Válassza az Oldal lehetőséget

Már a Macintosh sem a régi

Már a Macintosh sem a régi

Az Apple egy fontos hibajavító csomagot adott ki a Mac OS X operációs rendszeréhez, valamint a különböző szoftvereihez. Eközben az Mac OS X felhasználók egyre inkább aggodalmuknak adnak hangot.

Az Apple összesen négy hibajavító csomagot tett elérhetővé, amelyek a Mac OS X operációs rendszer, illetve az iChat legutóbb felfedezett sebezhetőségeit foltozzák be. E hibákat a múlt hónapban Kevin Finisterre biztonsági kutató valamint az “LMH”-ként ismertté vált hacker jelezte a “Month of Apple Bugs” projektjük keretében.

Az Apple szerint a négy hibajavítás közül kettő olyan sérülékenységeket szüntet meg, amelyek a Finder valamint az iChat egyes összetevőiben előidézhető puffertúlcsordulási hibákra vezethetők vissza, és kártékony kódok jogosulatlan futtatását teszik lehetővé. Egy másik februári Apple hibajavítás szintén az iChat-hez kapcsolódik, és egy olyan biztonsági rést foltoz be, amely akkor okozhat problémákat, ha a felhasználó egy speciálisan szerkesztett linkre kattint, ugyanis ekkor a támadók hozzáférhetnek a helyi rendszer egyes erőforrásaihoz, és akár rendszerfájlokat is felülírhatnak. Az Apple hibajavításai a cég weboldalairól tölthetők le, vagy a frissítési funkciók segítéségével telepíthetők.

Szakemberek szerint a Mac OS X alapú rendszerek sebezhetőségeinek feltárását célzó Month of Apple Bugs projekt híre és eredményei alapvetően változtatták meg az Apple operációs rendszerének biztonságáról kialakított képet. A kezdeményezés két képviselője a múlt hónap során összesen 31 olyan sebezhetőségről számolt be, amelyek a Mac OS X-et valamint az azokon futó alkalmazásokat érintették. Ráadásul ezek közül harminc hibához olyan kódokat is készítettek, amelyek alkalmasak a sérülékenységek kihasználására. A biztonsági rések közül számos távoli rendszereken való károkozásra is felhasználható.

Az Apple ugyan szorgosan dolgozik a sebezhetőségek megszüntetésén, de a hibajavítások lassabban válnak elérhetővé, mint arra korábban számítani lehetett. Mindez azt támasztja alá, hogy az Apple operációs rendszerének foltozgatása sem egyszerű feladat, és más rendszerekhez hasonlóan itt is erőforrásigényes folyamatokra van szükség.

A szakemberek abban reménykednek, hogy a Mac OS X felhasználók is felismerik a kockázatokat, a biztonsági szoftverek valamint hibajavítások fontosságát, és nagyobb figyelmet szentelnek többek között a vírusvédelemre, illetve a frissítések telepítésére. Eközben pedig valószínűleg az Apple hatékonyabb biztonsági teszteket fog bevezetni a fejlesztések során, hogy minél több problémát tudjon megelőzni.

A szerzőről