
A második és még fontosabb szempont, hogy a Windows 8 hatalmas piacot nyit meg a Microsoft számára. Pillanatnyilag akárhonnan is nézzük, a cég részesedése a táblagép szegmensben 0%. Jelenleg a Windows 8 táblagépes előrejelzései nagyon borúlátónak tűnnek, az IDC szerint 2013 végére 6%-os piaci részesedést ér el. Még ennél is silányabb az a várakozás, amely szerint a Windowsnak a táblagépek piacán 2016-ra durván 15%-os részesedése lesz. A növekedő piacon gyarapodó piaci részesedés mindig kellemes dolog, ezek a számok azonban túlságosan is negatívnak tűnnek. A Goldman Sachs elemzői szerint a Microsoft 2013 végéig 15-20 millió Surface táblagépet gyárt és értékesít, azaz csupán 2013-ban 10-15 millió darabot. Ennek a 10 millió darabnak az értékesítése a táblagépek 2013-ra tervezett teljes (160 millió darabos) forgalmán belül mintegy 6%-ot képvisel.
Fentebb már láthattuk, hogy az IDC szerint a Windows 2013-ban mindösszesen 6%-ot szakít ki magának a táblagépek forgalmából, és ez a részesedés tartalmazza azt a tengernyi sok tábla/hibrid/konvertibilis gépet, amelyeket az OEM gyártók hadserege Windows 8 operációs rendszerrel forgalmaz. Ha a Goldman a feladatát jól végezte, és a Surface számadatai helyesek, akkor az IDC számai köszönő viszonyban sincsenek a valósággal, mert a Surface önmaga kimeríti azt a részesedést, amelyet a táblagépek piacán az IDC a Windowsnak tulajdonít.
Egyes érvek szerint a Windows 8 táblagépek a hagyományos laptop gépek piacából hasítanak ki maguknak egy szeletet, ami fordítva is elsülhet, azaz az érintőképernyős (hibrid és konvertibilis) laptopok is elszipkázhatják a piac egy részét a nem Microsoft márkájú táblagépek elől. Akárhogy is lesz, a Microsoft Windows divíziója ismét növekedésnek indul, emelkedik a nyereség és a cég nyertesen kerül ki.
Forrás: Sajtóközlemény