A mostani nem az első cikkünk a témában, így feltételezzük, hogy Olvasóink tisztában vannak azzal, mire is jó egy TV-tuner. (Ha a biztonság kedvéért szívesen utánaolvasnánk a kérdésnek, M.Greene kolléga egyik korábbi írását ajánlanánk a témában.) Persze ahhoz, hogy felelőségteljes döntést tudjunk hozni vásárlás előtt, némi elméleti ismeretre is szükségünk lesz, ezt pedig magunkévá tehetjük közel 3 éve született cikkünk által.
Legutoljára bő egy éve taglaltuk a DVB-T magyarországi helyzetét, ezért itt az ideje, hogy némi frissítést eszközöljünk a témában. Kezdjük egy rövid történeti áttekintéssel! A kezdetek 10 évvel ezelőtrre, egészen pontosan 1999. július 1-jére nyúlnak vissza, amikor is az Antenna Hungária megkezdte MPEG-2-es kísérleti sugárzását Budapesten, majd pedig 2001 októberében már mindhárom közszolgálati műsor napirenden volt (M1, M2 és Duna) – immáron saját eszközökkel 1 kW-os sugárzási teljesítménnyel. 2002-ben elindult az első vidéki DVB-T sugárzás Kabhegyen (2,5 kW) az analóg tévéműsorokkal azonos antennáról.
A fejlődés nem állt meg, azonban számunkra következő mérföldkő mindenképpen 2008. december 1-je, hiszen ekkor indult el a MinDig TV elnevezésű digitális földfelszíni kereskedelmi szolgáltatás 2008. decemberében DVB-T MPEG-4-es formátumban két multiplexen. Ezzel párhuzamosan persze az 1999. óta működő MPEG-2-es kísérleti rendszert leállították. 2009 júliusára eljutottunk oda, hogy van egy MPEG-4-es DVB-T sugárzásunk 1080i50 rendszerben, melyen jelen állás szerint 6 + 2 csatorna fogható: RTL Klub, a TV2, az m1 HD, az m2 HD, Duna TV HD és a Duna II Automónia – valamint kódolt formában a HírTV és az ATV. Ez már bizony kezd valós kínálatra hasonlítani, ráadásul három adó — mint ahogy a neve is mutatja — törekszik a HD műsor előállítására is (a többiek felskálázással élnek).
A jelenlegi lefedettség (2008. december)
A lefedettséget tekintve is természetesen folyamatos javulás figyelhető meg. Míg tavaly év végén csak a lakosság 60%-a élvezhette a Mindig TV előnyeit 3 adótorony közreműködésével (Budapest, Kabhegy, Szentes), addig idén további 8 (!) telephely bevonását tűzték ki célul – vagyis az év végi lefedettség 85% körül alakul majd. A távolabbi tervek szerint 2011-ig ez az arány 96%-ra módosul majd, vagyis az analóg műsorszórás 2012 elejére tervezett leállítását készen várja az új rendszerrel az Antenna Hungária.