Válassza az Oldal lehetőséget

Megvannak a Tesla K20 gyorsító specifikációi

Megvannak a Tesla K20 gyorsító specifikációi

A professzionális felhasználásra szánt gyorsítókártya a GK110 kódnevű cGPU-t alkalmazza.
 
K20 ct-c07611d86a8f9b55

A technikai mutatókból látható, hogy az NVIDIA a GeForce vonalon miért nem alkalmazza a lapkát, bár a pletykák alapján jövő márciusban talán megváltozhat ez a helyzet. A chip egészen elképesztő, 7,1 milliárdos tranzisztorszámot mutat fel, ami még a 28 nm-es csíkszélesség mellett is brutálisan nagy fizikai kiterjedést jelenthet – az erre vonatkozó adatok nem kerültek napvilágra. A kihozatal javítása, illetőleg a fogyasztás redukálása érdekében az elérhető 15 SMX egységből 2 letiltásra került, ám az így meglévő 13 tömb sem ad okot a szégyenkezésre, hiszen összesen 2496 CUDA magot rejtenek magukban. Az eddigiek alapján könnyen kiszámolható, hogy a chip teljes kapacitása 2880 processzormag lenne.

 
JBJNb
A 705 MHz-en üzemelő GK110 cGPU egyszeres pontosságú lebegőpontos teljesítménye 3,52 TFLOP/s, míg dupla pontosság mellett 1,17 TFLOP/s. A grafikus processzor az 5 GB kapacitású GDDR5-ös fedélzeti memóriát 200 GB/s sebességel éri el. Fontos megjegyezni, hogy a gigantikus fedélzeti tárhoz ECC támogatás is jár. A Tesla K20 225 wattos TDP-vel bír, így a működtetéséhez egy 6 és egy 8 tűs PCIe tápcsatlakozó is szükséges.
 
kepler dieshot
A GK110 egy sor újdonsággal próbálja megnyerni a vásárlókat, ilyen például a VGX Hypervisor (virtualizált GPU), a HyperQ (drasztikusan megnöveli a cGPU kihasználtságát, hiszen a chip a korábbi 1 helyett már 32 feladatot is kezelhet), valamint a Dynamic Parallelism és a GPUDirect with RDMA, melyek lényegében redukálják, hatékonyabbá teszik a CPU és a GPU közti kommunikációt, amivel javítják a grafikus processzor erőforrásainak kiaknázását. Az új funkciók alkalmazásához a CUDA 5.0 bevetése szükségeltetik. Jól láthatóan a mérnökök mindent megtettek annak érdekében, hogy a Tesla K20 minnél több területen megállja a helyét. Utóbbihoz kapcsolódik, hogy a gyorsító két változatban is megjelenik: aktív hűtéssel a munkaállomásokba és asztali számítógépekbe, illetve passzív konstrukcióval a kiszolgáló rendszerek miatt.

A professzionális piacra szánt termék elvileg 2950 euró ellenében lesz beszerezhető, a tömegtermelés november elején indulhat meg, a széles körű elérhetőség decemberben várható. Az zöldek számára jó hír, hogy az első példányok már az Oak Ridge National Laboratory központ Titan szuperszámítógépében teljesítenek szolgálatot. A tervek alapján a Titan jövőre összesen 14 592 darab Tesla K20 gyorsítót kap. 

 
Forrás: heise.de