Mitől lehet „zöld” egy notebook? I. rész
A Toshiba 3 részes hírlevélben foglalja össze mitől lehet szerintük egy notebook "zöld". Íme az első rész.
A környezettudatos gondolkodás a tervezésnél és a gyártásnál kezdődik valamint a használaton át egészen a hulladékkezelésig tart
A fenntarthatóság elvei szerint készülő laptopok tervezése nagyon összetett folyamat, amely a termék tervezésétől, a beszerzésektől, a legújabb alkatrészek kiválasztásától és a gyártástól kezdve a hatékony energiafogyasztásig és a hosszú élettartamig tart. Háromrészes sorozatban foglaljuk össze, hogy a Toshiba hogyan teszi „zölddé” és „fenntarthatóvá” notebookjait.
Tervezés és beszerzés: az első lépés a környezetbarát informatika felé
A Toshiba notebookjait a fenntartható fejlődést szem előtt tartva, erőforrás-takarékos szemlélettel tervezi. A vállalat törekszik arra, hogy hosszabb működési idővel és alacsonyabb energiafogyasztással rendelkező, veszélyes anyagokat csökkentett mennyiségben tartalmazó laptopokat fejlesszen, valamint a készítéshez minél kevesebb anyagot igénylő, könnyebb és tartósabb terméket állítson elő.
A környezetbarát gondolkodás a termékek egész életciklusát áthatja, amelynek a tervezést követő második fontos eleme a tartós anyagok kiválasztása. A Toshiba ennek jegyében megalkotta környezetbarát beszerzési útmutatóját és szabályozását, valamint beszállítóinak segítségével világszerte népszerűsíti a környezetbarát beszerzéseket. A cég már átültette a gyakorlatba az „elővigyázatossági elvet”, valamint a „helyettesítési elvet”, így a veszélyes anyagok helyett más alternatívákat választ, függetlenül attól, hogy a törvény szabályozza-e azok felhasználását vagy sem. A Toshiba még jóval az Európai Unió RoHS irányelvének hatályba lépése előtt bevezette a veszélyes anyagok termékekben való használatát tiltó irányelvét, valamint megszüntette 15 anyagcsoport használatát, többek között az ózonréteget károsító anyagokét. Ezen erőfeszítéseket értékelte a Greenpeace a „Green Electronics Survey 2008” (Környezetbarát elektronikai eszközök) felmérésén, ahol a Toshiba Portégé R600 notebookot választotta kategóriája győztesének. A Greenpeace felmérésén a Toshiba a legtöbb pontot kapta amiatt, hogy a legkevesebb veszélyes vegyi anyagot használja fel a laptopok gyártása során.
Gyártás és logisztika: a kevesebb több
Az alkalmazott anyagok minősége és ártalmatlansága mellett a mennyiség is fontos tényező. A Toshiba laptopok gyártása során a lehető legkevesebb anyagot használják fel. A legmodernebb technológiák – például a nagy sűrűségű és kisméretű nyomtatott áramkörök vagy a könnyű és tartós borítás – könnyű eszközök kialakítását teszik lehetővé és minimálisra csökkentik a szükséges raktárkészletet. A kijelzők kiemelkedően vékony üvege és a kis sűrűségű keret a súlycsökkentés kiváló példája.
A termékek és a csomagolás tömegének csökkentése a leghatékonyabb módja a szállítással és a logisztikával együtt járó környezeti hatások csökkentésének, mivel a könnyebb eszközök szállításához kevesebb üzemanyag is elegendő, így visszaszorítható az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátása. A gyártás során keletkező hulladékok mennyiségét a Toshiba a visszagyűjtésre és újrahasznosításra fordított komoly erőfeszítéseinek révén csökkenti. A nyomtatott áramkörökben és elektronikai alkatrészekben található ezüstöt, rezet, ónt és egyéb nyersanyagokat azonnal újrahasznosítják a gyártási folyamat során keletkező hulladékból.
A fenntarthatóság jegyében tervezett notebookok esetében nemcsak a tervezésnél és a gyártásnál kiemelten fontos a környezettudatos gondolkodás. Rendkívüli figyelmet igényel a termék életciklusa, beleértve többek között az energiatakarékos használatot és a hosszú élettartamot. Ezekről a sorozat következő két részében számolunk be részletesen.