Mindannyian emlékszünk még arra, hogy a nem is olyan távoli múltban bizony voltak az Intelnek is keservesebb évei, a Pentium 4 időszak vége a Pentium D-s kétmagos korszak kezdetével nem erősítette a legnagyobb processzorgyártó “SIKER” cédulával azonosított mappáját. Azonban az Intel nem véletlenül van vezető pozícióban, általában sikerül megoldást találniuk a problémáikra. Így volt ez a Pentium és a Netburst-mikroarchitektúra lezárását követően is. Megálmodták a sokszor emlegetett Tick-Tock elvet, azaz az évente megújuló termékeket, melyben egyik évben a gyártástechnológia, míg a másikban az architekrúra kerül egy következő lépcsőfokra.

Mit tud a Clarkdale integrált grafikával és H55/H57 PCH-val? 1

Jött a Core 2 Duo, tarolt, majd megújult a Penryn-nel, ami ismét jól sikerült lépésnek bizonyult, majd a Core microarchitektúrát folytatva következett a Nehalem. Az Intel ekkor már jó alapokról indult, a Nehalem megalkotásánál az egyik fő szempont a modularitás volt, azaz hogy a processzor egyes részegységei (magok, buszok, gyorsítótárak stb.) tetszés szerint variálhatóak legyenek. Ez az elv sikeresen valósult meg a Nehalemmel, miközben maga a termék még gyorsabbá és még fejletebbé vált, az új technológiák mellett visszatért a Hyper-Threading, és még sorolhatnánk. Ez idő alatt az AMD gyakorlatilag célegyenesnyi távolságból követte az eseményeket, igaz, a Phenom első változatának felemás fogadtatása után a Phenom II már jóval versenyképesebb termékcsalád lett. Ez azonban túl érzékenyen nem befolyásolta az Intel sikersorozatát, a felsőkategóriás Core i7 CPU-k után a középkategóriás Core i5 processzorok debütálása a P55-tel karöltve is elnyerte a piac és a felhasználók tetszését, nem alaptalanul. Ezt követően egy új gondolat megvalósítása maradt hátra, melynek érdekessége, hogy valójában az AMD-től származik.

Mit tud a Clarkdale integrált grafikával és H55/H57 PCH-val? 2

Tőlük hangzott el először a CPU-ba integrált GPU ötlete Fusion néven, nem volt véletlen ugyebár az ATI felvásárlása sem. Bár az ötlet megvolt, mai napig nem került megvalósítása az AMD-nél, a dolog pikantériája, hogy az Intel viszont élt a lehetőséggel. Ez az állítás nem teljes mértékben igaz, hiszen az AMD elgondolásában a processzormagok és a grafikus mag már szilícium szinten össze van kapcsolva, az Intel új központi egységeiben viszont nem, a CPU mellé a GPU “drótozva” van (valami ilyesmit láthattunk anno a Pentium prociknál, csak ott két CPU mag volt ilyen módon összekapcsolva), tehát nem SoC-nak (system on chip), hanem úgynevezett MCM-nek (multi chip module) tekinthetjük. Ennek ellenére a dolog mégis csak történelmi, hiszen eddig ilyen termék sosem jelent meg kereskedelmi forgalomban.

Mit tud a Clarkdale integrált grafikával és H55/H57 PCH-val? 3

Itt az ideje, hogy közelebbről is megismerkedjünk az új, immár integrált grafikus magot is tartalmazó processzorokkal, majd ezt követően saját tesztjeink során a leggyorsabb GPU-t tartalmazó Core i5-661-gyel, illetve az őt fogadó GIGABYTE H55M-USB3 és az ASUS P7H57D-V EVO alaplappal.