Túl nagy veszteséggel kéne számolnia a Sonynak, ha idén indítaná útjára új konzolját.

“A konkurencia alacsony árai miatt a Sony nem tudná 400-500 dollárnál többért adni az új PlayStationt” – számolt be Hitoshi Kuriyama, a Merrill Lynch kutatócég japán munkatársa. “Az új konzolokból gyártási problémák miatt ráadásul meglehetősen kevés lenne” — tette még hozzá.

Még nagyobb késéssel érkezik a PlayStation 3

Ez már önmagában is elég komoly problémának nevezhető, azonban úgy tűnik, a tonnányi új technológia alkalmazása sem volt helyes döntés a Sony részéről. A játékgép központi egységének kifejlesztése temérdek pénzt emésztett fel, ráadásul a termelés is akadozik. Számítások szerint mindössze egy ilyen egység 230 dollárjába kerülhet a neves gyártónak. Mindehhez hozzájönne a Blu-ray meghajtó 350 dollárja, és akkor a grafikus lapkáról — 70 dollár –, valamint a memóriáról, meg a többi alkatrészről még nem is esett szó.

Összességében egy PS3 legyártása körülbelül 900 dollárba kerülne, az ebből származó — körülbelül 50 százalékos — kiesést pedig még a Sony sem engedhetné meg magának. Egyetlen lehetőségük a megjelenés további csúsztatása, abban reménykedve, hogy a problémák legalább egy része megoldódik, és még versenybe tudnak szállni a piacon, ahol jó esetben körülbelül 12 és fél millió eladott konzolra számíthatnak.

Egy korábbi hírünkben részletesen beszámoltunk arról, hogy a Microsoft Xbox 360-a előzetes elemzések alapján körülbelül 525 dollárba kerül a gyártó számára, ami még bőven elfogadható veszteségi szintet jelent a 399 dolláros fogyasztói ár mellett. Azonban azóta egyesek úgy gondolják, hogy ez az 525 dollár jóval közelebb áll a 700-hoz, mint azt sejtenénk. Bár természetesen milliós nagyságrendek mellett a Microsoft 700 és a Sony 900 dolláros összege között is óriási a különbség, de mégis érdekes, hogy a PlayStationök gyártója nem akarja legalább kis mennyiség bevezetésével megmutatni, hogy az ő terméke is készen áll. Könnyen lehet, hogy ennek egy igen egyszerű oka van: még messze nem állnak a kiadás küszöbén. A konzolháború tehát egyre izgalmasabbá válik: a Sony a hosszú évek alatt gyűjtött óriási előnyét, a játékfejlesztők támogatását, kizárólagos licenceit szép lassan felemésztik a hónapok, így ha végre megérkezik az új konzol, óriási küzdelem várható a két gyártó megoldása között.