Sokakat érdekelhet, hogy valójában mennyibe kerül egy alaplap elkészítése, és ehhez képest mennyit fizetünk érte a boltban.
Napjaink alaplapjai tele vannak tömve a lapkakészletbe integrált megoldásokkal. Régebben egyértelmű volt, hogy külön kellett hangkártyát, hálózati kártyát vagy videokártyát vásárolnunk, ám ez napjainkra megváltozott. Az integráció ráadásul nem áll le, hiszen az alaplapi integráltáság felől szép lassan haladunk a processzor integráltáság növekedésének irányába. Elég, ha eszünkbe jut a memóriavezérlő példája.
Sokan nem tudják, hogy az alaplapok előállításának költségei nem csak és kizárólag a hardver elemek, vagy a nyomtatott áramköri lap költségéből állnak össze, hanem a fent említett integráltság miatt komoly összegeket tesznek ki a különböző liszenszek díjai, illetve ide sorolhatjuk a különböző integrált vezérlők díjait is.
Az Anandtech cikke ezeket a szempontokat is végig fejti ki, hogy miért is lesznek drágák a P55-ös lapok. Az ár pedig egyáltalán nem mellékes, hiszen ha nem találhatunk megfelelően olcsó alaplapot az új processzorok alá, akkor az új központi egység sikeressége is kérdésessé válik. A cikk írója a processzor foglalatot hozza fel az egyik példának, mely ára nem csak magának a foglalatnak a legyártásából, hanem az Intelnek a foglalatonként fizetendő díjból is áll. A teljes költség az LGA-775 esetén foglalatonként 1 dollár alatt maradt, ám ez az ár a Socket 1156 esetén 7 dollár magasságában alakul.
A cikk szerkesztője az alábbi táblázatban foglalta össze a költségeket. Láthatjuk, hogy az általa kalkulált összegek alapán az előállítás nehezen lesz 100 dollár alá szorítható, de a drágább lapoknál, ahol például nem elégszenek meg 1 darab gigabites csatolóval az ár a 200 dollárt is meghaladja. Ezeket a számokat nézve nyilvánvalóvá válik, hogy a P55 drága lesz, hiszen ezek a költségek még bizonyára nem tartalmazzák a kereskedők árréseit, illetve a fogyasztási adót, ami hazánkban meglehetősen magas. Csodák persze vannak, reménykedjünk benne mi is, hogy találkozunk velük. Ismerve a hazai állapotokat, nem számítana túl nagy csodának egy gyártási költséget alig meghaladó kiskereskedelmi vételár sem.