Mitől lehet „zöld” egy notebook? II. rész
A Toshiba 3 részes hírlevélben foglalja össze, mitől lehet szerintük egy notebook "zöld". Íme a második rész!
A környezettudatos gondolkodás a tervezésnél és a gyártásnál kezdődik, a használaton át egészen a hulladékkezelésig tart
Sorozatunk első részében a „zöld” szellemiség jegyében készített laptopok tervezésével, az alapanyagok beszerzésével, valamint a környezettudatos gyártással és logisztikai megoldásokkal foglalkoztunk. A második részben a fenntarthatóság elvei szerint az életciklus meghosszabbításának és az energiafogyasztás csökkentésének lehetőségeit ismertetjük.
Életciklus: tartós kialakítás a hosszan tartó használhatóság érdekében
A Toshiba törekszik termékei életciklusának növelésére, hiszen minél tartósabb termékeket állít elő, annál kevesebb az időarányos környezetterhelés mennyisége. A használat során a notebookok jelentős mechanikai terhelésnek vannak kitéve, ezért a Toshiba mindig megbizonyosodik arról, hogy a mobil eszközök jó minőségű, nagy terhelésnek és mechanikai rázkódásoknak is ellenálló anyagokból készülnek. A magnéziumötvözetből vagy jó minőségű műanyagból készült borítás biztosítja a strapabíró kialakítást, míg az alaplap a notebook külső széleitől távolabb helyezkedik el, így minimális mértékben van kitéve mechanikai rázkódásoknak (meghibásodásnak). A külső borítás kialakításakor is figyeltek a hosszabb használhatóságra: a cseppálló billentyűzet megvédi a gépet a véletlenül kiömlő folyadék által okozott károsodástól. A cserealkatrészek elérhetősége – a gyártás befejezését követően öt évig – tovább növeli a Toshiba laptopok élettartamát. A brit Which? független fogyasztói szervezet által készített 2008. évi számítástechnikai felmérésben a Toshiba első helyen végzett a termékek összesített megbízhatóságát tekintve.
Áramfogyasztás: az innovatív technológiák csökkentik az energiafogyasztást
A laptopok használatához kapcsolódó CO2-kibocsátás egyenes arányban van az energiafogyasztással: minél kevesebb áramot fogyaszt egy notebook, annál inkább környezetbarát. A csúcstechnológiák alkalmazásával a Toshiba számos, az áramfogyasztást csökkentő alkalmazást és alkatrészt épít be notebookjaiba . Ilyen energiatakarékos megoldás például az Eco Utility szoftveralkalmazás és az SSD-meghajtó.
Eco Utility: a Toshiba energiatakarékos szoftveralkalmazása
Az Eco Utility eszköz a Toshiba által fejlesztett szoftveralkalmazás. Segítségével egyszerűen és könnyedén beállítható energiatakarékos, gazdaságos energiaséma, amely javítja a fenntarthatóságot és az akkumulátor élettartamát. Amikor a laptop gazdaságos üzemmódban működik, a kijelző fényereje automatikusan elhalványul, a billentyűzet háttérvilágításának LED-je , valamint a billentyűzet háttérvilágítása kikapcsol. Emellett a gazdaságos energiaséma csökkenti a merevlemez kikapcsolásának, a kijelző elsötétítésének és a rendszer leállításának időzítéséhez tartozó értékeket. A Toshiba Eco Utility a hétköznapi energiasémáról a gazdaságos üzemmódra váltva azonnal közvetlen visszajelzést ad az energiamegtakarítás eredményeiről, így az energiatakarékos Eco Utility valós időben, grafikus módon mutatja be a notebook áramfogyasztását. Ezt az alkalmazás egy diagramon ábrázolja, ahol az aktuális áramfogyasztás wattban mérve jelenik meg. A függvényben egy zöld vonal jelöli, amikor a rendszer gazdaságos üzemmódban fut, így a felhasználó láthatja, hogy az áramfogyasztás azonnal csökkent. Emellett egy előzményfájl segítségével megtekinthető a napi, heti és havi használat alapján számított áramfogyasztás és hosszabb időtartamra vetítve ábrázolja a gazdaságos üzemmódnak köszönhető energiamegtakarítást.
Az energiatakarékos Eco Utility teljes mértékben integrált és egyszerűen használható. Minden eleme a használhatóságot szem előtt tartva működik, hogy ösztönözze a felhasználókat a
gazdaságos üzemmód minél gyakoribb használatára. A notebookok értesítési területén egy ikon mindig mutatja az eszköz aktuális állapotát. Az alkalmazás könnyedén ki- és bekapcsolható: a felhasználónak csupán az értesítési terület vagy az asztal ikonjára kell duplán kattintania. Bizonyos Toshiba notebookok (például a Satellite A500 és a Satellite U500) külön Eco Utility gombbal rendelkeznek, amely közvetlen hozzáférést biztosít az energiatakarékos Eco Utility eszközhöz.
Mozgó alkatrészek nélküli merevlemezek (SSD) az áramfogyasztás csökkentéséért
A merevlemezek SSD-meghajtókra cserélésével is csökkenthető az áramfogyasztás, mivel az SSD-k nem tartalmaznak mozgó alkatrészeket, és kevesebb hőt termelnek, így a hűtéshez sincs szükség további energiára. A merevlemezekhez képest6 a Toshiba által kifejlesztett, 43 nm-es technológiával készült 512 GB-os SSD közel 50%-kal alacsonyabb áramfogyasztással rendelkezik. Bár ezek jelenleg még prémiumkategóriás eszközök, a Toshiba mindent megtesz annak érdekében, hogy az SSD-k idővel elfogadhatóbb áron is elérhetővé válnak. Ezért számos új modellt már felkészített az ilyen meghajtók beillesztésére, így azok a gyártásuk során már beépített SSD-támogatással készülnek.
Sorozatunk első részében a fenntarthatóság jegyében készült notebookok tervezéséről, gyártásáról volt szó, míg a második egységben a termék életciklusa és az energiatakarékos alkalmazások voltak a középpontban. A sorozat következő, utolsó részében a fenntarthatóságról a mindennapokban és a hétköznapi energiatakarékos használatról fogunk bővebb tájékoztatást adni.