Külső
Ígéretünkhöz hűen most rátérünk a nálunk vendégeskedő moduláris 450 W-os Kamariki 4-re. Az, hogy szükségünk van-e a moduláris változatra, az egyéni eldöntendő kérdések kategóriája. Én magam egy Zalman ZM600-HP tulajdonosaként pozitív véleménnyel vagyok a moduláris felépítésű tápokról, hiszen a felesleges kábelek kihagyásával hely takarítható meg, a használt kábelek könnyebben rendezhetőek el, egyszóval esztétikailag szebb végeredményt kapunk. Persze ez csak akkor számít, ha erre van igényünk, például plexi oldallapos házzal rendelkezünk, vagy sokat szereljük a gépünket, de az sem elképzelhetetlen, hogy valaki egyszerűen csak szereti a rendet a gépházban is. A fent elmondottak azonban véleményem szerint csak akkor érvényesek, ha viszonylag kevés eszköz van a házba szerelve. Esetemben például egy HDD-vel, egy ODD-vel és egy VGA-val ki is fújt a történet, így tehettem meg, hogy alig csatlakoztattam kábelt a táphoz, mivel egész egyszerűen nem volt többre szükség. Ha viszont rengeteg eszközzel rendelkezünk, akkor nem fogjuk tudni elkerülni a sok kábel használatát, így a modularitás jelentősége radikálisan lecsökken, hiszen egy csatlakoztatott kábel a használat során esztétikailag ugyan olyan, mintha oda lenne forrasztva.
E kis kitérő után pillantsunk rá a KMRK4-P-450A dobozára. Ha osztályozni kellene legalább 4-est adnánk rá, kellemes a dizájn, masszív a doboz és minden információt megtalálunk rajta, ami csak kellhet a hátoldalon olyan finomságokkal, mint például a fordulatszám/zaj arányát szemléltető grafikon. Belül a tartalom elhelyezése is igényes, a tápot pattintgatós zacsival védik a szállítás során rá leselkedő veszélyektől.
Az egység külsőre szintén megnyerő, elegáns a fénylő szürke szín, persze máshol is láttunk már ilyet. Három dologgal azonban máshol még nem találkoztunk (vagy legalábbis nem emlékszünk rá). Az első a speciális alakú hátsó szellőzőrács. Napjainkban tombol a méhkaptáros őrület, abszolút zümik fészkének formája diktálja a divatot, a Scythe viszont úgy döntött hogy nem áll be a sorba, és egyedi mintát álmod ki magának. A lyukak formáját talán kis levélkékhez tudnánk hasonlítani, a köztük lévő rácsozat vékony, és az egész felület nagy, úgyhogy biztosan nem lesz gond a szellőztetéssel (a gyártó amúgy sem arról híres, hogy alultervezi a hűtéseit). A következő érdekesség a Scythe Kaze Jyu ventilátor, melynek mérete 10 cm. Mikor manapság mindenki 12, sőt egyre inkább a 14 cm-es légkavarókat erőlteti, a Kamariki 4 ezt másképp gondolja. Nem lepődnénk annyira, ha neki lenne igaza, vagy legalábbis nem lenne hátrányban emiatt.
Az utolsó — egyben talán legmeglepőbb — újítás a táp moduláris csatlakozói mellett a szélen megbúvó három darab ventilátorcsatlakozó (hosszabbító kábeleket is tartalmaz a csomag). Igen, az! A Kamariki 4 tápokra három — értelem szerűen rendszerszellőztetési célokra szánt –légforgató köthető, amiket a tápegység a rá nehezedő terhelés függvényében vezérel. Ha megnézzük, teljesen logikus az elgondolás, hiszen az egységre nehezedő nagyobb terhelés azt jelenti, hogy a gép fő komponensei (CPU, VGA) megfeszített tempóban dolgoznak, ezáltal több hőt termelnek ki maguk köré. Ilyenkor a tápra kötött ventilátorok fordulatszáma megnő, és kezelik a felforrósodott helyzetet.
Moduláris csatlakozókból ötöt találunk a hátoldalon, ebből a kék színűre a PCI-E kábelt köthetjük, melynek végére 6 + 2 tűs csatlakozót szereltek. A fennmaradó négy helyre szeparáltan SATA és molex csatlakozókat tartalmazó kábeleket kapcsolhatunk. A tápra fixen csak a 20 + 4 tűs és a 4 + 4 tűs tápcsatlakozókat helyezték. Ezen tulajdonságoknak megfelelően a csomagban találunk egy hálózati tápkábelt, egy PCI-E kábelt, két darab molexes kábelt, amin egyenként három darab molex csatlakozó és egy FDD csatlakozó van, valamint két darab SATA-s kábelt, amire szintén egyenként három darab csatit szereltek. Nem maradt ki a rögzítéshez szükséges négy darab lemezcsavar, a felhasználói kézikönyv, valamint a három darab ventilátor hosszabbítókábel sem.
Specifikáció:
Modell: | Kamariki 4 450 W Plug-in (KMRK4-P-450A) |
Méretek: | 150 × 160 × 86 mm |
Hűtés: | Scythe Kaze Jyu 100 mm ventilátor, max. 1350 RPM |
Zajszint: | 8,4 – 20,7 dBA |
Kábelek hossza: | 45 – 55 cm (harisnyázott) |
Csatlakozók: |
|
Hatásfok: | 80% – 20/50/100% rendszer terhelés |
Védelem: | Túlfeszültség, túláram, rövidzár |
Szabvány: | ATX 12 V verzió 2.3, EPS 12V |
Tömeg: | 2,2 kg |
Az egyes tápok zajszintjei adott fordulatszámokon adott terhelés mellett
A 450 W-os modell hatásfokgörbéje
Belső
Nem hagyhattuk elmenni páciensünket anélkül, hogy ne végeztünk volna rajta feltáró műtétet. A belső szellős, van helye áramolni a levegőnek, a bordák nem túl nagyok, kecsesek, a NYÁK színe fekete. A bemeneti oldalon egy Ruby gyártmányú, 330 µF-os, 85 °C-ra hitelesített pufferkondi végzi a primer munkálatokat, még a másik, kimeneti oldalon 105 °C-ot elbíró 2200 µF-os PEC kondenzátorok teszik a dolgukat.
A ventilátor a már említett Scythe Kaze Jyu, 10 cm-es mérettel és maximum 1350-es percenkénti fordulatszámmal, 20,7 dB maximális zajtermeléssel.
Napjainkban a tápegységek 12 V-os ágainak kapacitása kap kiemelt jelentőséget. Nos, a Kamariki Plug-in 450 W két darab 12 V-os ággal rendelkezik, melyek egyenként 18 A-rel terhelhetőek, összesített maximális teljesítményük 400 W.