be. Ehhez kell az is, hogy a GMCH hardveresen támogatja a HD videok gyorsítását, melyet ki is próbáltunk, és meggyőződhettünk hatékonyságáról. E képesség megléte örömteli, de valljuk be, napjainkban elvárható is. Az új processzorokkal több új PCH is érkezett, talán a kelleténél több is. Mi a H55-tel dolgozó micro-ATX szabványú GIGABYTE H55M-USB3-at és a H57-tel operáló ASUS P7H57D-V EVO alaplapokat próbálhattuk ki élesben.

Mit tud a Clarkdale integrált grafikával és H55/H57 PCH-val? 1

Előbbinél a kompakt méret, utóbbinál az extra szolgáltatások tetszettek igazán, emellett örültünk az általánosan is jellemző gazdag és naprakész kimenetkínálatnak. Az alaplapok teljesítményét tekintve viszont elmondhatjuk, hogy egy átlagos felhasználó semmilyen különbséget nem tapasztal. A P55-nél már levontuk a konzekvenciákat, mely szerint az alaplap már igen kis mértékben szól bele a gép teljesítményébe. Hogy miért? Mivel már semmilyen olyan “alkatrész” nincs rajta, ami azt jelentősen befolyásolhatná. Az Intel abba az irányba ment el, hogy inkább minden legyen a processzorban, és mára ez odáig jutott, hogy az integrált memóriavezérlő és a PCI-Express vezérlő mellett most már videovezérlőt is találunk a kupak alatt. Nem gondolnánk hogy ez baj, sőt, ez a jövő!

Mit tud a Clarkdale integrált grafikával és H55/H57 PCH-val? 2

Az alaplapgyártóknak így nagyobb tere nyílik az egyéni megoldások felé, és a különböző PCH-kkal, illetve külső gyártók lapkáival eltérő felhasználási területeket megcélzó modelleket adhatnak ki a piacra, ilyen például a még csak most terjedő USB 3.0 és a SATA 3.0. A GIGABYTE alaplapját elsősorban azoknak tudnánk ajánlani, akik kis méretű irodai gépet, vagy esetleg HTPC-t szeretnének építeni, az ASUS H57-re épülő deszkáját pedig azoknak, akik átlagos méretű PC-t szeretnének extra szolgálatásokkal és fejlett túlhajtási funkciókkal, és nem zárkóznak el attól, hogy jövőben komolyabb bővítést eszközöljenek a gépükön, hiszen erre az ASUS P7H57D-V EVO minden lehetőséget megad.

Mit tud a Clarkdale integrált grafikával és H55/H57 PCH-val? 3

Visszatérve a Clarkdale processzorokra. Eddig csupa szépet és jót mondtunk, de egy dologról még nem beszéltünk, mely nem éppen ezekkel a jelzőkkel illethető, ez pedig a vételár. Hiába a rengeteg előny, ha hasonló (vagy kicsit gyengébb) teljesítmény hozható ki a régebbi szériás hardverekből, jelentősen olcsóbban! Pedig az új CPU-k debütálása óta már jópár hónap eltelt, mégsem csökkentek úgy az árak, ahogy azt várnánk, bár az itthoni drágaságba most ismét keményen belejátszik az elharapódzott devizaárfolyam. A tesztben szereplő Core i5-661 például 50 000 Ft környékén, illetve valamivel a felett érhető el, ami egy kétmagos processzorért horror, még akkor is ha GPU van benne. Hogy legyen mihez mérni, ez a CPU még a négymagos Core i5-750-nél is drágább néhány ezressel, igaz, órajelben is elég jelentős különbség van.

Mit tud a Clarkdale integrált grafikával és H55/H57 PCH-val? 4

A legolcsóbb integrált GPU-s processzor jelen pillanatban a Core i3-530, 2,93 GHz-es órajellel, bruttó ~30 000 Ft-ért. Ez már barátságosabb összeg, de még mindig igen messze van a jó ár/teljesítmény mutatótól. Amíg nem mérséklődnek megfelelően az árak, addig a GPU-s Core i5 és Core i3 modellek csak elméletben vonzó alternatívák, olcsó gép nem igazán építhető belőlük, pedig ez egy lényeges jellemző lenne. Alaplap fronton picit jobb a helyzet, itt ahogy annak lennie kell, a felszereltséghez és a kialakításhoz mérten alakulnak az árak, ennek megfelelően az apró GIGABYTE H55M-USB3 26-29 000 Ft környékén, míg a minden földi jóval megspékelt felsőkategóriás ASUS P7H57D-V EVO 46-48 000 Ft-os összegért lehet a friss szerzeményünk. Mivel az árakat — főleg a processzor árait — még mindig nem érezzük ott, ahol lenniük kéne, viszont magáról a platformról kedvező a véleményünk, ezért az ár/teljesítmény mutató miatt egyelőre konkrétan ajánlani nem tudjuk, de a tetszett minősítést mindenképpen megérdemli, ahogyan az alaplapok is!

Mit tud a Clarkdale integrált grafikával és H55/H57 PCH-val? 5 Mit tud a Clarkdale integrált grafikával és H55/H57 PCH-val? 5

GIGABYTE H55M-USB3 ASUS P7H57D-V EVO

A Clarkdale és az alaplapok, mint platform

Cikkünkhöz fórumunkban szólhattok hozzá!

A Core i5-661 processzort valamint a GIGABYTE H55M-USB3 alaplapot a GIGABYTE, míg az ASUS P7H57D-V EVO az ASUS hazai képviselete biztosította a tesztünkhöz, köszönjük!